UNESCO

Aktualizováno 15. 3. 2021 18:15
Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) UNESCO je jedna ze 14 mezistátních odborných agentur OSN. Sídlí v Paříži.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Podobně jako jiná historická místa, i centrum "stříbrného města" čelí jakožto kulturní památka UNESCO overturismu.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Podobně jako jiná historická místa, i centrum "stříbrného města" čelí jakožto kulturní památka UNESCO overturismu. | Foto: Ondřej Besperát

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) UNESCO je jedna ze 14 mezistátních odborných agentur OSN. Sídlí v Paříži. Organizace má 195 členských zemí a osm přidružených členů. Jako poslední byla v listopadu 2011 přijata Palestina (v tomto případě se jedná o autonomní území).

Telč
Telč | Foto: České dědictví UNESCO

Podnět ke vzniku UNESCO dala druhá světová válka a hrůzné činy s ní spojené. Posláním organizace tak má být rozvoj spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury, prosazování úcty k lidským právům a právnímu řádu a usilování o udržení mezinárodního míru. UNESCO bylo založeno na ustavující diplomatické konferenci v Londýně 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států, mezi nimiž bylo i Československo. Organizace má tři hlavní orgány: Generální konferenci UNESCO, Výkonnou radu UNESCO a Sekretariát.

UNESCO vybírá nejrůznější kulturní a přírodní památky z celého světa a uvádí je na tzv. seznam světového dědictví. Patří tam například budovy, hory, jezera, národní parky i celá města. Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1975 mají smluvní státy, na jejichž území se dané památky nachází, povinnost je chránit.

K červenci roku 2019 je na seznamu světového dědictví 1121 položek, z toho 869 položek kulturního dědictví, 213 přírodního a 39 smíšeného. Tyto památky se nacházejí ve 167 státech světa.


Česká republika má na seznamu celkem 14 památek:
Praha (zápis 1992), Český Krumlov (zápis 1992), Telč (zápis 1992), kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou (zápis 1994), Kutná Hora (zápis 1995), Lednicko-valtický areál (zápis 1996), Holašovice (zápis 1998), zámek a zahrady v Kroměříži (zápis 1998), zámecký areál v Litomyšli (zápis 1999), sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (zápis 2000), vila Tugendhat (zápis 2001), židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči (zápis 2003), hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří (2019; s německým Saskem) a Národní hřebčín Kladruby (taktéž 2019).

Dále existuje ocenění nehmotného kulturního dědictví, a to od roku 2001. Týká se zejména místních tradic a dalších forem kulturního vyjádření. Ty jsou prohlašovány za "mistrovské dílo". Česká republika je na seznamu od roku 2005 zastoupena slováckým tancem Verbuňk a v listopadu 2011 byla na seznam přijata také slovácká Jízda králů. Do tohoto seznamu náleží i sokolnictví (2010; kromě ČR se týká deseti dalších zemí), masopustní průvody s maskami na Hlinecku (2010), české loutkářství (2016; společně se Slovenskem) a od roku 2018 modrotisk (jako společná nominace Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Česka).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Matovič zůstává slovenským ministrem financí, přečkal pokus o vyslovení nedůvěry

Slovenský ministr financí Igor Matovič přečkal pokus opozice o vyslovení nedůvěry ve sněmovně. K prosazení návrhu při hlasování v parlamentu, ve kterém už vláda nemá většinu, chyběly tři hlasy.

Pro odvolání Matoviče hlasovalo 73 ze 124 přítomných poslanců. K vyslovení nedůvěry členovi vlády sněmovnou je ovšem potřeba, aby příslušný návrh podpořilo ve 150členné Národní radě alespoň 76 zákonodárců. Matovič nebyl při hlasování poslanců v jednacím sále sněmovny, neboť se v Lucemburku účastní jednání ministrů financí zemí Evropské unie.

Hlasování o Matovičovi vyvolala hlavně strana Svoboda a Solidarita (SaS), jejíž čtyři ministři právě kvůli němu v záři opustili vládu. Předtím ministr financí odmítl ultimátum SaS, aby odešel z kabinetu.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Státy EU se shodly na rozdělení 20 miliard eur na podporu nezávislosti na Rusku

Státy Evropské unie se dnes shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur (490 miliard korun) určených k podpoře energetické nezávislosti na Rusku. Ministři financí podpořili návrh připravený českým předsednictvím, na jehož základě budou moci unijní země využít při přechodu k novým zdrojům energií část peněz z unijních fondů či prodeje emisních povolenek.

Česká republika by měla získat přibližně 16,7 miliardy korun. Státy se na definitivní podobě finanční podpory ještě budou muset shodnout s Evropským parlamentem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy