Volkswagen

27. 6. 2011 21:05
Volkswagen je německá automobilka, sídlící ve městě Wolsfsburg. Je jednou z největších světových automobilek.
Volkswagen Passat. Ilustrační foto.
Volkswagen Passat. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Volkswagen je německá automobilka, sídlící ve městě Wolsfsburg. Je členem skupiny Volkswagen Group, do níž spadá ještě dalších osm výrobců automobilů. Fúzí se společností Porche SE do ní přibude další značka, čímž se stane největší automobilkou na světě.

Ekonomika společnosti

Objem prodaných vozidel značky Volkswagen činil v roce 2008 více než 6,2 milionu kusů, čímž se stal třetím největším prodejcem automobilů na světě. O rok později se počet prodaných vozidel zvýšil na takřka 7,2 milionů kusů, čímž automobilka získala 11,4% podíl na celosvětovém trhu.

Hlavním odbytištěm vozů z německého Wolfsburgu je Evropa, druhý největší trh představuje Čína, kde si její pobočka vybudovala pozici nejsilnějšího zahraničního výrobce automobilů. Automobilka v roce 2011 provozovala 61 závodů v patnácti evropských a šesti mimoevropských zemích.

Držitelem nadpoloviční většiny hlasovacích práv Volkswagenu je společnost Porsche CE, která drží také největší procento kapitálu. Dalšími spolumajiteli společnosti je Katarská investiční společnost (17% hlasovacích práv a 16,4% kapitálu) a spolková země Dolní Sasko (20% hlasovacích práv a 12,9% procenta kapitálu). Předsedou představenstva je od roku 2007 Martin Winterkorn, bývalý šéf Audi.

Do portfolia skupiny Volkswagen patří devět automobilek - kromě osobních a komerčních automobilů Volkswagen ještě Audi, Seat, Škoda Auto, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Scania. Společnost Porsche, stále majoritní akcionář Volkswagenu, se automobilku snažila v letech 2008 až 2009 převzít, transakce jí však nevyšla a její potíže nakonec skončily dohodou o fúzi s Volkswagenem, která má být dokončena v letošním roce. Volkswagen má také podíl v automobilce Suzuki - v lednu 2010 získal podíl 19,9%.

Historie

Společnost Volkswagen byla založena v roce 1937 Ferdinandem Porschem, kterého pověřil Adolf Hitler vytvořením vozu, který by mohly používat nejširší lidové vrstvy (odtud spojení slov "volks" a "wagen" vyjadřující "lidový vůz").

Právě negativní spojitost s nacistickým vůdcem, který má na svědomí nejtemnější období německé historie, dopadla i na Volkswagen. Ten byl sice v době druhé světové války největším producentem automobilů v Německu, většinu jeho tehdejších zaměstnanců představovali nuceně nasazení. Po druhé světové válce automobilku převzali Britové, kteří navázali na původní projekty. Pět let po ukončení konfliktu pak Volkswagen zahájil výrobu jednoho ze svých nejpopulárnějších vozů Transporteru.

Krátce po ukončení války začala automobilka expandovat - do Jižní Ameriky, Austrálie a Asie. V roce 1965 se spojila se společností Auto Union GmbH, ze níž později vznikla dnešní Audi. Třetí samostatnou značkou koncernu VW se stal španělský Seat, jehož stoprocentním vlastníkem je Volkswagen od roku 1990.

Mezitím však započala výroba dalších dvou modelů, Passattu a Golfu, a naopak nastal útlum ve výrobě prvního typu takzvaného "Brouka", který se prodával od roku 1938.

V 90. letech VW získává do svého portfolia českou automobilku Škoda a vyvíjí další typy automobilů - po Polu (třída malých vozy) například New Beetle (nižší střední třída), Sharan (minivan), Tiguan (sportovní užitkové vozidlo), Touran (víceúčelové vozidlo) či Phaeton (luxusní vozdilo). K roku 2011 vyráběl Volkswagen auta v celkem 15 modelových řadách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Příbuzní úřednice zastřelené na pracovišti na Vinohradech chtějí po státu deset milionů korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Žena měla manžela a dvě děti. Úřad jim již v minulosti vyplatil více než dva miliony korun, uhradil také náklady na pohřebné.

"Požadujeme hlavně lidskost, nic podobného se v novodobé historii nestalo, takže to ani nejde pořádně s něčím porovnat. Navíc jde o deset milionů pro tři lidi, oni ztratili maminku a manželku, rodina si ponese následky po zbytek svého života," řekl deníku právník pozůstalých Jiří Matzner. Rodina chce od státu také doplatit asi 150 000 korun výživného a rovněž měsíčně vyplácet budoucí náklady na výživu.

Úřednici zavraždil v pracovní době Jiří Dvořák, kterému tento týden vrchní soud potvrdil doživotní trest. Podle zákona je i taková mimořádná událost považována za pracovní úraz. Pozůstalí mají v takovém případě nárok na dvacetinásobek průměrné mzdy, což bylo loni 692 000 korun. Úřad už tuto částku každému z pozůstalých vyplatil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jeden mrtvý a škoda 10 milionů. Na místo požáru pečovatelského domu na Semilsku se vrátí vyšetřovatelé

Škodu po požáru domu s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku, při kterém zemřel jeden ze seniorů, hasiči předběžně odhadli na deset milionů korun. Číslo ale nemusí být konečné, v sobotu dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé. Zjišťovat budou nejen příčiny požáru, ale posoudí také stav domu a to, zda by se alespoň částečně nemohli lidé do domu vrátit, řekl mluvčí hasičů Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Oheň byl nahlášen v pátek zhruba ve 21:30. "Na místě byla bohužel jedna zemřelá osoba," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Záchranáři museli evakuovat 46 lidí, zdravotníci na místě také vyšetřovali evakuované a zajišťovali pro ně léky.

Zhruba ve 22:45 byl požár lokalizován, likvidaci vyhlásili hasiči krátce před půlnocí. Evakuovaní senioři našli dočasnou střechu nad hlavou ve škole, kam Červený kříž přivezl lehátka a zajistil jim zázemí. "Zůstává tam 31 lidí, ostatní si zajistili ubytování sami, většinou se o ně postaraly rodiny," řekl Sucharda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu povolili odstřel vlka, který roztrhal poníka šéfky Evropské komise

Úřady v severoněmeckém Hannoveru povolily odstřel vlka, který roztrhal 13 hospodářských zvířat, mezi nimi i poníka, který patřil šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové. Napsala o tom agentura DPA. Povolenka pro lovce platí do konce ledna 2023.

Mluvčí okresní správy listu TAZ řekla, že vlk útočil na hospodářská zvířata a zadávil mimo jiné několik ovcí, ale také krávy a jednoho koně. Oním koněm byl třicet let starý poník jménem Dolly, na kterého vlk zaútočil v září ve výběhu na louce. Patřil rodině političky Ursuly von der Leyenové, která předsedá Evropské komisi. "Celou rodinou ta zpráva hluboce otřásla," sdělila tehdy šéfka EK.

Podle TAZ se mluvčí odmítla vyjádřit k tomu, zda úřady začaly jednat právě kvůli tomu, že obětí vlka se stalo zvíře mediálně známé osoby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy