Ceny benzinu a nafty se, zjednodušeně řečeno, skládají z ceny ropy, hrubých marží rafinerií a maloobchodu (včetně distribuce paliv) a z daní.
V cenách pohonných hmot se odráží celosvětové ekonomické i zahraničněpolitické dění. Konečnou cenu benzinu a nafty ovlivňuje především cena surové ropy v dolarech, kurz koruny vůči dolaru, náklady na zpracování ropy v rafineriích, jejich zisk i zisk přepravců a velkoobchodníků.
Zásadním administrativním faktorem ovlivňujícím cenu pohonných hmot je výše spotřební daně (podstatná část výnosu z této daně jde pak prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury na výstavbu nových silnic a železnic). Spotřební daň v Česku činí (od 1. ledna 2010 beze změny) 12,84 koruny z litru benzínu Natural 95. Od 1. ledna 2021 byla snížena sazba na 9,95 koruny z litru u motorové nafty.
Dalším netržním faktorem je DPH (21 procent).
Určitou roli hraje i zpřísňování limitů na obsah škodlivých látek, podíly biosložek v palivech či cena emisí CO2 při zpracování ropy.
Nakonec je částka, kterou vidíte na stojanu na pumpě, ovlivněna cenovou politikou jednotlivých hráčů na trhu, roli hraje i daná lokalita, profil typických zákazníků dané čerpačky a konkurence v okolí.
Zejména cena nafty je kvůli nákladní dopravě více svázána s fázemi hospodářského cyklu. Pro ceny benzínu jsou zase charakteristické sezonní výkyvy v poptávce a spotřebě. Při nejistém výhledu globální ekonomiky cena pohonných hmot klesá.
Ceny pohonných hmot v Evropě
Rozdílné ceny paliv v rámci Evropy jsou způsobeny zejména nestejnou daňovou politikou jednotlivých zemí. Obecně lze říci, že v Česku je tankování relativně levné. Přehled výší spotřebních daní z benzinu a nafty v Evropské unii najdete zde (EUR/tisíc litrů paliva).
Aktuální ceny nafty a benzinu v evropských zemích najdete zde.
Na této stránce Českého statistického úřadu najdete graf s vývojem cen pohonných hmot v Česku od roku 2001 až do současnosti.