Alfa Romeo

14. 9. 2011 23:25
Alfa Romeo je italská automobilka, založená v roce 1907.
Alfa Romeo
Alfa Romeo | Foto: Aktuálně.cz

Alfa Romeo je italská automobilka, založená v roce 1907. Původně byla založena pro produkci francouzských automobilů Darracq v Neapoli, nakonec však zakotvila v okolí Milána a získala jméno Anonima Lombarda Fabrica Automobili (A.L.F.A.). Dnes patří do koncernu Fiat.

Počátky

První vůz vytvořila automobilka v roce 1910 a jednalo se o cestovní automobil se čtyřlitrovým 4 válcovým litinovým motorem produkujícím 42 HP, pod názvem 24 HP. Rozvoj automobilky přibrzdila první světová válka, ale ještě během ní jí převzal neapolský průmylník Nicola Romeo. Ten během války nashromáždil velké jmění, které krátce po ní investoval do rozvoje Alfy Romeo. Chyběl mu však schopný konstruktér.

Poválečná léta

Proto Alfa Romeo angažovala z Fiatu Vittoria Jana a na vývoji vozů spolupracovala i s Enzo Ferrarim. Třetí desetiletí 20. století proto pro Alfu znamenala zlatá léta. Předevím vyvinul sérii motorů malých až středních objemů v provedení V4, V6 a V8, které se vyznačovaly vysokou výkonností a spolehlivostí. Úspěchy zazanemanala Alfa Romeo i na závodních tratích, především s modely RL a řadou 6C.

Prvním civilním vozem Jana byl model 6C 1500 v roce 1927 (ještě před ním zkonstruoval závodní automobil P 2 Grand Prix). Následovaly jej modely 1750 a osmiválcový 8C 2300, který si však řada lidí nemohla dovolit, proto se vrátil k šesti válcům.

Ačkoliv Jano produkoval další vozy, například P3 Grand Prix nebo produkční verzi 2900 B, popisované tehdy jako nejrychlejší auto na světě, spolu s tím automobilku sužovaly finanční problémy, které vedly až k převzetí fašistickou vládou v roce 1934. Mussolini se zaměřil na podporu moderního průmyslu a závodních vozů, již méně však dbal na běžné spotřebitele. Další útlum pak přišel s druhou světovou válkou.

První vozy produkované po válce byly 6C 2500, které přišly v roce 1946, první moderní Alfou však byla Alfa Romeo 1900. Byla menší než původní Alfy, ale ponechala si mnoho znaků z klasických konstrukcí. Alfa se postupně zaměřovala na produkci vozů pro střední třídu a vyrobila první Giuliettu nebo Alfa Spider.

Nové továrny

Po uvedení těchto vozů otevřela Alfa Romeo dvě nové továrny, ve kterých se zaměřila na produkci menších a levnějších automobilů pro domácí trh. Alfasud(podle továrny na jihu Itálie) se představil v roce 1972, stejně jako Alfetty, prvním modelem továrny v Arese u Milána byla Giulla Sprint GT. Alfa však nezůstala dlužná nic ani své pověsti závodních vozů, v roce 1972 se umístila na druhém místě ve světovém šampionátu konstruktérů, o rok později mu dokonce dominovala a vyhrála i v roce 1975. Mezi nejznámější vozy tehdejší produkce, která se stále více diverzifikovala, patřily modely Alfetta GT, GTV a GTV 6.

Alfasudy se však neprodávaly dobře, proto Alfa sáhla ke spolupráci s japonským Nissanem, ani to však nepřineslo jejím vozům převratný úspěch. Zlepšení přišlo až po přechodu pod Fiat v roce 1986, například v podobě vozidel vyšší třídy Alfa 164 nebo jeho následovníka Alfa 166. Největší úspěch však zaznamenala s modelem 156, který byl vyhlášen evropským autem roku 1998. Stejné ocenění dostal také model 147 v roce 2001.

Současnými modely Alfy Romeo jsou MiTo, Giulietta, 159, Brera, 8C, Spider a koncept 4C.

 

Právě se děje

Další zprávy