Frýdek-Místek

28. 5. 2014 23:56
Frýdek-Místek je statutární město Moravskoslezského kraje, které vzniklo v roce 1943 spojením slezského Frýdku s moravským Místkem.
Foto: Daniel Baránek, Wikimedia Commons
Foto: Daniel Baránek, Wikimedia Commons

Frýdek-Místek leží asi 17 km od Ostravy na řece Ostravici. Řeka tvoří přirozenou hranici mezi Frýdkem a Místkem a historickou zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem.

Historie:

První písemné prameny o vsích ležících v této oblasti pocházejí ze 13. století. Frýdek byl sídlem majitele panství a byl převážně řemeslnickým městem. Mezi řemesly převažovalo soukenictví. Místek měl více ráz zemědělský. Obchodování solí a dobytkem bylo přínosné pro obě města, podobně i zpracování dřeva a rybníkářství.

Během průmyslového rozmachu v 19. století byly zakládány ve Frýdku i v Místku textilní továrny, v roce 1833 byla založena Karlova huť v Lískovci, nynější a. s. Válcovny plechu Frýdek-Místek. Textilní výroba a železářství zaujaly stěžejní postavení v rozvíjejícím se průmyslu celého regionu.

Základní údaje

Rozloha: 51,61 km²

Počet obyvatel: 57 523

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Frýdek-Místek

PSČ: 738 01

Místek se do historie celé země zapsal v době německé okupace. V úterý 14. března 1939 německá armáda začala obsazovat Ostravsko. Když před bránou někdejší Czajankovy textilní továrny v Místku, kde byla kasárna 3. praporu 8. pěšího pluku, zastavili Němci, strážný několikrát vystřelil a zalarmoval ostatní vojáky. Kapitán Pavlík, zastupující velitel, dal pokyn k obraně. Přestože mnohonásobné přesile čelili převážně nováčci, ozbrojený odpor v Místku zůstal navždy zapsán jako ojedinělý v tehdejší okleštěné Česko-Slovenské republice.

Dvě samostatná města Frýdek a Místek psala svou vlastní historii do 1. ledna 1943. Mocí nacistických úředníků byla obě města k témuž dni sloučena v jeden celek s názvem Frýdek. Diskuse občanů i úředních orgánů ohledně pojmenování města po osvobození v roce 1945 byly definitivně uzavřeny rozhodnutím ministerstva vnitra o stanovení úředního názvu města Frýdek-Místek s platností od 1. ledna 1955.

Během druhé poloviny 20. století město zaznamenalo významný populační růst, který byl způsoben blízkostí dolů (Staříč, Paskov) a přísunem horníků v nich pracujících.

Od 1. července 2006 je Frýdek-Místek statutárním městem. V současné době je dokončena renovace historických náměstí ve Frýdku i Místku. Město se zaměřuje především na strojní průmysl.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Frýdek-Místek je pro svou polohu známý též jako "Brána Beskyd" a slouží jako výchozí bod pro turisty, kteří se vydávají do hor. Město si uchovává svůj starobylý ráz díky opraveným městským jádrům - Zámecké náměstí ve Frýdku a Náměstí Svobody v Místku, obě náměstí jsou součástí městské památkové zóny.

Foto: Daniel Baránek, Wikimedia Commons

Mezi nejvýznamnější památky města patří Frýdecký zámek ze 14. století, chrám Panny Marie Frýdecké, což je jedno z nejznámějších poutních míst na Moravě, dále pak židovský hřbitov nebo bývalá pošta v ulici U Staré pošty, kde pracoval jako poštovní úředník Vladimír Vašek píšící pod pseudonymem Petr Bezruč.

Léto je ve Frýdku-Místku spojeno s několika různorodými festivaly. K těm nejvěhlasnějším patří například tradiční Mezinárodní folklórní festival a Beskydské Veseléto.

Instituce ve Frýdku-Místku:

Okresní soud ve Frýdku-Místku se nachází v ulici Na Poříčí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Frýdku-Místku tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Frýdku-Místku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Frýdku-Místku kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy