Ceny pohonných hmot v Evropě

Aktualizováno 21. 3. 2020 17:00
Pohonné hmoty jsou v Česku v porovnání s dalšími evropskými státy relativně levné. Při cestách na západ od našich hranic nebo k moři na jih je potřeba počítat s vyšší útratou za tankování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pohonné hmoty jsou v Česku v porovnání s dalšími evropskými státy relativně levné. Naopak v oblíbených dovolenkových místech Čechů, jako je třeba Chorvatsko nebo Řecko, bývají ceny paliv vyšší. I západním směrem od našich hranic si za tankování řidič oproti domovským čerpačkám připlatí.

Dobrou orientační představu o aktuálních cenách paliv v evropských zemích přináší stránka mBenzin.

Rozdíly v cenách pohonných hmot v Evropě jsou způsobeny zejména nestejnou daňovou politikou jednotlivých zemí. Nejdražší benzin má vlivem nejvyšší spotřební daně Nizozemsko a Itálie. Přehled výší spotřebních daní v Evropské unii najdete zde (EUR/tisíc litrů paliva).

Více o cenách pohonných hmot a o tom, co je tvoří a ovlivňuje.

Vývoj průměrných cen pohonných hmot v Česku lze sledovat na stránkách Českého statistického ústavu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy