Seat

11. 10. 2011 11:19
Automobilka Seat patří do skupiny Volkswagen.
Seat Leon Cupra 2014. Ilustrační foto.
Seat Leon Cupra 2014. Ilustrační foto. | Foto: Seat

Seat je španělská automobilka, patřící do německého koncernu Volkswagen.

Založena byla v roce 1950 z popudu vlády a za pomoci několika soukromých investorů, včetně italského Fiatu. Jako sídlo firmy bylo zvoleno hlavní město Katalánska Barcelona. První auto – 1400 A - bylo vyrobeno v roce 1953, o čtyři roky později spatřil světlo světa úspěšný model 600, který jen během prvního roku existence dosáhl 600 tisíc vyrobených kusů.

Tím se Seat dostal mezi velké automobilky. Šedesátá léta proto zasvětil modernizaci modelu 1400 a výrobě typu 600, který byl i přes přísný dohled Fiatu, aby produkce probíhala pouze na domácím trhu, vyvezen do Kolumbie či Finska.

S úspěchem španělské automobilky se také zvýšil podíl Fiatu na úkor státní společnosti a také se uvolnila exportní politika, když si italský výrobce dal za cíl vyvézt do zahraniči 20% produkce. V roce 1968 přišel Seat s novým modelem 124, následovaný exkluzivním typem 1430, rodinným a sportovním provedením 124 či modelem 132.

I dále Seat vycházel striktně z italských vzorů, a to nejen konstrukcí, ale i značením. Prvním originálním vozidlem španělské automobilky se stal Seat 133. Postupně, i přes vývoj dalších, především modernizovaných modelů, však přišel ekonomický propad v roce 1978. Řešením se nakonec ukázal odprodej 81% akcií společnosti Fiat. Ani pod ním se však španělskému výrobci nedařilo, proto došlo k postupnému stáhnutí italské značky. Seat v té době vyrobil tři modely poháněné existujícími motory a zároveň představil zcela nový vůz. Značení se se změnilo logem a také novými názvy vozů podle měst - Ronda, Malaga, Marbella a Ibiza (první skutečně španělský vůz vyvinutý kompletně společností Seat). V roce 1978 se pak Seat stal většinovým majetkem německého koncernu Volkswagen, který se zaměřil mj. na zvýšení exportu a také větším důrazu značky na sportovní modely. Již tři roky po převzetí se Seat vrátil k ziskovému hospodaření.

V roce 1991 představil Seat nový model Toledo, dalšími byla druhá generace Ibizy a nový model Cordoba. Seat také začal vyrábět svoje automobily mimo hranice Španělska, a to v podobě modelu Alhambra v portugalském závodě Palmela. Současná nabídka Seatu zahrnuje pět modelových řad - Ibiza, Leon, Altea, Exeo a Alhambra.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy