Karviná

24. 5. 2014 22:31
Karviná je statutární město Moravskoslezského kraje s 57 tisíci obyvateli.
Foto: Podzemnik, Wikimedia Commons
Foto: Podzemnik, Wikimedia Commons | Foto:

Karviná leží 18 km od Ostravy na území historického Těšínského Slezska. Městem protéká řeka Olše. Část severní hranice Karviné tvoří současně hranici s Polskem.

Historie:

První písemné zmínky o Karviné pochází ze 13. století. Vzhledem k její strategicky výhodné poloze na obchodní cestě z Uher do Pobaltí se zde vytvořilo významné středisko obchodu a řemesel.

Zásadní obrat v rozvoji města a celé zdejší oblasti znamenal nález černého uhlí ve 2. polovině 18. století a počátkem 20. století již byla Karviná svým ekonomickým potenciálem významnou obcí v rámci celého Rakousko-Uherska. K rozvoji města přispěla výstavba železničních tratí.

Základní údaje

Rozloha: 57,49 km²

Počet obyvatel: 57 005

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Karviná

Primátor: Tomáš Hanzel (ČSSD)

PSČ: 733 01, 733 24, 735 06, 734 01

Mezi lety 1918 až 1920 probíhal mezi nově vzniklými státy Československem a Polskem spor o Těšínsko. Po krátkém vojenském střetnutí bylo území Těšínska v roce 1920 mezi oba státy rozděleno arbitráží vítězných mocností. Území Karviné připadlo Československu.

Na počátku druhé světové války oblast obsadila německá armáda a území Karviné bylo přičleněno k Německu. Po osvobození byl položen správní základ současné podoby města sloučením několika samostatných obcí v jeden územně správní celek pojmenovaný Karviná, zatímco původní Karvinná byla zlikvidována při těžbě uhlí.

V roce 2003 se Karviná stala statutárním městem.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Vzhledem k tomu, že po dlouhou dobu patřila Karviná a její okolí mezi oblasti s vysokým soustředěním těžby uhlí a navazujícího průmyslu, nebylo město nijak výrazně zaměřeno na turistický ruch. V posledních letech se však situace začíná měnit.

Foto: Ondřej Žváček, Wikimedia Commons
Foto: Ondřej Žváček, Wikimedia Commons | Foto:

Její výhodou je poloha na hranici s Polskem a předhůří Beskyd, takže město může sloužit jako výchozí bod pro výlety do sousední země a do hor. Navštěvníci si mohou Karvinou a její okolí vychutnat pěšky či na kole na místních cyklotrasách.

Ve městě Karviné se dochovalo několik významných umělecko-historických památek soustředěných většinou na území městské památkové zóny, jako je například zámek v historickém městě Fryštátě, empírová radnice, kostel Povýšení sv. Kříže ze 14. století a řada dalších.

Karviná je proslavena také svým lázeňstvím, a to nejen v Čechách, ale také v dalekých, pro mnohé, exotických zemích. Lázně Darkov naízí své služby již od roku 1867.

Navštěvované jsou tradiční akce, mezi nimiž můžeme jmenovat Velikonoční historickým jarmark s tradičními řemeslnickými výrobky a ukázkami lidových řemesel. V červnu se v centru města a na mnoha dalších místech konají pravidelně oslavy s názvem Dny Karviné, v září pak jedny z nejstarších tradičních akcí Karviné hornické slavnosti. Milovníci hudby se mohou pobavit na Karvinském hudebním létě a rodiny s dětmi mohou navštívit botanickou zahradu.

Instituce v Karviné:

Vznikem Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v roce 1991 se Karviná stala vysokoškolským městem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Karviné se nachází v parku Bedřicha Smetany. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Karviné tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Karviné se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

V Karviné se nachází kontaktní pracoviště Úřadu práce České republiky.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy