Německo

1. 10. 2011 21:30
Ekonomicky silný stát se potýká s poklesem přirozeného přírůstku obyvatelstva, a to i přesto, že je hlavním cílem do Evropy mířících migrantů.
Německá vlajka
Německá vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Spolková republika Německo je státem střední Evropy a její hranice tvoří Severní a Baltské moře, Dánsko, Polsko, Česká republika, Rakousko, Švýcarsko, země Beneluxu a Francie. Země je nejlidnatějším státem Evropské unie, avšak dlouhodobě dochází k poklesu přirozeného přírůstku obyvatelstva. Je členem NATO, OSN, G8 a EU. Roku 2002 přijala euro, které nahradilo historickou měnu marku.

Významnými pohořími jsou Alpy, Schwarzwald a Bavorský les. Mezi stěžejní řeky patří Labe, Dunaj, Odra a Rýn, největším jezerem je Bodamské jezero a svůj význam má též Meklenburská jezerní plošina. Ke státu patří Severofríské a Východofríské ostrovy, ostrov Helgoland a Neuwerk situované v Severním moři. V Baltském moři se nachází významný ostrov Rujána, dále ostrovy Fehmarn, Poel, Hiddensee a Usedom. Stát leží v mírném klimatickém pásu na pomezí oceánského a kontinentálního podnebí, které otepluje Golfský proud. Počasí je proto teplejší, avšak deštivé.

Hlavním městem je Berlín a mezi velká města se řadí Hamburk, Mnichov, Kolín nad Rýnem a Frankfurt nad Mohanem.

Základní údaje

Hlavní město: Berlín
Rozloha: 357 023 km²
Nejvyšší bod: Zugspitze (2962 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 81 084 000
Hustota zalidnění: 227 ob. / km²
Jazyk: němčina
Národnostní složení: 91,5% Němci, 2,4% Turci, 2,3% Asiaté, 2,1% Afričané
Náboženství: římskokatolické, protestantské, muslimské
Státní zřízení: federativní parlamentní republika
Vznik: 23. května 1949, 3. října 1990 znovusjednocení Německa
Měna: euro (EUR)

Historie

Kolem roku 100 n. l. se kmeny Germánů usadily na území dnešního Německa podél řek Rýn a Dunaj. Germánské kmeny mezi sebou po staletí soupeřily. V roce 800 se uskutečnila korunovace Karla Velikého, který založil Karolínskou říši, jež se roku 843 rozdělila. Rozdrobená území byla sjednocena do několika významných vévodství a na císaře byl korunován Ota I. Veliký. V 11. století se součástí Svaté říše římské stala severní Itálie a Burgundsko.

Roku 1517 započal Martin Luther ve Wittenbergu protestantskou reformaci proti římskokatolické církvi. Existence luteránské církve vyvolala řadu konfliktů, které v letech 1618-1648 vyústily v třicetiletou válku. Německo bylo jako stát sjednoceno roku 1871 v zrcadlovém sále ve Versailles po porážce Francie v Prusko-francouzské válce. Ústředním státem německého císařství se stalo Prusko a hlavním městem Berlín. Kancléřem byl jmenován Otto von Bismarck.

Roku 1914 vstoupilo Německo do první světové války na straně Ústředních mocností a roku 1918 válku ukončilo jako poražená velmoc. O rok později podepsalo versailleskou smlouvu, na základě které muselo platit vysoké reparace státům Dohody. Po dlouhé krizi z let 1929 - 1933 jmenoval Hindenburg od roku 1933 Adolfa Hitlera novým kancléřem, kdy ve volbách zvítězila NSDAP. Pod jeho vedením vstoupilo Německo v roce 1939 do druhé světové války a v roce 1945 vyšlo z války jako poražený stát.

Během druhé světové války vznikaly koncentrační a následně vyhlazovací tábory, mezi největší patřily - na území Polska - Osvětim (Auschwitz - Birkenau), Majdanek, Treblinka, a pracovní tábory v Německu např. Buchenwald nebo Mauthausen-Gusen. Počet obětí holocaustu za druhé světové války není přesně znám.

V roce 1947 si čtyři státy rozdělily Německo na čtyři okupační zóny (americká, britská, francouzská a ruská). V roce 1949 se tři západní sektory země sloučily a vznikla Spolková republika Německo, východní část náležící Rusku se začala označovat jako Německá demokratická republika. Stát byl znovu sjednocen 3. října 1990.

Hospodářství

V zemědělském sektoru jsou zaměstnána 3 % obyvatelstva a orná půda tvoří 34 % plochy země. Sektor služeb zaměstnává 64 % obyvatel a v průmyslu pracuje 33 % populace. Německo postupně ztrácí kvalifikovanou pracovní sílu a odborníci odhadují, že mu v roce 2030 bude scházet 5 milionů kvalifikovaných pracovníků. V sekundárním sektoru dominuje elektrotechnický, strojírenský, automobilový a chemický průmysl. Mezi velké společnosti patří Siemens, Allianz, Volkswagen, Daimler AG a Deutsche Bank.

Zajímavosti

  • Ve státě je zákonem zakázané fyzické trestání dětí, i pokud má výchovný charakter.
  • Země patří k jednomu z největších spotřebitelů BIO potravin v Evropě.
  • Oblíbeným pokrmem je bramborák se skořicí a jablečným pyré.
  • Důchodového věku dosáhne Němec v 67 letech.

Obyvatelstvo a náboženství

Počet obyvatel od roku 1972 neustále klesá a Německo se potýká s velice nízkou porodností. Země se stala ústředním cílem migrantů, díky nimž počet obyvatel neklesá v takovém množství. Státní občanství německé vlastní 91 % občanů, z nichž v minulosti získalo občanství na osm milionů migrantů. Sedm milionů lidí žijících v Německu má jinou státní příslušnost. Nejvíce jich pochází z Turecka, Polska, Řecka a České republiky. Přistěhovalecký původ má v celkovém vyjádření 20 % občanů žijících v Německu. Z původních etnických menšin pobývají ve státě Dánové, Frísové, Lužičtí Srbové a Romové.

Politický systém

Federativní parlamentně-demokratická a zastupitelská republika se člení na 16 spolkových zemí. Největší zemí je Bavorsko, s hlavním městem Mnichovem, nejlidnatější severní Porýní-Vestfálsko, jehož největším městem je Dortmund. Současným prezidentem je Joachim Gauck (2015) a kancléřkou Angela Merkelová (2015).

Jednokomorový parlament tvoří Německý spolkový sněm (Deutscher Bundestag). Často bývá za druhou komoru považována Spolková rada (Bundesrat), avšak to je omyl. Jedná se o samostatný ústavní orgán. Prezident je volen Spolkovým shromážděním na pětileté období. Nejvyšší ústavní orgán výkonné moci představuje Spolková vláda. Je tvořena spolkovým kancléřem a třinácti ministry.

Dovolená a cestování

Hlavní město Berlín s bohatou historií a různorodou architekturou láká ročně několik milionů turistů z celého světa. Hlavní město spolkové země Bavorsko Mnichov je tajně přezdívané jako skutečné hlavní město Německa, a to i přesto, že se jím nikdy nestalo. Druhá světová válka zničila řadu architektonických památek v Drážďanech, Brémách, Norimberku, Kolíně nad Rýnem a Frankfurtu nad Mohanem. Město Hannover nabízí turistům velké množství veletrhů. V krásné kopcovité krajině leží město Stuttgart, kde začal jezdit poprvé v Německu roku 1897 taxík. 

Krásný zámek Neuschwanstein v Bavorsku nedaleko městečka Garmisch-Partenkirchen se objevil v několika pohádkách a přestavuje cíl pro řadu turistů. Z přírody Německo nabízí výlet lanovkou na nejvyšší horu Zugspitze nebo návštěvu Meklenburských jezer a mnohá další místa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 37 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy