Moravskoslezský kraj

Aktualizováno 7. 2. 2021 13:42
Moravskoslezský kraj je jedním ze 14 vyšších územních samosprávných celků v Česku. Převážná jeho část leží v Českém Slezsku, menší pak tvoří sever, respektive severovýchod Moravy.
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm.
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm. | Foto: Michal Klajban, Wikimedia Commons

Moravskoslezský kraj je nejvýchodnějším krajem ČR. Leží na rozhraní Českého masívu a vnějších Západních Karpat, má nejvyšší počet obyvatel ze všech českých krajů a také je hned po Praze nejhustěji zalidněným regionem. V kraji je celkem 6 statutárních měst.

Průmyslovým, společenským i administrativním centrem moravskoslezského regionu je město Ostrava, kde rovněž sídlí krajský úřad.

Okresy:

Aktuální zpravodajství z českých regionů najdete na Aktuálně.cz/regiony.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy