Formule 1

Formule 1

Světový šampionát formule 1 se jezdí nepřetržitě od roku 1950. První Velká cena se konala 13. května 1950 v britském Silverstonu. Prvním mistrem světa se stal Ital Giuseppe Farina s Alfou Romeo. Titul v roce 2016 získal poprvé v kariéře Nico Rosberg, mezi týmy jej obhájil i tým Mercedes.

Nejúspěšnějším jezdcem historie je Michael Schumacher, který získal sedm titulů mistra světa. Juan Manuel Fangio byl šampionem pětkrát, Alain Prost a Sebastian Vettel čtyřikrát. Schumacher také vyhrál nejvíce Velkých cen (91), kvalifikací (68) i nejrychlejší kol (77). Nejvíce Grand Prix absolvoval zatím Rubens Barrichello (322). Vettel, který vyhrál v letech 2010 až 2014, je nejmladším mistrem světa, nemladším i vítězem Grand Prix historie se v GP Španělska 2016 stal Max Verstappen.

Nejúspěšnější stájí formule 1 je Ferrari, které vyhrálo 224 závodů a vybojovalo 16 Pohárů konstruktérů.Nejčastěji se závodilo v Monze, která hostila celkem 66 Velkých cen Itálie, o pouhé dva závody méně má Monako.

Analýza: Leclerc nebyl v Sao Paulu jen obětí, od Vettela ochutnal vlastní medicínu

Kolize Sebastian Vettela a Charlese Leclerca v GP Brazílie vyvozovala řadu emocí. Nezaujatý pohled najde překvapivé souvislosti.
Šéf Ferrari: Vettel s Leclercem předvedli hloupý kousek, ale poučíme se z něj

Šéf stáje formule 1 Ferrari označil vzájemný souboj Sebastiana Vettela a Charlese Leclerca za hloupý.
Zničená obě Ferrari a potrestaný Hamilton. Brazílie nabídla velké formulové drama

Pro třetí letošní triumf v F1 si v Brazílii dojel Max Verstappen v Red Bullu, obě Ferrari skončila po vzájemné kolizi.
V Brazílii zajel nejlepší kvalifikaci Verstappen s Red Bullem

Max Verstappen v Red Bullu zvítězil v kvalifikaci na Velkou cenu Brazílie formule 1. Pro 22letého Nizozemce to je druhá pole position v kariéře.
Formulovému pátku v Sao Paulu vládl Vettel

Německý pilot Sebastian Vettel vyhrál první den tréninků na nedělní Velkou cenu Brazílie formule 1.
Hamilton překvapil. Neví, zda bude pokračovat v Mercedesu, chce roztáhnout křídla

"Zůstat dlouho na místě nemusí být vždycky dobré," prohlásil šestinásobný mistr světa.
K Schumacherovi nesmí ani jeho manažer. Bojí se, že bych o něm řekl pravdu, tvrdí

Před pětadvaceti lety získal legendární jezdec svůj první titul mistra světa ve formuli 1.
Komentář: Hamiltonův doktor Jekyll zpívá unylé písně, pan Hyde pak vládne formuli 1

Lewis Hamilton se šestým titulem znovu zapsal do historie formule 1. I když je to občas zvláštní šampion, v současné éře na něj prostě nikdo nemá.

S Räikkönenem bude za Alfu Romeo dál jezdit Ital Giovinazzi

Italský pilot formule 1 Antonio Giovinazzi bude i příští rok jezdit za stáj Alfa Romeo, v níž tvoří dvojici s bývalým mistrem světa Finem Kimim Räikkönenem. Vedení týmu prodloužilo s pětadvacetiletým jezdcem smlouvu o jeden rok. Ve své nováčkovské sezoně v F1 zatím Giovinazzi bodoval ve třech závodech, jeho nejlepším výsledkem bylo deváté místo ve Velké ceně Itálie.

"Antonio ukázal, že je hodně rychlý jezdec, i po boku takového závodníka, jakým je Kimi. Očekáváme, že se bude dál zlepšovat a nabírat zkušenosti," uvedl šéf Alfy Romeo Frédéric Vasseur.

Giovinazzi má po 19 závodech na kontě čtyři body, zatímco šampion z roku 2007 Räikkönen dosud nasbíral 31 bodů.

Hamilton má šestý titul šampiona formule 1, v Austinu mu stačilo dojet druhý

Lewis Hamilton si už dva závody před koncem sezony zajistil titul mistra světa formule 1. V nedělní Velké ceně USA mu k tomu stačilo druhé místo.
Kvalifikační kralování Ferrari uťal v Austinu Bottasův Mercedes

Valtteri Bottas v Mercedesu vyhrál sobotní kvalifikaci na Velkou cenu USA formule 1 v Austinu.
Po vlažném začátku Hamilton dominoval tréninkům v chladném Austinu

Lewis Hamilton se naladil nejrychlejším časem v trénincích na Velkou cenu USA, po níž se v neděli může stát pošesté mistrem světa formule 1.
Komentář: Formuli 1 čeká bod zlomu. Kam zamíří, ukážou až nové monoposty na trati

Vedení formule 1 představilo návrh změn pravidel platných od přespříští sezony. Přinesou ale opravdu vyrovnané a velmi dramatické závodění?
Víc závodů, finanční strop, jiné pneumatiky. Formule 1 představila klíčové změny

Jednou z hlavních změn bude stanovení pevného limitu, v jehož rámci budou smět stáje za sezonu utratit maximálně 175 milionů dolarů.
Hamilton vyhrál v Mexiku, ale šestá korunovace šampionem formule 1 se odkládá

Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Mexika formule 1. Ale protože jeho kolega z Mercedesu Valtteri Bottas skončil třetí, oslava titulu se odkládá.