Opava

24. 5. 2014 23:31
Opava je statutární město Moravskoslezského kraje se 60 tisíci obyvateli.
Prazak, Wikimedia Commons
Prazak, Wikimedia Commons | Foto: Aktuálně.cz

Město leží v Opavské pahorkatině na řece Opavě. Většina území Opavy se nachází ve Slezsku, ale čtyři části (Kravařov, Suché Lazce, Vlaštovičky a Jaktař) patřily k tzv. moravským enklávám ve Slezsku. Opava je historické hlavní město Slezska.

Historie:

První písemná zmínka o Opavě pochází z 12. století. Osada se nacházela na obchodní cestě z Moravy do Polska. Tato cesta byla součástí „Jantarové stezky” spojující Jadran s Baltem. Městský statut Opava získala ve 13. století.

Národnostní složení města se postupně měnilo ve prospěch německého obyvatelstva a ve 20. letech 18. století představovali Češi jen asi sedminu obyvatel Opavy.

Základní údaje

Rozloha: 90,61 km²

Počet obyvatel: 58 054

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Opava

Primátor: Zdeněk Jirásek (ČSSD)

PSČ: 746 01

Porážka Marie Terezie a rozdělení Slezska mezi Prusko a Rakousko v 18. století vyneslo Opavu do pozice centra rakouského Slezska. Význam Opavy v 19. století podtrhlo i konání tzv. Opavského kongresu neboli také kongresu tzv. Svaté aliance v roce 1820, na němž se sešli evropští panovníci (rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III.) a diplomaté.

V 19. století Opava zaznamenala průmyslový rozmach. Vzniklo několik textilních podniků, pivovar a cukrovary. Významným impulsem pro rozvoj průmyslu bylo otevření železničního spojení v rámci Severní dráhy Ferdinandovy v roce 1855. Jako hlavní město Rakouského Slezska byla Opava i významným správním a samosprávním centrem. Sídlil zde Slezský zemský sněm.

Politická a národnostní situace se vyhrotila po skončení 1. světové války, kdy se Opava v závěru roku 1918 stala hlavním městem provincie Sudetenland. Po Mnichovské konferenci byla připojena k nacisticému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva, byly postaveny celé nové obytné čtvrti a průmyslové závody, především strojírenského, potravinářského a papírenského průmyslu a průmyslu léčiv.

Dnes je Opava statutárním městem, sídlem Slezské univerzity, středních škol, kulturních a vědeckých institucí. Slezské zemské muzeum, založené 1. 5. 1814, je nejstarším veřejným muzeem na území ČR a patří k nejvýznamnějším ústavům v republice. Město je rodištěm i místem posledního odpočinku básníka Petra Bezruče.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Pro "Bílou Opavu", jak město nazval básník Petr Bezruč, jsou typické četné parky a sady, zejména na obvodu historického jádra města.

Foto: Prazak, Wikimedia Commons
Foto: Prazak, Wikimedia Commons | Foto:

V Opavě se zachovalo mnoho kulturních památek, řada z nich je chráněná státní památkovou péčí. Pamětihodnosti pochází z doby gotiky, renesance i baroka. Řada architektonických skvostů byla postavena také v 19. a 20. století.

V Opavě se každoročně koná festival Bezručova Opava a festival Další břehy.

Instituce v Opavě:

Slezská univerzita v Opavě vznikla v roce 1991 a tvoří ji tři fakulty.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Opavě se nachází v Olomoucké ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Opavy tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Opavě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Opavě kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy