ceny

Ministerstvo práce navrhlo zvýšit podpory na zdravotní diety pro lidi v nouzi o 9,5 procenta

Podpora na zdravotní diety, kterou mohou pobírat pacienti v hmotné nouzi, by se mohla od října zvýšit. Částky by se mohly zvednout o 9,5 procenta. Nyní se pohybují od 1000 do 2800 korun měsíčně podle onemocnění. Nově by dosahovaly 1095 až 3066 korun za měsíc. Počítá s tím navrhovaná vyhláška, kterou zveřejnila na svém webu vláda. Ministerstvo práce už dřív oznámilo, že navýšení částek má patřit mezi opatření ke zmírnění dopadů zdražování na lidi se zdravotním handicapem. Stát by na ně v posledním čtvrtletí vydal 3,9 milionu korun navíc.

"S ohledem na současný skokový nárůst inflace a v důsledku toho stále rostoucích cen potravin je za současného stavu nezbytné reagovat navýšením předmětných částek na diety," uvedlo ministerstvo práce v podkladech k vyhlášce. Poukazuje na to, že se podpora v posledních deseti letech neupravovala. Připomínky mohou instituce a organizace podávat do 11. srpna.

Zdroj: ČTK

Maloobchodní tržby v březnu zrychlily růst na 5,4 procenta

Tržby v maloobchodě v březnu zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta z únorových revidovaných 4,1 procenta. Výrazně si polepšily hlavně prodejny nepotravinářského zboží, které byly loni zavřené kvůli epidemii koronaviru.  Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejvyšší růst zaznamenaly prodejny s oděvy a obuví, tržby v nich proti loňskému březnu vzrostly více než trojnásobně. Češi si dopřáli také více sportu a kultury. "Tržby obchodníků s obuví a oblečením šly nahoru tržby o robustních 211 procent. V oddíle sport, kultura a rekreace tržby vzrostly o 17,8 procent a u výrobků pro domácnost o 17,3 procent," komentuje nová čísla ekonom z Citfinu Tomáš Volf. Nižší tržby naopak letos měly internetové obchody. U těch byl ale pokles ovlivněn vysokou srovnávací základnou z loňského roku.

O desítky procent už letos zdražily potraviny i průmyslové suroviny

Ceny komodit na světových trzích výrazně rostou, potraviny i průmyslové suroviny letos zdražily o desítky procent. Ceny drahých kovů se zvyšují pomaleji - zlato od začátku roku zdražilo o necelých pět procent, stříbro o procento. Naopak zlevnilo dřevo, platina či káva. Ukazují to data, které ČTK poskytli analytici ke konci dubna.

"Komodity jsou v posledních měsících nejúspěšnější skupinou aktiv na finančních trzích. Komoditní index agentury Bloomberg už letos posílil o 30 procent," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. Už loni podle něj reagovaly suroviny pozitivně na hospodářský růst, který podpořila fiskální politika vlád i měnová politika centrálních bank.

"Kvůli konfliktu na Ukrajině v březnu komodity prudce vzrostly. Duben byl měsícem částečné korekce tohoto nárůstu. Ke konci měsíce klesají některé komodity i s ohledem na možné rychlejší tempo zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky Fed, ke kterému dojde nejspíše již počátkem května," prohlásil analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK

Ceny paliv zdražují letenky, nejvýrazněji na dálkových letech

Rozkolísané ceny paliv na světových trzích postupně prodražují i leteckou dopravu. Důsledkem toho jsou stoupající ceny letenek, které hlavně na dálkových linkách zdražily v posledních týdnech v průměru o deset až 20 procent. Na letech v rámci Evropy zatím zdražování tak výrazně není. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Letenky budou podle nich zřejmě zdražovat i nadále. Důvodem zdražování jsou rostoucí náklady dopravců na nákup paliva.

I nadále ovšem pokračuje vzestup zájmu o létání. V úvodních měsících letošního roku prodejci zaznamenali růst poptávky po letenkách meziročně až v desítkách procent. Letecký sektor se přitom ještě úplně nezotavil z dvouleté pandemie. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat