Frýdek-Místek

28. 5. 2014 23:56
Frýdek-Místek je statutární město Moravskoslezského kraje, které vzniklo v roce 1943 spojením slezského Frýdku s moravským Místkem.
Foto: Daniel Baránek, Wikimedia Commons
Foto: Daniel Baránek, Wikimedia Commons | Foto:

Frýdek-Místek leží asi 17 km od Ostravy na řece Ostravici. Řeka tvoří přirozenou hranici mezi Frýdkem a Místkem a historickou zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem.

Historie:

První písemné prameny o vsích ležících v této oblasti pocházejí ze 13. století. Frýdek byl sídlem majitele panství a byl převážně řemeslnickým městem. Mezi řemesly převažovalo soukenictví. Místek měl více ráz zemědělský. Obchodování solí a dobytkem bylo přínosné pro obě města, podobně i zpracování dřeva a rybníkářství.

Během průmyslového rozmachu v 19. století byly zakládány ve Frýdku i v Místku textilní továrny, v roce 1833 byla založena Karlova huť v Lískovci, nynější a. s. Válcovny plechu Frýdek-Místek. Textilní výroba a železářství zaujaly stěžejní postavení v rozvíjejícím se průmyslu celého regionu.

Základní údaje

Rozloha: 51,61 km²

Počet obyvatel: 57 523

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Frýdek-Místek

Primátor: Michal Pobucký (ČSSD)

PSČ: 738 01

Místek se do historie celé země zapsal v době německé okupace. V úterý 14. března 1939 německá armáda začala obsazovat Ostravsko. Když před bránou někdejší Czajankovy textilní továrny v Místku, kde byla kasárna 3. praporu 8. pěšího pluku, zastavili Němci, strážný několikrát vystřelil a zalarmoval ostatní vojáky. Kapitán Pavlík, zastupující velitel, dal pokyn k obraně. Přestože mnohonásobné přesile čelili převážně nováčci, ozbrojený odpor v Místku zůstal navždy zapsán jako ojedinělý v tehdejší okleštěné Česko-Slovenské republice.

Dvě samostatná města Frýdek a Místek psala svou vlastní historii do 1. ledna 1943. Mocí nacistických úředníků byla obě města k témuž dni sloučena v jeden celek s názvem Frýdek. Diskuse občanů i úředních orgánů ohledně pojmenování města po osvobození v roce 1945 byly definitivně uzavřeny rozhodnutím ministerstva vnitra o stanovení úředního názvu města Frýdek-Místek s platností od 1. ledna 1955.

Během druhé poloviny 20. století město zaznamenalo významný populační růst, který byl způsoben blízkostí dolů (Staříč, Paskov) a přísunem horníků v nich pracujících.

Od 1. července 2006 je Frýdek-Místek statutárním městem. V současné době je dokončena renovace historických náměstí ve Frýdku i Místku. Město se zaměřuje především na strojní průmysl.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Frýdek-Místek je pro svou polohu známý též jako "Brána Beskyd" a slouží jako výchozí bod pro turisty, kteří se vydávají do hor. Město si uchovává svůj starobylý ráz díky opraveným městským jádrům - Zámecké náměstí ve Frýdku a Náměstí Svobody v Místku, obě náměstí jsou součástí městské památkové zóny.

Foto: Daniel Baránek, Wikimedia Commons

Mezi nejvýznamnější památky města patří Frýdecký zámek ze 14. století, chrám Panny Marie Frýdecké, což je jedno z nejznámějších poutních míst na Moravě, dále pak židovský hřbitov nebo bývalá pošta v ulici U Staré pošty, kde pracoval jako poštovní úředník Vladimír Vašek píšící pod pseudonymem Petr Bezruč.

Léto je ve Frýdku-Místku spojeno s několika různorodými festivaly. K těm nejvěhlasnějším patří například tradiční Mezinárodní folklórní festival a Beskydské Veseléto.

Instituce ve Frýdku-Místku:

Okresní soud ve Frýdku-Místku se nachází v ulici Na Poříčí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Frýdku-Místku tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Frýdku-Místku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Frýdku-Místku kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy