Karviná

24. 5. 2014 22:31
Karviná je statutární město Moravskoslezského kraje s 57 tisíci obyvateli.
Foto: Podzemnik, Wikimedia Commons
Foto: Podzemnik, Wikimedia Commons | Foto:

Karviná leží 18 km od Ostravy na území historického Těšínského Slezska. Městem protéká řeka Olše. Část severní hranice Karviné tvoří současně hranici s Polskem.

Historie:

První písemné zmínky o Karviné pochází ze 13. století. Vzhledem k její strategicky výhodné poloze na obchodní cestě z Uher do Pobaltí se zde vytvořilo významné středisko obchodu a řemesel.

Zásadní obrat v rozvoji města a celé zdejší oblasti znamenal nález černého uhlí ve 2. polovině 18. století a počátkem 20. století již byla Karviná svým ekonomickým potenciálem významnou obcí v rámci celého Rakousko-Uherska. K rozvoji města přispěla výstavba železničních tratí.

Základní údaje

Rozloha: 57,49 km²

Počet obyvatel: 57 005

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Karviná

PSČ: 733 01, 733 24, 735 06, 734 01

Mezi lety 1918 až 1920 probíhal mezi nově vzniklými státy Československem a Polskem spor o Těšínsko. Po krátkém vojenském střetnutí bylo území Těšínska v roce 1920 mezi oba státy rozděleno arbitráží vítězných mocností. Území Karviné připadlo Československu.

Na počátku druhé světové války oblast obsadila německá armáda a území Karviné bylo přičleněno k Německu. Po osvobození byl položen správní základ současné podoby města sloučením několika samostatných obcí v jeden územně správní celek pojmenovaný Karviná, zatímco původní Karvinná byla zlikvidována při těžbě uhlí.

V roce 2003 se Karviná stala statutárním městem.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Vzhledem k tomu, že po dlouhou dobu patřila Karviná a její okolí mezi oblasti s vysokým soustředěním těžby uhlí a navazujícího průmyslu, nebylo město nijak výrazně zaměřeno na turistický ruch. V posledních letech se však situace začíná měnit.

Foto: Ondřej Žváček, Wikimedia Commons
Foto: Ondřej Žváček, Wikimedia Commons | Foto:

Její výhodou je poloha na hranici s Polskem a předhůří Beskyd, takže město může sloužit jako výchozí bod pro výlety do sousední země a do hor. Navštěvníci si mohou Karvinou a její okolí vychutnat pěšky či na kole na místních cyklotrasách.

Ve městě Karviné se dochovalo několik významných umělecko-historických památek soustředěných většinou na území městské památkové zóny, jako je například zámek v historickém městě Fryštátě, empírová radnice, kostel Povýšení sv. Kříže ze 14. století a řada dalších.

Karviná je proslavena také svým lázeňstvím, a to nejen v Čechách, ale také v dalekých, pro mnohé, exotických zemích. Lázně Darkov naízí své služby již od roku 1867.

Navštěvované jsou tradiční akce, mezi nimiž můžeme jmenovat Velikonoční historickým jarmark s tradičními řemeslnickými výrobky a ukázkami lidových řemesel. V červnu se v centru města a na mnoha dalších místech konají pravidelně oslavy s názvem Dny Karviné, v září pak jedny z nejstarších tradičních akcí Karviné hornické slavnosti. Milovníci hudby se mohou pobavit na Karvinském hudebním létě a rodiny s dětmi mohou navštívit botanickou zahradu.

Instituce v Karviné:

Vznikem Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v roce 1991 se Karviná stala vysokoškolským městem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Karviné se nachází v parku Bedřicha Smetany. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Karviné tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Karviné se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

V Karviné se nachází kontaktní pracoviště Úřadu práce České republiky.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy