UNESCO

Aktualizováno 15. 3. 2021 18:15
Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) UNESCO je jedna ze 14 mezistátních odborných agentur OSN. Sídlí v Paříži.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Podobně jako jiná historická místa, i centrum "stříbrného města" čelí jakožto kulturní památka UNESCO overturismu.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Podobně jako jiná historická místa, i centrum "stříbrného města" čelí jakožto kulturní památka UNESCO overturismu. | Foto: Ondřej Besperát

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) UNESCO je jedna ze 14 mezistátních odborných agentur OSN. Sídlí v Paříži. Organizace má 195 členských zemí a osm přidružených členů. Jako poslední byla v listopadu 2011 přijata Palestina (v tomto případě se jedná o autonomní území).

Telč
Telč | Foto: České dědictví UNESCO

Podnět ke vzniku UNESCO dala druhá světová válka a hrůzné činy s ní spojené. Posláním organizace tak má být rozvoj spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury, prosazování úcty k lidským právům a právnímu řádu a usilování o udržení mezinárodního míru. UNESCO bylo založeno na ustavující diplomatické konferenci v Londýně 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států, mezi nimiž bylo i Československo. Organizace má tři hlavní orgány: Generální konferenci UNESCO, Výkonnou radu UNESCO a Sekretariát.

UNESCO vybírá nejrůznější kulturní a přírodní památky z celého světa a uvádí je na tzv. seznam světového dědictví. Patří tam například budovy, hory, jezera, národní parky i celá města. Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1975 mají smluvní státy, na jejichž území se dané památky nachází, povinnost je chránit.

K červenci roku 2019 je na seznamu světového dědictví 1121 položek, z toho 869 položek kulturního dědictví, 213 přírodního a 39 smíšeného. Tyto památky se nacházejí ve 167 státech světa.


Česká republika má na seznamu celkem 14 památek:
Praha (zápis 1992), Český Krumlov (zápis 1992), Telč (zápis 1992), kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou (zápis 1994), Kutná Hora (zápis 1995), Lednicko-valtický areál (zápis 1996), Holašovice (zápis 1998), zámek a zahrady v Kroměříži (zápis 1998), zámecký areál v Litomyšli (zápis 1999), sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (zápis 2000), vila Tugendhat (zápis 2001), židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči (zápis 2003), hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří (2019; s německým Saskem) a Národní hřebčín Kladruby (taktéž 2019).

Dále existuje ocenění nehmotného kulturního dědictví, a to od roku 2001. Týká se zejména místních tradic a dalších forem kulturního vyjádření. Ty jsou prohlašovány za "mistrovské dílo". Česká republika je na seznamu od roku 2005 zastoupena slováckým tancem Verbuňk a v listopadu 2011 byla na seznam přijata také slovácká Jízda králů. Do tohoto seznamu náleží i sokolnictví (2010; kromě ČR se týká deseti dalších zemí), masopustní průvody s maskami na Hlinecku (2010), české loutkářství (2016; společně se Slovenskem) a od roku 2018 modrotisk (jako společná nominace Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Česka).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Soudce Kydalka bude brát dva roky nižší plat. Snížil mu ho kárný senát kvůli průtahům

Kárný senát Nejvyššího správního soudu v pondělí snížil pražskému soudci Kamilu Kydalkovi plat o 30 procent na dva roky. Důvodem jsou průtahy. Nadřízení žádali Kydalkovo odvolání z funkce, a to jak kvůli průtahům, tak kvůli celkovému způsobu práce. Kárný senát dal žalobě zapravdu jen částečně, u některých průtahů Kydalku zprostil, v sedmi případech ale dospěl k závěru, že soudce skutečně pochybil. Senát uložil nepřísnější finanční postih, který zákon umožňuje.

Kárná žaloba se týkala skupiny trestních kauz u Městského soudu v Praze, některé se táhnou od let 2014 a 2015. Podle nadřízených nedokázal Kydalka opakovaně zajistit to, aby v jednací místnosti byli všichni lidé, bez kterých nelze rozhodnout. Musel tak jednání odročovat, často na vzdálená data. Vedení soudu v tom spatřovalo nedůslednost či odevzdanost k omluvám účastníků řízení, jejichž důvody mohly v některých případech vyvolávat pochybnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve vlacích, na nádražích a poště na jihu Moravy mají být bomby. Policie řeší oznámení

Policie v Jihomoravském kraji se zabývá několika oznámeními o uložení bomby na nádražích a ve vlacích a také na poště v Brně v Nádražní ulici. Poštu policie evakuovala. Řekl to mluvčí policie Pavel Šváb. Počet evakuovaných není znám. Na místě jsou z preventivních důvodů i záchranáři. Podle neoficiálních informací se obdobná oznámení o bombách týkají i dalších krajů.

Policisté prohlíželi některé vlaky, nádraží v Brně-Židenicích, prohlédli i brněnské hlavní nádraží. Budova pošty v Nádražní ulici je ohrazena policejními páskami. Na místě jsou i policisté se psy. "Jihomoravští policisté řeší od rána několik anonymních oznámení o uložení bomby ve vlacích, nádražích a poště v Nádražní ulici v Brně. Provádíme standardní opatření a vyšetřování směrem k pachateli," řekl Šváb.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Český průmysl loni vzrostl o 1,7 procenta, vrátil se na předcovidovou úroveň

Česká průmyslová produkce loni meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Dostala se tak na předcovidovou úroveň z roku 2019, pomohla tomu hlavně výroba aut. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V prosinci průmysl meziročně vzrostl o čtyři procenta.

"Nejvýrazněji tento výsledek ovlivnila výroba motorových vozidel, kde produkce meziročně vzrostla o více než desetinu. V řadě dalších klíčových odvětví českého zpracovatelského průmyslu však meziročně produkce klesla," uvedl k celoročnímu růstu ředitel odboru statistiky průmyslu ČSÚ Radek Matějka.

Výroba aut v loňském roce meziročně vzrostla o 11,7 procenta. Pohoršila si ale naopak například produkce potravinářských výrobků, která klesla o 1,5 procenta. Zpracování dřeva kleslo o více než osm procent a výroba kovových konstrukcí byla nižší o 3,8 procenta. Produkce a rozvod elektřiny, plynu a tepla se snížily o 3,1 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy