Formule 1

Formule 1

Světový šampionát formule 1 se jezdí nepřetržitě od roku 1950. První Velká cena se konala 13. května 1950 v britském Silverstonu. 1. mistrem světa se stal Ital Giuseppe Farina s Alfou Romeo. Titul v roce 2019 získal pošesté v kariéře Lewis Hamilton, mezi týmy jej obhájil jeho tým Mercedes.

Nejúspěšnějším jezdcem historie je Michael Schumacher, který získal 7 titulů mistra světa. Za ním je Hamilton, Juan Manuel Fangio byl šampionem 5x, Alain Prost a Sebastian Vettel 4x. Schumacher vyhrál i nejvíce Velkých cen (91) a nejrychlejší kol (77). Nejvíce Grand Prix absolvoval zatím Rubens Barrichello (322). Vettel, který vyhrál v letech 2010 až 2014, je nejmladším mistrem světa, nejmladším vítězem Grand Prix historie se v GP Španělska 2016 stal Max Verstappen.

Nejúspěšnější stájí formule 1 je Ferrari, vyhrála 238 závodů a vybojovala 16 Pohárů konstruktérů. Nejčastěji se závodilo v Monze, která hostila celkem 69 Velkých cen Itálie, o pouhé 3 závody méně má Monako.

Formule 1 2020 startuje 15. 3.

Nejdřív uchladit, pak vyhrávat. Mercedes ukázal monopost, který má zase lámat rekordy

Stáj formule 1 Mercedes dnes na okruhu v Silverstonu představila nový vůz, se kterým bude Lewis Hamilton útočit na rekordy Michaela Schumachera.
Formule 1 ujela před koronavirem. Velká cena Číny se v dubnu neuskuteční

FIA s promotérem odložili klání na neurčito a v nabitém kalendáři mistrovství světa by rádi pro jeden z 22 závodů sezony našli nový termín.
Ferrari ukázalo nový monopost F1, jeho zbraní má být radikální design

Tým Ferrari představil v úterý večer v atraktivních kulisách divadla ve městě Reggio Emilia nový monopost formule 1 SF 1000.
Grosjean je rád, že banku vyměnil za formuli 1. Rychlý kuchař chce zkusit i Dakar

Jedním z vzácných hostů vyhlášení ankety Zlatý volant byl pilot F1 Romain Grosjean. Přečtěte si exkluzivní rozhovor pro deník Aktuálně.cz.
Ze stáje Racing Point bude napřesrok tovární tým Aston Martin

Stáj formule 1 Racing Point bude od příštího roku závodit pod názvem Aston Martin jako tovární tým britské automobilky.
Milovník modelek a šampion formule 1 Button slaví čtyřicátiny

Mistr světa formule 1 z roku 2009 Jenson Button v neděli slaví čtyřicátiny. Za svoji kariéru vystřídal sedm týmů a vyhrál celkem 15 Grand Prix.
Ozbrojený a neomylný. Hamilton si s pistolí a puškou řekl o roli v akčním filmu

Podívejte se, jak šestinásobný mistr světa F1 Lewis Hamilton ukázal na tréninkové střelnici hollywoodské hvězdy Keanu Reevese své střelecké umění.
Schumi šest let po nehodě: nejasné prognózy, mizející rekordy a syn před branami F1

Ani šest let po nešťastné nehodě na lyžích není o zdravotním stavu sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera jasno.
Formule mi znechutilo politikaření, říká nejrychlejší doktor filozofie Král

Josef Král byl velkou českou nadějí pro formuli 1. Nakonec formulová kariéra náhle skončila po vyhraném závodě GP2. Závodění se nevzdal a letos zářil.
Velká výměna. Hamilton se svezl na Rossiho motorce, "Doktor" v monopostu šampiona F1
1:49

Valentino Rossi a Lewis Hamilton si tento týden ve Valencii vyměnili své úspěšné závodní stroje.

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Hamilton zakončil sezonu stejně suverénně, jak získal letošní titul: výhrou start-cíl

Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál nedělní Velkou cenu Abú Zabí formule 1 a ukončil tak symbolicky sezonu, v níž získal svůj šestý titul mistra světa.