Opava

24. 5. 2014 23:31
Opava je statutární město Moravskoslezského kraje se 60 tisíci obyvateli.
Prazak, Wikimedia Commons
Prazak, Wikimedia Commons | Foto: Aktuálně.cz

Město leží v Opavské pahorkatině na řece Opavě. Většina území Opavy se nachází ve Slezsku, ale čtyři části (Kravařov, Suché Lazce, Vlaštovičky a Jaktař) patřily k tzv. moravským enklávám ve Slezsku. Opava je historické hlavní město Slezska.

Historie:

První písemná zmínka o Opavě pochází z 12. století. Osada se nacházela na obchodní cestě z Moravy do Polska. Tato cesta byla součástí „Jantarové stezky” spojující Jadran s Baltem. Městský statut Opava získala ve 13. století.

Národnostní složení města se postupně měnilo ve prospěch německého obyvatelstva a ve 20. letech 18. století představovali Češi jen asi sedminu obyvatel Opavy.

Základní údaje

Rozloha: 90,61 km²

Počet obyvatel: 58 054

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Opava

Primátor: Zdeněk Jirásek (ČSSD)

PSČ: 746 01

Porážka Marie Terezie a rozdělení Slezska mezi Prusko a Rakousko v 18. století vyneslo Opavu do pozice centra rakouského Slezska. Význam Opavy v 19. století podtrhlo i konání tzv. Opavského kongresu neboli také kongresu tzv. Svaté aliance v roce 1820, na němž se sešli evropští panovníci (rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III.) a diplomaté.

V 19. století Opava zaznamenala průmyslový rozmach. Vzniklo několik textilních podniků, pivovar a cukrovary. Významným impulsem pro rozvoj průmyslu bylo otevření železničního spojení v rámci Severní dráhy Ferdinandovy v roce 1855. Jako hlavní město Rakouského Slezska byla Opava i významným správním a samosprávním centrem. Sídlil zde Slezský zemský sněm.

Politická a národnostní situace se vyhrotila po skončení 1. světové války, kdy se Opava v závěru roku 1918 stala hlavním městem provincie Sudetenland. Po Mnichovské konferenci byla připojena k nacisticému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva, byly postaveny celé nové obytné čtvrti a průmyslové závody, především strojírenského, potravinářského a papírenského průmyslu a průmyslu léčiv.

Dnes je Opava statutárním městem, sídlem Slezské univerzity, středních škol, kulturních a vědeckých institucí. Slezské zemské muzeum, založené 1. 5. 1814, je nejstarším veřejným muzeem na území ČR a patří k nejvýznamnějším ústavům v republice. Město je rodištěm i místem posledního odpočinku básníka Petra Bezruče.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Pro "Bílou Opavu", jak město nazval básník Petr Bezruč, jsou typické četné parky a sady, zejména na obvodu historického jádra města.

Foto: Prazak, Wikimedia Commons
Foto: Prazak, Wikimedia Commons | Foto:

V Opavě se zachovalo mnoho kulturních památek, řada z nich je chráněná státní památkovou péčí. Pamětihodnosti pochází z doby gotiky, renesance i baroka. Řada architektonických skvostů byla postavena také v 19. a 20. století.

V Opavě se každoročně koná festival Bezručova Opava a festival Další břehy.

Instituce v Opavě:

Slezská univerzita v Opavě vznikla v roce 1991 a tvoří ji tři fakulty.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Opavě se nachází v Olomoucké ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Opavy tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Opavě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Opavě kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy