Ceny pohonných hmot v Evropě

Aktualizováno 21. 3. 2020 17:00
Pohonné hmoty jsou v Česku v porovnání s dalšími evropskými státy relativně levné. Při cestách na západ od našich hranic nebo k moři na jih je potřeba počítat s vyšší útratou za tankování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pohonné hmoty jsou v Česku v porovnání s dalšími evropskými státy relativně levné. Naopak v oblíbených dovolenkových místech Čechů, jako je třeba Chorvatsko nebo Řecko, bývají ceny paliv vyšší. I západním směrem od našich hranic si za tankování řidič oproti domovským čerpačkám připlatí.

Dobrou orientační představu o aktuálních cenách paliv v evropských zemích přináší stránka mBenzin.

Rozdíly v cenách pohonných hmot v Evropě jsou způsobeny zejména nestejnou daňovou politikou jednotlivých zemí. Nejdražší benzin má vlivem nejvyšší spotřební daně Nizozemsko a Itálie. Přehled výší spotřebních daní v Evropské unii najdete zde (EUR/tisíc litrů paliva).

Více o cenách pohonných hmot a o tom, co je tvoří a ovlivňuje.

Vývoj průměrných cen pohonných hmot v Česku lze sledovat na stránkách Českého statistického ústavu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

U Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo, pilot na místě zemřel

Na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. "Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil," uvedl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek s tím, že pilot v letadle cestoval sám. Příčiny a okolnosti budou vyšetřovat prostějovští kriminalisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy