Sousedními státy jsou Francie, Švýcarsko, Rakousko a Slovinsko. Uvnitř státu se rozprostírají dva městské státy – Vatikán a San Marino. Země je členem Evropské unie, OSN, NATO a měnou je euro. Hlavním městem je Řím.
Podnebí ovlivňuje Středozemní moře, léta jsou horká a suchá a zima je mírná a velice deštivá. Počasí přináší v létě velice vysoké teploty a v zimě se teploty v průměru pohybují nad bodem mrazu. Alpy a Pádská nížina se nachází v mírném podnebném pásmu. Itálie leží v subtropickém podnebném pásmu a rozdílné podnebí v zemi je zapříčiněno v důsledku rozmanitosti krajiny.
Stát je členěn do dvaceti krajů, přičemž pět z nich má autonomní status. Kraje jsou dále děleny do 109 provincií. Největšími městy jsou Řím, Milán, Neapol, Turín, Palermo a Janov.
Základní údaje
Hlavní město: Řím
Rozloha: 301 338 km²
Nejvyšší bod: Mont Blanc (4 810 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 59 433 744
Hustota zalidnění: 194 ob. / km²
Jazyk: italština
Národnostní složení: Italové 94 %, Sardové, Rétorománi, Tyrolané, Provensálci
Náboženství: katolické
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 17. března 1861
Měna: euro (EUR)
Historie
Řada městských států ve starověku byla založena za řecké kolonizace. Město Řím vzniklo přibližně v 8. století př. n. l. ze shluku osad umístěných blízko u sebe. Během staletí byla zbudována mocná Římská říše, která se rozpadla v roce 476 n. l.
Spoustu malých států na Apeninském poloostrově sjednotil král Viktor Emanuel II. roku 1861 a vzniklo Italské království. Během první světové války stála Itálie na straně Trojspolku, ale v jejím průběhu začala sympatizovat se stranou Dohody. V meziválečném období se v roce 1922 pochodem na Řím moci ujal Benito Mussolini a Itálie se stala výraznou fašistickou zemí. Za druhé světové války stála po boku nacistického Německa. V roce 1946 nahradila Italské království Italská republika a země se zapojila do Marshallova plánu. V roce 1949 se stala členem NATO. V osmdesátých letech vypukly velké nepokoje a stávky občanů proti italské vládě.
Hospodářství
Ekonomika státu se odlišuje na severu a jihu země. Hlavní rozdíl představuje velice průmyslový sever země naproti zemědělskému jihu. Zemědělství v Itálii zastupuje na HDP pouhé jedno procento. Na jihu převládají latifundie a na severu intenzifikace zemědělství. Hlavními plodinami jsou obiloviny, brambory, rýže, cukrová řepa, olivy, citrusy, vinná réva, tabák, ovoce a zelenina. Chová se zde skot, ovce, prasata a bourci morušoví. Mezi významné zemědělské oblasti patří Pádská nížina, Toskánsko, Kampánie a Apulie.
Z průmyslu převládá strojírenství a dopravní průmysl. Nejznámější společností je FIAT Holding, která vyrábí vozy značky Lancia, Alfa Romeo, Maserati a Ferrari. Dále je zde zastoupen chemický, potravinářský, elektrotechnický, textilní a papírenský průmysl. Významný je průmysl stavebních hmot a výroba železa a oceli. Vyváží se zejména víno, maso, mléko, sýry, těstoviny, vlna a ryby.
Zajímavosti
- V Itálii se nachází několik činných sopek a mezi nejvyšší činnou sopku Evropy patří Etna (3323 m n. m.) a dále sopky na souostroví Lipari.
- K Itálii se řadí území ležící ve Švýcarsku, Campione d'Italia.
- Nejvýznamnějším pohořím jsou Alpy s nejvyšší horou Mont Blanc 4807 m n. m., která leží na hranicích s Francií.
- S počtem obyvatel 60 milionů se řadí na úroveň Francie nebo Velké Británie a prezentuje jeden z nejlidnatějších států Evropy.
Obyvatelstvo a náboženství
Obyvatelstvo je složeno z 94 % italskou národností. Obyvatelé na Sardinii jsou Sardové a hovoří sardsky, na hranicích se Švýcarskem se nachází Rétorománi, kteří mluví rétorománsky a na severní hranici s Rakouskem jsou Tyrolané, kteří jako mateřský jazyk používají němčinu. U Francie žijí Provensálci mluvící francouzsky. V zemi převládá katolické náboženství, ve které věří až 90 % lidí. Zbývající občané jsou ateisté. Přistěhovalci vyznávají islám.
Politický systém
Dvoukomorový parlament představuje zákonodárný orgán, který tvoří poslanecká sněmovna a Senát. Ústavní soud přebírá odpovědnost za kontrolu Ústavy. Hlavou státu je prezident, který je volen parlamentem a krajskými sbory. Do senátu, parlamentu a regionálních rad volí zástupce občané. Počet členů Poslanecké sněmovny dosahuje 630, počet členů senátu je 326 a 10 členů má doživotní status. Jsou do něj zahrnuti zejména bývalí prezidenti a významní ústavní činitelé. Itálie je členem G7.
Dovolená a cestování
Mezi navštěvované oblasti patří město na vodě Benátky, ve kterých se můžete projet lodí mezi domy. Velkou návštěvnost každým rokem zaznamenávají Řím, Florencie, Pisa, Verona, Neapol, Janov, kde se turisté kochají renesančními památkami. Letovisko Rimini láká krásnými plážemi. V Itálii se koná řada filmových a hudebních festivalů a mezi nejznámější patří festival v Benátkách nebo v San Remu. Velký počet památek je zapsán na seznamu UNESCO. Turistický ruch tvoří 12 % HDP. Fotbaloví fanoušci zavítají do Milána, které je centrem fotbalu a zejména módy a průmyslu. Milovníci lyžování si ve velkých horských střediscích přijdou na své.