Brno

17. 4. 2014 21:20
Moravská metropole je rozlohou i počtem obyvatel druhé největší město České republiky. V současné době je sídlem Jihomoravského kraje.
Foto: Ondřej Besperát

Brno, které leží na jihovýchodě České republiky na soutoku řeky Svratky a Svitavy, bývalo hlavním městem Moravy. Sídlo Jihomoravského kraje má bohatou historii a je známé především jako kulturní centrum a univerzitní město. 

Historie:

Dějiny Brna sahají až do pravěku. Jeho přímým předchůdcem bylo slovanské hradiště Staré Zámky. Nejstarší písemná zmínka o Brně je zaznamenaná v Kosmově kronice a pochází z roku 1091. Již tehdy hrálo město důležitou roli ve správě země.

V polovině 13. století byl založen hrad Špilberk, který je dodnes dominantou města. Zhruba v té samé době začali do Brna přicházet kolonisté - zejména Němci, Vlámové a Valoni. Na jihu Moravy se usídlovali také Židé.

Faktické údaje

Rozloha: 230,22 km²

Počet obyvatel: 400 033

Kraj: Jihomoravský

Okres: Brno-město

Primátor: Roman Onderka (ČSSD)

PSČ: 600 00 - 640 00

Brno bylo od středověku moravským centrem a spolu s Olomoucí sídlem moravského zemského sněmu. O vedoucí postavení na Moravě Brno dlouhou dobu soupeřilo právě s Olomoucí. Po třicetileté válce za vlády Habsburků získalo převahu a stalo faktickým moravským hlavním městem, a to zejména díky jeho geografické blízkosti s Vídní.

V historii železniční dopravy českých zemí hraje Brno významnou roli, jelikož právě sem přijel v roce 1839 první vlak z Vídně a tím byl zahájen provoz parostrojní železnice na území českých zemí. Roku 1869 v Brně poprvé na území dnešního Česka vyjela do ulic města tramvaj, tehdy tažena koňmi.

Za první republiky bylo Brno hlavním městem země Moravské a poté země Moravskoslezské. Za německé okupace během druhé světové války utrpělo značné škody a mnoho jeho obyvatel zahynulo na popravišti. V důsledku toho došlo v r. 1945 k odsunu Němců z Brna. Po komunistickém převratu se město stalo krajským sídlem. Od roku 2000 je centrem Jihomoravského kraje.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické centrum Brna se pyšní řadou významných památek. K dominantám města patří katedrála svatého Petra a Pavla na vrchu Petrov a hrad Špilberk. Druhým dochovaným brněnským hradem je Veveří.

Roman Onderka
Roman Onderka | Foto: Ludvík Hradilek

Mezi velká turistická lákadla patří Vila Tugendhat, která byla v roce 2001 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Historické městské jádro bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací.Turisticky atraktivní lokalitou je také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Brno každoročně hostí řadu kulturních akcí: festival zábavy Brno - město uprostřed Evropy, Brněnské kulturní léto, Dny Brna, Divadelní svět, Mezinárodní hudební festival Brno nebo Mezinárodní hudební festival Špilberk.

Instituce v Brně:

Masarykova univerzita byla založena v roce 1919 a na jejích devíti fakultách studuje přes 30 000 studentů.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ústavní soud je dle Ústavy ČR soudním orgánem ochrany ústavnosti.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Nejvyšší soud je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů v občanském soudním řízení a v trestním řízení.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Nejvyšší správní soud je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů ve správním soudnictví.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Pod krajskou pobočku Úřadu práce v Brně patří území celého Jihomoravského kraje.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Brna tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj se nachází v Brně. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Zábava v Brně:

Obyvatelé i návštěvníci Brna si mohou zajít do nákupních a zábavních centrech, jako je například Olympia Brno nebo IKEA Brno.

Brno také žije sportem. Velmi populární je hokejový tým HC Kometa Brno, který hraje od sezóny 2009/2010 českou extraligu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy