Ropa

21. 6. 2011 10:37
Ropa je jednou ze strategických energetických surovin. Z chemického hlediska se jedná o složitou a komplexní směs uhlovodíků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ropa je jednou ze strategických energetických surovin. Z chemického hlediska se jedná o složitou a komplexní směs uhlovodíků.

Co to ropa vlastně je?

Ropa je olejovitá kapalina složená jak z kapalných (směs uhlovodíků a aromatických sloučenin), tak i plynných (ethan, methan, oxid uhličitý a další) a pevných látek (například parafiny). I přesto, že je využívána zejména v energetice, je ropa jako surovina pro chemický průmysl téměř nenahraditelná.

Ohledně jejího vzniku panují dohady - jedna z hlavních teorií, organická, předpokládá původ ropy z odumřelých mikro- a makroorganismů. Druhá, anorganická, předpokládá původ ropy z reakcí neživých látek. Je možné, vzhledem k lišícímu se složení různých druhů ropy, že obě teorie jsou platné.

Těžba ropy

Ropu lze nalézt v hloubkách od několika metrů po několik kilometrů. Nachází se v pórech propustných hornin jako je vápenec či pískovec, obklopených obvykle nějakou nepropustnou horninou.

Kromě těžby na pevnině roste čím dál více i význam těžby na mořích a oceánech - ropné plošiny se obvykle nacházejí v šelfech hlubokých mezi 200 až 400 metry.

Někdy lze k těžbě ropy využít přirozeného tlaku v ložisku, jindy se kvůli jeho zvýšení do ložiska vhání plyn či voda

Obchod s ropou

Na burzách se sledují zejména čtyři druhy ropy - severomořská (Brent), americká (WTI), z oblasti Perského zálivu (Dubai) a africká (Nigerian Light). Její cena závisí samozřejmě na kvalitě (hustota - čím nižší tím dražší - či obsah síry) a vzdálenosti na kterou se přepravuje.

Ropa se obvykle obchoduje v amerických dolarech (odtud dopad inflace v USA na její cenu). Jako jednotka objemu se používá tradičně barel (jeden barel odpovídá asi 159 litrům). Jedna tuna ropy odpovídá zhruba sedmi nebo osmi barelům.

Asi třetina světové ropy pochází z oblasti Středního Východu. Její spotřeba je přibližně na třetiny rozdělená mezi Severní Ameriku, Asii a Austrálii (zejména Čína, Japonsko a Indie) a Evropu.

Ropa v ČR

V České republice se ropa těží na jižní Moravě, zejména Břeclavsku a Hodonínsku, její ložiska lze najít i na severní Moravě. Zásoby ropy však nejsou příliš bohaté, těžená surovina je však obvykle kvalitní, s nízkým obsahem síry a kovů.

Většina české ropy je zpracovávána v kralupské rafinérii.

Přeprava ropy

Nejefektivnějším způsobem přepravy "černého zlata" jsou ropovody (v Evropě například Družba, Adria Wien, North West Oil, Transalpine, Rotterdam Rhine, Ingolstadt-Kralupy-Litvinov a další) - jejich nevýhodou jsou velké počáteční náklady na jejich vybudování. Dalšími možnostmi je lodní či, v případě převozu menších množství, i železniční přeprava.

Havárie na Deepwater Horizon

Dvacátého dubna 2010 došlo na ropné plošině společnosti British Petroleum (BP) v Mexickém zálivu k explozi. Ta zabila jedenáct pracovníků plošiny, která se později potopila do moře. Následoval únik 800 milionů litrů ropy do moře, než se pracovníkům firmy podařilo v září téhož roku vrt definitivně uzavřít.

Jednou z hlavních příčin neštěstí byla zřejmě snaha koncernu ušetřit - podle zprávy komise zřízené Bílým domem došlo k několika pochybením - podcenění rizika exploze, chyby při cementování vrtu, zcela opačné vyhodnocení tlakové zkoušky u ústí vrtu, jeho nedostatečné zabezpečení, ignorování náznaků, že by mohlo dojít k erupci plynu ve vrtu a neefektivní opatření přijatá po vlastní havárii.

Havárie způsobila těžké a rozsáhlé ekologické škody, jejichž přesný rozměr nebude dlouho znám, a ropný koncern přišla asi na 20 miliard dolarů.

Zdroj: Blažek Josef a Rábl Vratislav, Základy zpracování a využití ropy, vydal VŠCHT Praha (2. vydání, 2006)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Chladněji než doposud. Vláda kvůli krizi snížila minimální povolené teploty na pracovištích

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu.

Podle nařízení má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moct spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

"Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize," uvedlo v důvodové zprávě k nařízení ministerstvo.

Současné stanovené teploty pocházejí z roku 2007. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jeho úřad návrh konzultoval s hygieniky a srovnával s jinými zeměmi. Změna má podle návrhu vstoupit v platnost dnem vyhlášení nového nařízení vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy