Žďár nad Sázavou

15. 9. 2014 15:24
Žďár nad Sázavou je okresní město v Kraji Vysočina.
Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou | Foto: České dědictví UNESCO

Žďár nad Sázavou se nachází na pomezí Čech a Moravy v malebné krajině Českomoravské vrchoviny uprostřed chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Historie:

Osada Žďár vznikla při cisterciáckém klášteře založeném Bočkem z Obřan roku 1252. Poprvé se o Žďáře jako o městečku zmiňuje listina z roku 1293. Jeho historie je od počátku úzce spjata s vývojem zdejšího kláštera.

Základní údaje

Rozloha: 37,06 km²

Počet obyvatel: 21 845

Kraj: Vysočina

Okres: Žďár nad Sázavou

Starosta: Dagmar Zvěřinová (ČSSD)

PSČ: 591 01

V první polovině 15. století byl klášter během husitských válek vydrancován a vypálen a k jeho obnově došlo až za vlády krále Jiřího z Poděbrad. Roku 1507 došlo k povýšení Žďáru na město a  byla mu udělěna nová privilegia a nový znak. Žďár výrazně utrpěl během třicetileté války (1618 až 1648), kdy město vydrancovala švédská vojska. V průběhu 18. století však díky opatu Václavu Vejmluvovi došlo k největšímu rozvoji a rozmachu města i kláštera. Opat inicioval rozsáhlou přestavbu vyhořelého kláštera, který tak získal dnešní podobu.

Za josefínských reforem byl roku 1784 klášter zrušen a zůstal pouze správním centrem panství. V 19. století se ve Žďáru začal rozvíjet národní život a vznikla zde řada kulturních spolků. Město také získalo ve dvou etapách (1898 -1905) železniční spojení (Havlíčkův Brod - Žďár - Nové Město - Tišnov) a byly zde založeny první průmyslové podniky.

V první světové válce položila řada žďárských obyvatel své životy, čtyři z nich padli jako legionáři. Při příležitosti desátého výročí vzniku Československé republiky v roce 1928 navštívil město prezident T.G.Masaryk. Snímek z této návštěvy, na kterém je zachycen prezident s děvátkem v kroji, se stal velmi populárním v tisku a byl vzorem pro československou známku vydanou v roce 1938.

Druhá světová válka zasáhla Žďár nejvíce až v posledních dnech konfliktu, kdy bylo město bombardováno. Po nástupu komunistů se Žďár stal významným průmyslovým centrem a fungoval zde podnik Žďárské strojírny a slévárny (ŽĎAS). Tím bylo navázáno na tradici zdejšího železářství, jehož počátky jsou zaznamenány na přelomu 14. a 15. století, kdy byl založen klášterní hamr. Díky rozvoji průmyslu začalo do Žďáru přicházet nové obyvatelstvo, a tak město rostlo. V 70. letech došlo k rozsáhlé přestavbě, které padly za oběť mnohé historicky cenné stavby.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Žďár nad Sázavou se nachází v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a díky své poloze je výchozím bodem pro výlety do Čech a na Moravu. Nejvýznamnější památkou je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, postavený ve slohu barokní gotiky, který byl roku 1994 zařazen do seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Mezi nejnavštěvovanější památky patří klášter a zámek, v centru města se nachází historická budova radnice, morový sloup a řada církevních staveb.

Žďár nad Sázavou nabízí vedle historických zajímavostí také kulturní vyžití. Ve městě se koná například hudební a výtvarný festival Slavnosti jeřabin, folkový festival Horácký džbánek nebo festival klasické hudby Concentus Moraviae.

Instituce ve Žďáru nad Sázavou:

Městský úřad Žďár nad Sázavou tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou se nachází ve Strojírenské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Žďáru nad Sázavou se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Kraj Vysočina.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Žďáru nad Sázavou kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy