UNESCO

Aktualizováno 15. 3. 2021 18:15
Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) UNESCO je jedna ze 14 mezistátních odborných agentur OSN. Sídlí v Paříži.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Podobně jako jiná historická místa, i centrum "stříbrného města" čelí jakožto kulturní památka UNESCO overturismu.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Podobně jako jiná historická místa, i centrum "stříbrného města" čelí jakožto kulturní památka UNESCO overturismu. | Foto: Ondřej Besperát

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) UNESCO je jedna ze 14 mezistátních odborných agentur OSN. Sídlí v Paříži. Organizace má 195 členských zemí a osm přidružených členů. Jako poslední byla v listopadu 2011 přijata Palestina (v tomto případě se jedná o autonomní území).

Telč
Telč | Foto: České dědictví UNESCO

Podnět ke vzniku UNESCO dala druhá světová válka a hrůzné činy s ní spojené. Posláním organizace tak má být rozvoj spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury, prosazování úcty k lidským právům a právnímu řádu a usilování o udržení mezinárodního míru. UNESCO bylo založeno na ustavující diplomatické konferenci v Londýně 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států, mezi nimiž bylo i Československo. Organizace má tři hlavní orgány: Generální konferenci UNESCO, Výkonnou radu UNESCO a Sekretariát.

UNESCO vybírá nejrůznější kulturní a přírodní památky z celého světa a uvádí je na tzv. seznam světového dědictví. Patří tam například budovy, hory, jezera, národní parky i celá města. Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1975 mají smluvní státy, na jejichž území se dané památky nachází, povinnost je chránit.

K červenci roku 2019 je na seznamu světového dědictví 1121 položek, z toho 869 položek kulturního dědictví, 213 přírodního a 39 smíšeného. Tyto památky se nacházejí ve 167 státech světa.


Česká republika má na seznamu celkem 14 památek:
Praha (zápis 1992), Český Krumlov (zápis 1992), Telč (zápis 1992), kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou (zápis 1994), Kutná Hora (zápis 1995), Lednicko-valtický areál (zápis 1996), Holašovice (zápis 1998), zámek a zahrady v Kroměříži (zápis 1998), zámecký areál v Litomyšli (zápis 1999), sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (zápis 2000), vila Tugendhat (zápis 2001), židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči (zápis 2003), hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří (2019; s německým Saskem) a Národní hřebčín Kladruby (taktéž 2019).

Dále existuje ocenění nehmotného kulturního dědictví, a to od roku 2001. Týká se zejména místních tradic a dalších forem kulturního vyjádření. Ty jsou prohlašovány za "mistrovské dílo". Česká republika je na seznamu od roku 2005 zastoupena slováckým tancem Verbuňk a v listopadu 2011 byla na seznam přijata také slovácká Jízda králů. Do tohoto seznamu náleží i sokolnictví (2010; kromě ČR se týká deseti dalších zemí), masopustní průvody s maskami na Hlinecku (2010), české loutkářství (2016; společně se Slovenskem) a od roku 2018 modrotisk (jako společná nominace Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Česka).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy