Fiat

26. 7. 2011 9:44
Italská automobilka Fiat je (za rok 2009). Koncern Fiatu je složen z devíti automobilových značek, mezi které patří například Fiat, Ferrari, Alfa Romeo, Iveco nebo Maserati.
Foto: Aktuálně.cz

Italská automobilka Fiat je devátým největším výrobcem automobilů na světě (za rok 2009).

Koncern Fiatu zahrnuje devět automobilových značek, mezi které patří například Fiat, Ferrari, Alfa Romeo, Iveco nebo Maserati.

Tradičním (a hlavním) vlastníkem automobilky je rodina Agnelliů, která drží necelou třetinu akcií. Prezidentem společnosti je John Elkann, výkonným ředitelem Sergio Marchionne. Od roku 2000 je Fiat partnerem amerického koncernu General Motors, v roce 2009 získal podíl v americké automobilce Chrysler.

První automobil

Po automobilových závodech v roce 1895 se devět lidí rozhodlo založit společnost Fiat, která nakonec vznikla o čtyři roky později v Turíně. Prezidentem společnosti se stal právník Scarfiotti, viceprezidentem byl jmenován šlechtic Bricherasio a sekretářem Giovanni Agnelli, který byl skutečným hnacím motorem nové společnosti. Svůj první vůz vyrobila automobilka v roce 1900 a jednalo se o Fiat 3,5 HP.

Důležitá změna ve vývoji automobilky přišla o rok později, kdy Fiat představil model 8 HP s motorem umístěným vpředu. Ten zároveň ve stejném roce potvrdil svoje kvality na více než 1500 km dlouhém závodě okolo Itálie.

V roce 1903 začala firma podnikat i v dalších strojírenských odvětvích a odstartovala například výrobu nákladních automobilů či lodních motorů; v roce 1910 také vyrobila první italský taxík. Na konci první dekády 20. století začal Fiat vyrábět první dieselové motory, určené především pro italské námořnictvo. Ostatně, vývojem a výrobou nákladní vozů pro armádu se automobilka zaměřovala po celou dobu trvání války.

Veleúspěšným byl pro Fiat rok 1932, kdy představil model 508, známý také pod jménem Balilla. I přesto, že byl vůz malý, obsahoval to nejlepší, co tehdejší automobilová technika nabízela.

Poválečný rozvoj

Po válce, v roce 1946, zemřel jeden ze zakladatelů společnosti, senátor Agnielli. Pod vedením nového předsedy představenstva však rychle došlo k navýšení základního majetku společnosti a výrobě dalších automobilů (v roce 1949 jich bylo vyrobeno už přes 79 tisíc kusů).

První poválečný automobil zkonstruovala automobilka v roce 1950 - jednalo se o typ 500 B. Odstartovala tím tak zlatá léta Fiatu - kromě zmíněného byly vyrobeny i další modely, jako například 1100E, 1400, 1500E nebo Campagnola. Automobilová výroba byla jedním z motorů italské ekonomiky a podílela se tak na výrazném růstu hrubého národního důchodu (přes šest procent za rok). Kromě produkce na domácím trhu Fiat také mohutně expandoval do zahraničí, například do JAR, Turecka, Jugoslávie, Argentiny či Mexika.

Společnost slavila úspěchy i na poli výroby zemědělských strojů, traktorů a dalších odvětví; podílela se například na stavbě elektrárny na řece Zambezi, přehradě na Nilu nebo záchraně egyptských chrámů.

Legendárním, co se výroby automobilů týče, se Fiat stal v roce 1957, kdy představil model Fiat 500 - Cinquecento, kterého se prodalo přes 3,7 milionu kusů. S rozmachem společnosti se automobilka dostala i do východního bloku - v továrně v Togliatti začala vyrábět modely Fiat 124, známé pod názvem "Žiguli", které se staly velmi populárními i v tehdejším Československu.

Akvizice

Sedmdesátá léta přinesla ropnou krizi a s tím i nutnost výroby malých automobilů, čemuž se Fiat dokázal dobře a rychle přizpůsobit. Roku 1979 se osamostatnily jednotlivé divize společnosti. Automobilová dostala název Fiat Auto S. p. A. a jako taková přebrala v roce 1984 automobilku Alfa Romeo a o devět let později i Maserati.

V osmdesátých letech přišel Fiat s modelem Panda, který se pro svoji nízkou cenu a jednoduché tvary stal velmi populárním. Další populárním vozem se stal v roce 1984 také model Uno nebo o pět let později Tipo.

Krize a obrození v 80. a 90.letech

I přes úspěch modelu Tipo se firma dostala, na přelomu 80. a 90.let, do technické, organizační, invenční i prodejní krize - vývojem počínaje a marketingem konče. Automobilka viděla řešení v zaměření se na nové trhy a také ve výrobě nových, netradičně řešených, vozů za přijatelné ceny.

Obrození přišlo v roce 1995, kdy Fiat představil model Punto a následně Coupé; model Ulysse zase znamenal vstup na pole lehkých užitkových vozů. Mezi další známé modely té doby patří například Bravo, Brava, Palio, Barchetta nebo Stilo. Definitivní zvrat přišel v roce 2004 představením nového modelu Panda. Fiat se přihlásil k filosofii kvalitních a chytrých vozů, které mají co nejvíce zjednodušit každodenní využívání vozidla. V dalších letech firma inovovala své stávající modely - například Ideu, Seicento nebo Stilo, vyrobila novou Multiplu, Pandu 4x4, modely Croma, Dobló, Sedici, Fiat 500 (ten se stal vozem roku 2008) nebo nový Fiat 600.

Další oblasti zájmu

Kromě výroby osobních automobilů je Fiat činný v řadě dalších odvětví. Jedna z automobilek koncernu - Ferrari - je dlouhodobou a úspěšnou součástí závodní série F1. Společnost také vlastní italský deník La Stampa nebo sto procent automobilky Iveco, vyrábějící nákladní i vojenské vozy a autobusy. Její součástí je i Iveco Czech republic, do roku 2007 známé jako Karosa.

 

Právě se děje

Další zprávy