Janov

7. 10. 2014 14:55
Severoitalský Janov v minulosti byl a i dodnes je jedním z největších evropských přístavů a také místem, kam určitě stojí za to se podívat.
Janov, Piazza de Ferrari
Janov, Piazza de Ferrari | Foto: Isifa/Thinkstock

A to nejen kvůli tomu, že bylo město v roce 2004 označeno jako Hlavní město evropské kultury

Janov se nachází v oblasti Ligurie v italské provincii Genova na cca 35 kilometrech táhnoucích se podél Ligurského moře. I když jeho věhlas jako centra lodní dopravy v minulých letech trochu poklesl, stále zde potkáte stovky a stovky výletních lodí přepravujících turisty po Středozemním moři či k břehům Ameriky.

Základní informace - Janov

Název: Janov

Stát: Itálie

Počet obyvatel: 611 000

Rozloha: 243 km²

Nadmořská výška: 0 m.n.m.

Hustota obyvatel: 2 510 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +10

Velkým lákadlem je fakt, že je toto krásné historické město rodištěm významného mořeplavce Kryštofa Kolumba. Před jeho rodným domem se vždy tlačí davy turistů. Janov toho má, co se týká historie, v rukávu mnohem víc. Najdete zde univerzitu z 15. století, maják z 12. století nebo uskupení měšťanských paláců, díky nimž byla historická část jádra zapsána v roce 2006 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Centrum města se nachází hned vedle hlavního přístavu, jenž je jen těžko rozeznatelný, jelikož se rozpíná do délky 15 kilometrů a do moře se zakusuje až dva kilometry. Janov je také hlavním průmyslovým městem severní části Itálie s velkým počtem sídel předních italských podniků.

Historie

Město bylo osídleno již v 5. století př. n. l., z tohoto období byly při archeologických vykopávkách nalezeno pohřebiště s cennými předměty. Prvními obyvateli byli Liguřané, ti však byli ve 3. století př. n. l. pokořeni Kartaginci a vzápětí také Římany, kteří se postarali o to, aby se z města stal strategicky umístěný přístav na křižovatce cest do Placentie, Cremony a Říma. V 10. století se Janov spojil s Pisou a společně dobyli Sardinii. Na počátku 12. století pak společně s Benátkami vytvořila tato města Amalfi námořní republiku, která se stala nejvýznamnějším centrem Itálie.

V následujících letech význam města rostl, byly vytvořeny první kolonie na území dnešního Maroka, otevřeno námořní spojení do Anglie a postaveny pevnosti na pobřeží Černého moře. Úspěchy města však vzbuzovaly závist v Pise a Benátkách, jež Janov neustále více či méně úspěšně ohrožovaly. Po porážce ze strany Benátek v 14. století Janov na čas ovládla Francie, janovští se ale v roce 1528 vzbouřili a svrhli francouzskou nadvládu.

V 18. století, kdy zde přestalo existovat republikánské zřízení, připadl Janov Rakousku a posléze Sardinskému království. V roce 1860 se Janov stal součástí Itálie. Historie města jako dopravního uzlu je zakořeněna v polovině 19. století, kdy zde vznikly velké loděnice. Za druhé světové války bylo město dosti poničeno, rychle se ale vzpamatovalo a vyrostlo do dnešní krásy.

Turistické zajímavosti

Janov - přístav
Janov - přístav | Foto: Isifa/Thinkstock

Centrem města je náměstí Piazza de Ferrari s nepřehlédnutelným Palazzo Ducale z 13. století. Zajímavá je také věž Torre Grimaldina z 16. století a budova burzy, opery a muzea. Doslova znakem města se však stala věž Torre de la Lanterna připomínající maják s městským erbem. První zmínky o této stavbě pocházejí již z 12. století, proto je považována za nejstarší dochovanou památku tohoto druhu na světě. Od roku 2006 je v této 76 metrů vysoké věži muzeum historie města a přístavu.

Nádherné uskupení paláců naleznete na ulici Via Garibaldi, místními nazývanou Strada Nuova. S jejich výstavbou se začalo v 16. století a poslední byl dokončen v roce 1716. Žádný turista by neměl minout románskou katedrálu Cattedrale di San Lorenzo z roku 1118 s gotickými a renesančními prvky. Romantické duše nadchne prohlídka Starého přístavu s největším italským akváriem Acquario di Genova. Postaveno bylo v roce 1992 při příležitosti výstavy EXPO a 500. výročí objevení Nového světa Kryštofem Kolumbem a najdete v něm soubor akvárií s 600 druhy ryb, ale také 40metrovou vyhlídkovou věž. V areálu se nachází také námořní muzeum s 6 tisíci exponáty, 23 místnostmi ve čtyřech patrech a vyhlídkovou terasou Mirador.

Třešničkou na dortu je pak 20metrová koule Bolla ze skla a oceli ukrývající malý prales s netradiční faunou a flórou.

Počasí

Počasí v Janově má střemořský charakter klimatu s teplými léty a mírnými zimami. Během celého zimního období se zde setkáte s průměrnými teplotami okolo 10 stupňů. Nejchladněji je v lednu, kdy teploty klesají na 8 stupňů. Léto je příjemné s teplotami okolo 24 stupňů, kdy nejteplejší a zároveň nejsušší měsíc je červenec. Nejvíce prší v říjnu a listopadu, sníh padá většinou jen ojediněle. V Janově se setkáte i s větrným počasím, a to zejména v zimním období. Studený vítr vane ze střední a severní Evropy, teplý od moře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy