Sazby daně z přidané hodnoty a změny DPH

Aktualizováno 17. 2. 2023 13:58
Základní sazba daně z přidané hodnoty činí 21 procent, snížená 15 procent, další snížená sazba 10 procent na léky, knihy a kojeneckou výživu. DPH je jedním z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek | Foto: Petr Vyoral

Od 1. ledna 2015 platí v Česku tři sazby daně z přidané hodnoty. Základní činí 21 procent, snížená 15 procent, další snížená sazba je ve výši 10 procent - doposud na léky, knihy a kojeneckou výživu, od května 2020 se seznam služeb a zboží v této sazbě rozšiřuje - viz níže. Seznamy služeb a zboží v příslušných sazbách jsou k nalezení v přílohách aktuálního zákona o dani z přidané hodnoty.

Co patří do snížené 10% sazby DPH?

První skupinu tvoří léky, radiofarmaka, očkovací látky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely. Patří sem také veterinární léčiva.

Druhou skupinou jsou tištěné knihy včetně obrázkových knih pro děti a dále hudebniny. Desetiprocentní sazba se však má vztahovat jen na publikace, u nichž podíl plochy reklamy nepřekročí 50 procent. Od roku 2017 patří do 10% sazby také noviny a časopisy, dosud se na ně vztahovala 15% sazba. 

Třetí skupinou je nenahraditelná dětská výživa. Tu definuje příloha zákona jako výživu pro kojence, tedy děti do ukončeného dvanáctého měsíce věku, a malé děti, tedy děti od ukončeného jednoho roku do ukončeného třetího roku věku. Konkrétněji jsou definovány ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví o potravinách určených pro zvláštní výživu.

Do desetiprocentní sazby patří také suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor.

Co patří do snížené 15% sazby DPH?

Jde zejména o potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu, časopisy a noviny, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce a v zásadě také stavební práce týkající se bydlení. Od ledna 2013 vypadly ze snížené sazby zdravotnické prostředky a dětské pleny, na něž se tedy nyní vztahuje základní sazba.

Od prosince 2016 se snížila sazba na stravovací služby a podávání nápojů kromě alkoholu, a to z z 21 % na 15 % jako kompenzace za zavedení EET.

Změny od května 2020

Restaurací se od května 2020 dotkl přesun točeného piva z nejvyšší 21procentní sazby DPH do nejnižší desetiprocentní a také snížení DPH u stravovacích služeb z 15 na deset procent.

Snížení sazby DPH z 21 % na 10 % mělo jít ruku v ruce se zavedením další vlny elektronické evidence tržeb (EET). Ta už se měla dotknout i malých podnikatelů (kadeřnické a holičské služby, oprava obuvi, oprava jízdních kol, "hodinový manžel", hlídání dětí, úklid domácnosti a další).

Sazba DPH bude nižší také u vodného a stočného (což se nutně nemusí projevit v tom, kolik konečný zákazník zaplatí).

S ohledem na epidemii koronaviru v roce 2020 se odložila elektronická evidence tržeb s termínem do 31. prosince 2022. Odklad platil jak pro subjekty, které spadaly do prvních dvou vln (tedy velkoobchod, maloobchod, stravovací a ubytovací služby), tak pro subjekty, které měly původně začít evidovat od 1. května 2020.

Povinnost evidovat tržby tak vznikala subjektům, bez ohledu na to, do které fáze evidence tržeb spadají, až k 1. lednu 2023. Pozastavení se týká běžného, zjednodušeného i zvláštního režimu evidence tržeb.

Pozastavení EET znamenalo, že do konce roku 2022 nemuseli poplatníci odesílat údaje o tržbách správci daně, nemuseli vystavovat účtenky podle zákona o evidenci tržeb a neměli povinnost umístit informační oznámení.

Kabinet Petra Fialy nakonec projekt EET zcela ukončil. Původně měla být poslední fáze spuštěna v květnu 2021 a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300 tisíc podnikatelů. Pro zrušení elektronické evidence tržeb hlasovalo v listopadu 2022 92 ze 142 přítomných poslanců.

Projekt EET byl jedním z ústředních témat předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který jej prosadil ještě jako ministr financí v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zatímco nynější vláda míní, že EET představuje zátěž pro podnikatele, hnutí ANO naproti tomu tvrdí, že narovnala podnikatelské prostředí a vynesla státnímu rozpočtu víc peněz.

Zákon o dani z přidané hodnoty - aktuální plné znění.

 

Právě se děje

Další zprávy