reklama
 
 

Sazby daně z přidané hodnoty a změny DPH

AKTUALIZOVÁNO 1. 2. 2017
Od 1. ledna 2015 platí v Česku tři sazby daně z přidané hodnoty.

Od 1. ledna 2015 platí v Česku tři sazby daně z přidané hodnoty. Základní činí 21 procent, snížená 15 procent (oproti předchozímu roku se na jejich výši nic nemění), novinkou je další snížená sazba ve výši 10 procent na léky, knihy a kojeneckou výživu.

Co patří do snížené 10% sazby DPH?

První skupinu tvoří léky, radiofarmaka, očkovací látky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely. Patří sem také veterinární léčiva.

Druhou skupinou jsou tištěné knihy včetně obrázkových knih pro děti a dále hudebniny. Desetiprocentní sazba se však má vztahovat jen na publikace, u nichž podíl plochy reklamy nepřekročí 50 procent. Nepatří sem ani noviny, časopisy, omalovánky či kartografické výrobky.

Třetí skupinou je nenahraditelná dětská výživa. Tu definuje příloha zákona jako výživu pro kojence, tedy děti do ukončeného dvanáctého měsíce věku, a malé děti, tedy děti od ukončeného jednoho roku do ukončeného třetího roku věku. Konkrétněji jsou definovány ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví o potravinách určených pro zvláštní výživu.

Do desetiprocentní sazby patří také suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor.

Od roku 2017 patří do 10% sazby také noviny a časopisy, dosud se na ně vztahovala 15% sazba. Novelu, kterou navrhli komunističtí poslanci, podpořilo i přes prezidentské veto 133 poslanců napříč kluby s výjimkou poslanců hnutí ANO, kteří byli proti novele (na její podporu hlasoval z klubu ANO pouze bývalý novinář Martin Komárek).

Co patří do snížené 15% sazby DPH?

Jde zejména o potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu, časopisy a noviny, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce a v zásadě také stavební práce týkající se bydlení. Od ledna 2013 vypadly ze snížené sazby zdravotnické prostředky a dětské pleny, na něž se tedy nyní vztahuje základní sazba.

Kompletní seznam zboží a služeb, podléhajících snížené sazbě daně DPH, obsahuje příloha k zákonu o DPH.

Zákon o dani z přidané hodnoty - aktuální plné znění.

Vývoj sazeb DPH v Česku

Od ledna 2012 vzrostla snížená sazba DPH z 10 na 14 procent, seznam položek se nezměnil. Základní sazba zůstala na 20 procentech.

Od ledna 2013 se zvýšila spodní sazba ze 14 na 15 procent a základní z 20 na 21 procent.

Od ledna 2014 se sazby DPH nezměnily.

Od ledna 2015 přibyla nová snížená sazba ve výši 10 procent na léky, knihy a kojeneckou výživu.

Podle schváleného zákona se měly od ledna 2016 obě sazby sjednotit na 17,5 procenta, tuto změnu ale nová vláda zrušila. Sazby se od roku 2016 nemění.

Sazby DPH v EU

Přehled sazeb DPH v Evropské unii najdete zde.

Unijní legislativa umožňuje pro daň z přidané hodnoty členským zemím jednu standardní sazbu, která musí být minimálně 15procentní, a maximálně dvě snížené sazby, které však nesmí být nižší než pět procent a které lze použít jen na vymezené druhy zboží a služeb.

EU nicméně umožňuje výjimky, jež jsou udělovány jednotlivým zemím. V takových případech může být DPH i nulová.

1. 4. 2015

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama