Seat

11. 10. 2011 11:19
Automobilka Seat patří do skupiny Volkswagen.
Seat Leon Cupra 2014. Ilustrační foto.
Seat Leon Cupra 2014. Ilustrační foto. | Foto: Seat

Seat je španělská automobilka, patřící do německého koncernu Volkswagen.

Založena byla v roce 1950 z popudu vlády a za pomoci několika soukromých investorů, včetně italského Fiatu. Jako sídlo firmy bylo zvoleno hlavní město Katalánska Barcelona. První auto – 1400 A - bylo vyrobeno v roce 1953, o čtyři roky později spatřil světlo světa úspěšný model 600, který jen během prvního roku existence dosáhl 600 tisíc vyrobených kusů.

Tím se Seat dostal mezi velké automobilky. Šedesátá léta proto zasvětil modernizaci modelu 1400 a výrobě typu 600, který byl i přes přísný dohled Fiatu, aby produkce probíhala pouze na domácím trhu, vyvezen do Kolumbie či Finska.

S úspěchem španělské automobilky se také zvýšil podíl Fiatu na úkor státní společnosti a také se uvolnila exportní politika, když si italský výrobce dal za cíl vyvézt do zahraniči 20% produkce. V roce 1968 přišel Seat s novým modelem 124, následovaný exkluzivním typem 1430, rodinným a sportovním provedením 124 či modelem 132.

I dále Seat vycházel striktně z italských vzorů, a to nejen konstrukcí, ale i značením. Prvním originálním vozidlem španělské automobilky se stal Seat 133. Postupně, i přes vývoj dalších, především modernizovaných modelů, však přišel ekonomický propad v roce 1978. Řešením se nakonec ukázal odprodej 81% akcií společnosti Fiat. Ani pod ním se však španělskému výrobci nedařilo, proto došlo k postupnému stáhnutí italské značky. Seat v té době vyrobil tři modely poháněné existujícími motory a zároveň představil zcela nový vůz. Značení se se změnilo logem a také novými názvy vozů podle měst - Ronda, Malaga, Marbella a Ibiza (první skutečně španělský vůz vyvinutý kompletně společností Seat). V roce 1978 se pak Seat stal většinovým majetkem německého koncernu Volkswagen, který se zaměřil mj. na zvýšení exportu a také větším důrazu značky na sportovní modely. Již tři roky po převzetí se Seat vrátil k ziskovému hospodaření.

V roce 1991 představil Seat nový model Toledo, dalšími byla druhá generace Ibizy a nový model Cordoba. Seat také začal vyrábět svoje automobily mimo hranice Španělska, a to v podobě modelu Alhambra v portugalském závodě Palmela. Současná nabídka Seatu zahrnuje pět modelových řad - Ibiza, Leon, Altea, Exeo a Alhambra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Demonstranti postavili před sněmovnou šibenici. Poslanci požádají vnitro, aby to prošetřilo

Demonstranti z iniciativy Chcípl PES, kteří se v úterý ráno sešli před sněmovnou, aby protestovali proti novele pandemického zákona, postavili na Malostranském náměstí šibenici. Připojili také ceduli s výhrůžkou "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici". U řečnického pódia navíc organizátoři akce umístili fotografie některých představitelů boje proti pandemii, jako je prezident České lékařské komory Milan Kubek či exministr zdravotnictví Roman Prymula. Fotografie provázel popisek "Zrádce národa", nepřímo tak poukazoval na to, komu je výhrůžka oběšením adresována.

Předseda poslaneckého klubu TOP Jan Jakob sdělil Aktuálně.cz, že v souvislosti s šibenicí osloví sněmovna ministra vnitra Víta Rakušana. "Vyzvu ho k tomu, aby se k tomu policie postavila trochu jiným způsobem než doposud," řekl Jakob.

Policie už v minulosti několik podobných případů prošetřovala a došla k závěru, že přinesení makety šibenice na demonstraci není přestupkem. Poukázala však na to, že by situace byla jiná, pokud by se na ní objevil konkrétní člověk, proti němuž by výhrůžka smrtí směřovala. "Já ctím svobodu slova. Ale todle je dle mého soudu daleko za tím, kam svobodu slova, právo na demonstraci, zachází," řekl Jakob. Podpořil ho i předseda lidoveckého klubu Marek Výborný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy