Brno

17. 4. 2014 21:20
Moravská metropole je rozlohou i počtem obyvatel druhé největší město České republiky. V současné době je sídlem Jihomoravského kraje.
Foto: Ondřej Besperát

Brno, které leží na jihovýchodě České republiky na soutoku řeky Svratky a Svitavy, bývalo hlavním městem Moravy. Sídlo Jihomoravského kraje má bohatou historii a je známé především jako kulturní centrum a univerzitní město. 

Historie:

Dějiny Brna sahají až do pravěku. Jeho přímým předchůdcem bylo slovanské hradiště Staré Zámky. Nejstarší písemná zmínka o Brně je zaznamenaná v Kosmově kronice a pochází z roku 1091. Již tehdy hrálo město důležitou roli ve správě země.

V polovině 13. století byl založen hrad Špilberk, který je dodnes dominantou města. Zhruba v té samé době začali do Brna přicházet kolonisté - zejména Němci, Vlámové a Valoni. Na jihu Moravy se usídlovali také Židé.

Faktické údaje

Rozloha: 230,22 km²

Počet obyvatel: 400 033

Kraj: Jihomoravský

Okres: Brno-město

Primátor: Roman Onderka (ČSSD)

PSČ: 600 00 - 640 00

Brno bylo od středověku moravským centrem a spolu s Olomoucí sídlem moravského zemského sněmu. O vedoucí postavení na Moravě Brno dlouhou dobu soupeřilo právě s Olomoucí. Po třicetileté válce za vlády Habsburků získalo převahu a stalo faktickým moravským hlavním městem, a to zejména díky jeho geografické blízkosti s Vídní.

V historii železniční dopravy českých zemí hraje Brno významnou roli, jelikož právě sem přijel v roce 1839 první vlak z Vídně a tím byl zahájen provoz parostrojní železnice na území českých zemí. Roku 1869 v Brně poprvé na území dnešního Česka vyjela do ulic města tramvaj, tehdy tažena koňmi.

Za první republiky bylo Brno hlavním městem země Moravské a poté země Moravskoslezské. Za německé okupace během druhé světové války utrpělo značné škody a mnoho jeho obyvatel zahynulo na popravišti. V důsledku toho došlo v r. 1945 k odsunu Němců z Brna. Po komunistickém převratu se město stalo krajským sídlem. Od roku 2000 je centrem Jihomoravského kraje.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické centrum Brna se pyšní řadou významných památek. K dominantám města patří katedrála svatého Petra a Pavla na vrchu Petrov a hrad Špilberk. Druhým dochovaným brněnským hradem je Veveří.

Roman Onderka
Roman Onderka | Foto: Ludvík Hradilek

Mezi velká turistická lákadla patří Vila Tugendhat, která byla v roce 2001 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Historické městské jádro bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací.Turisticky atraktivní lokalitou je také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Brno každoročně hostí řadu kulturních akcí: festival zábavy Brno - město uprostřed Evropy, Brněnské kulturní léto, Dny Brna, Divadelní svět, Mezinárodní hudební festival Brno nebo Mezinárodní hudební festival Špilberk.

Instituce v Brně:

Masarykova univerzita byla založena v roce 1919 a na jejích devíti fakultách studuje přes 30 000 studentů.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ústavní soud je dle Ústavy ČR soudním orgánem ochrany ústavnosti.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Nejvyšší soud je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů v občanském soudním řízení a v trestním řízení.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Nejvyšší správní soud je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů ve správním soudnictví.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Pod krajskou pobočku Úřadu práce v Brně patří území celého Jihomoravského kraje.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Brna tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj se nachází v Brně. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Zábava v Brně:

Obyvatelé i návštěvníci Brna si mohou zajít do nákupních a zábavních centrech, jako je například Olympia Brno nebo IKEA Brno.

Brno také žije sportem. Velmi populární je hokejový tým HC Kometa Brno, který hraje od sezóny 2009/2010 českou extraligu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy