Německo

Aktualizováno 11. 3. 2020 5:00
Ekonomicky silný stát se potýká s poklesem přirozeného přírůstku obyvatelstva, a to i přesto, že je hlavním cílem do Evropy mířících migrantů.
Německá vlajka
Německá vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Spolková republika Německo je státem střední Evropy a její hranice tvoří Severní a Baltské moře, Dánsko, Polsko, Česká republika, Rakousko, Švýcarsko, země Beneluxu a Francie. Země je nejlidnatějším státem Evropské unie, avšak dlouhodobě dochází k poklesu přirozeného přírůstku obyvatelstva. Je členem NATO, OSN, G8 a EU. Roku 2002 přijala euro, které nahradilo historickou měnu marku.

Významnými pohořími jsou Alpy, Schwarzwald a Bavorský les. Mezi stěžejní řeky patří Labe, Dunaj, Odra a Rýn, největším jezerem je Bodamské jezero a svůj význam má též Meklenburská jezerní plošina. Ke státu patří Severofríské a Východofríské ostrovy, ostrov Helgoland a Neuwerk situované v Severním moři. V Baltském moři se nachází významný ostrov Rujána, dále ostrovy Fehmarn, Poel, Hiddensee a Usedom. Stát leží v mírném klimatickém pásu na pomezí oceánského a kontinentálního podnebí, které otepluje Golfský proud. Počasí je proto teplejší, avšak deštivé.

Hlavním městem je Berlín a mezi velká sídla se řadí Hamburk, Mnichov, Kolín nad Rýnem a Frankfurt nad Mohanem.

Základní údaje

Hlavní město: Berlín
Rozloha: 357 023 km²
Nejvyšší bod: Zugspitze (2962 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 83 190 556 (září 2020)
Hustota zalidnění: 240 ob. / km²
Jazyk: němčina
Národnostní složení: 91,5 % Němci, 2,4 % Turci, 2,3 % Asiaté, 2,1 % Afričané
Náboženství: římskokatolické, protestantské, muslimské
Státní zřízení: federativní parlamentní republika
Vznik: 23. května 1949, 3. října 1990 znovusjednocení Německa
Měna: euro (EUR)

Historie

Kolem roku 100 n. l. se kmeny Germánů usadily na území dnešního Německa podél řek Rýn a Dunaj. Germánské kmeny mezi sebou po staletí soupeřily. V roce 800 se uskutečnila korunovace Karla Velikého, který založil Karolínskou říši, jež se roku 843 rozdělila. Rozdrobená území byla sjednocena do několika významných vévodství a na císaře byl korunován Ota I. Veliký. V 11. století se součástí Svaté říše římské stala severní Itálie a Burgundsko.

Roku 1517 započal Martin Luther ve Wittenbergu protestantskou reformaci proti římskokatolické církvi. Existence luteránské církve vyvolala řadu konfliktů, které v letech 1618-1648 vyústily v třicetiletou válku. Německo bylo jako stát sjednoceno roku 1871 v zrcadlovém sále ve Versailles po porážce Francie v Prusko-francouzské válce. Ústředním státem německého císařství se stalo Prusko a hlavním městem Berlín. Kancléřem byl jmenován Otto von Bismarck.

Roku 1914 vstoupilo Německo do první světové války na straně Ústředních mocností a roku 1918 válku ukončilo jako poražená velmoc. O rok později podepsalo versailleskou smlouvu, na základě které muselo platit vysoké reparace státům Dohody. Po dlouhé krizi z let 1929-1933 jmenoval Hindenburg od roku 1933 Adolfa Hitlera novým kancléřem, kdy ve volbách zvítězila NSDAP. Pod jeho vedením vstoupilo Německo v roce 1939 do druhé světové války a v roce 1945 vyšlo z války jako poražený stát.

Během druhé světové války vznikaly koncentrační a následně vyhlazovací tábory, mezi největší patřily - na území Polska - Osvětim (Auschwitz - Birkenau), Majdanek, Treblinka, a pracovní tábory v Německu, např. Buchenwald nebo Mauthausen-Gusen. Počet obětí holokaustu za druhé světové války není přesně znám.

V roce 1947 si čtyři státy rozdělily Německo na čtyři okupační zóny (americká, britská, francouzská a ruská). V roce 1949 se tři západní sektory země sloučily a vznikla Spolková republika Německo, východní část náležící Rusku se začala označovat jako Německá demokratická republika. Stát byl znovu sjednocen 3. října 1990.

Hospodářství

V zemědělském sektoru jsou zaměstnána 3 % obyvatelstva a orná půda tvoří 34 % plochy země. Sektor služeb zaměstnává 64 % obyvatel a v průmyslu pracuje 33 % populace. Německo postupně ztrácí kvalifikovanou pracovní sílu. V sekundárním sektoru dominuje elektrotechnický, strojírenský, automobilový a chemický průmysl. Mezi velké společnosti patří Siemens, Allianz, Volkswagen, Daimler AG a Deutsche Bank.

Zajímavosti

  • Ve státě je zákonem zakázané fyzické trestání dětí, i pokud má výchovný charakter.
  • Země patří k jednomu z největších spotřebitelů biopotravin v Evropě.
  • Oblíbeným pokrmem je bramborák se skořicí a jablečným pyré.
  • Důchodového věku dosáhne Němec v 67 letech, respektive do důchodu v 67 letech odejdou všichni Němci narození v roce 1964 a později. V současné době muži i ženy odchází do řádného důchodu v 65 letech. Dnešní mladé Němce dost možná čeká důchod až jako sedmdesátileté.

Obyvatelstvo a náboženství

Počet obyvatel od roku 1972 neustále klesá a Německo se potýká s velice nízkou porodností. Země se stala ústředním cílem migrantů, díky nimž počet obyvatel neklesá v takovém množství. Státní občanství německé vlastní 91 % občanů, z nichž v minulosti získalo občanství na osm milionů migrantů. Nejvíce lidí žijících v Německu s jinou státní příslušností pochází z Turecka, Polska, Sýrie, Rumunska, Itálie, Chorvatska, Bulharska a Řecka. V roce 2016 mělo přistěhovalecký původ 22,5 % obyvatel Německa. Z původních etnických menšin pobývají ve státě Dánové, Frísové, Lužičtí Srbové a Romové.

Politický systém

Federativní parlamentně-demokratická a zastupitelská republika se člení na 16 spolkových zemí. Největší zemí je Bavorsko, s hlavním městem Mnichovem, nejlidnatější severní Porýní-Vestfálsko, jehož největším městem je Dortmund.

Jednokomorový parlament tvoří Německý spolkový sněm (Deutscher Bundestag). Často bývá za druhou komoru považována Spolková rada (Bundesrat), avšak to je omyl. Jedná se o samostatný ústavní orgán. Prezident je volen Spolkovým shromážděním na pětileté období. Nejvyšší ústavní orgán výkonné moci představuje Spolková vláda. Je tvořena spolkovým kancléřem a třinácti ministry.

Dovolená a cestování

Hlavní město Berlín s bohatou historií a různorodou architekturou láká ročně několik milionů turistů z celého světa. Hlavnímu městu spolkové země Bavorsko, Mnichovu, se přezdívá "skutečné hlavní město Německa", a to i přesto, že se jím nikdy nestalo. Druhá světová válka zničila řadu architektonických památek v Drážďanech, Brémách, Norimberku, Kolíně nad Rýnem a Frankfurtu nad Mohanem. Město Hannover nabízí turistům velké množství veletrhů. V krásné kopcovité krajině leží město Stuttgart, kde začal jezdit poprvé v Německu roku 1897 taxík. 

Krásný zámek Neuschwanstein v Bavorsku nedaleko městečka Garmisch-Partenkirchen se objevil v několika pohádkách a přestavuje cíl pro řadu turistů. Z přírody Německo nabízí výlet lanovkou na nejvyšší horu Zugspitze nebo návštěvu Meklenburských jezer a mnohá další místa.

Foto: iStock
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy