Volkswagen

27. 6. 2011 21:05
Volkswagen je německá automobilka, sídlící ve městě Wolsfsburg. Je jednou z největších světových automobilek.
Volkswagen Passat. Ilustrační foto.
Volkswagen Passat. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Volkswagen je německá automobilka, sídlící ve městě Wolsfsburg. Je členem skupiny Volkswagen Group, do níž spadá ještě dalších osm výrobců automobilů. Fúzí se společností Porche SE do ní přibude další značka, čímž se stane největší automobilkou na světě.

Ekonomika společnosti

Objem prodaných vozidel značky Volkswagen činil v roce 2008 více než 6,2 milionu kusů, čímž se stal třetím největším prodejcem automobilů na světě. O rok později se počet prodaných vozidel zvýšil na takřka 7,2 milionů kusů, čímž automobilka získala 11,4% podíl na celosvětovém trhu.

Hlavním odbytištěm vozů z německého Wolfsburgu je Evropa, druhý největší trh představuje Čína, kde si její pobočka vybudovala pozici nejsilnějšího zahraničního výrobce automobilů. Automobilka v roce 2011 provozovala 61 závodů v patnácti evropských a šesti mimoevropských zemích.

Držitelem nadpoloviční většiny hlasovacích práv Volkswagenu je společnost Porsche CE, která drží také největší procento kapitálu. Dalšími spolumajiteli společnosti je Katarská investiční společnost (17% hlasovacích práv a 16,4% kapitálu) a spolková země Dolní Sasko (20% hlasovacích práv a 12,9% procenta kapitálu). Předsedou představenstva je od roku 2007 Martin Winterkorn, bývalý šéf Audi.

Do portfolia skupiny Volkswagen patří devět automobilek - kromě osobních a komerčních automobilů Volkswagen ještě Audi, Seat, Škoda Auto, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Scania. Společnost Porsche, stále majoritní akcionář Volkswagenu, se automobilku snažila v letech 2008 až 2009 převzít, transakce jí však nevyšla a její potíže nakonec skončily dohodou o fúzi s Volkswagenem, která má být dokončena v letošním roce. Volkswagen má také podíl v automobilce Suzuki - v lednu 2010 získal podíl 19,9%.

Historie

Společnost Volkswagen byla založena v roce 1937 Ferdinandem Porschem, kterého pověřil Adolf Hitler vytvořením vozu, který by mohly používat nejširší lidové vrstvy (odtud spojení slov "volks" a "wagen" vyjadřující "lidový vůz").

Právě negativní spojitost s nacistickým vůdcem, který má na svědomí nejtemnější období německé historie, dopadla i na Volkswagen. Ten byl sice v době druhé světové války největším producentem automobilů v Německu, většinu jeho tehdejších zaměstnanců představovali nuceně nasazení. Po druhé světové válce automobilku převzali Britové, kteří navázali na původní projekty. Pět let po ukončení konfliktu pak Volkswagen zahájil výrobu jednoho ze svých nejpopulárnějších vozů Transporteru.

Krátce po ukončení války začala automobilka expandovat - do Jižní Ameriky, Austrálie a Asie. V roce 1965 se spojila se společností Auto Union GmbH, ze níž později vznikla dnešní Audi. Třetí samostatnou značkou koncernu VW se stal španělský Seat, jehož stoprocentním vlastníkem je Volkswagen od roku 1990.

Mezitím však započala výroba dalších dvou modelů, Passattu a Golfu, a naopak nastal útlum ve výrobě prvního typu takzvaného "Brouka", který se prodával od roku 1938.

V 90. letech VW získává do svého portfolia českou automobilku Škoda a vyvíjí další typy automobilů - po Polu (třída malých vozy) například New Beetle (nižší střední třída), Sharan (minivan), Tiguan (sportovní užitkové vozidlo), Touran (víceúčelové vozidlo) či Phaeton (luxusní vozdilo). K roku 2011 vyráběl Volkswagen auta v celkem 15 modelových řadách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy