Fakultní nemocnice Brno

17. 1. 2012 8:30
Nemocnice představuje největší zdravotnické zařízení na celé Moravě, disponuje moderním medicínským vybavením a spolupracuje s Masarykovou univerzitou v Brně.
Fakultní nemocnice Brno
Fakultní nemocnice Brno | Foto: Fakultní nemocnice Brno

Fakultní nemocnice Brno se řadí díky profesionálnímu přístupu zdravotnického personálu a lékařů mezi přední zdravotnická střediska v České republice. Zřizovatelem nemocnice je Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Svým pacientům poskytuje specializované pracoviště dětské medicíny, prvotřídní chirurgickou kliniku, kardiologická vyšetření, neurologickou péči, specializovanou urologickou péči a provádí řadu specializovaných profesionálních úkonů. Její spádovou oblastí je nejen město Brno, ale také celá Morava.

Historie
Nemocnice vznikla na místě chorobince, který byl poprvé otevřen v roce 1934. Nejprve byla postavena centrální část nemocnice, jejíž stavba započala v roce 1969 a za projekt stavby byl odpovědný Ing. arch. Spurný. Celá realizace trvala dvacet let a byla dokončena až v roce 1989. Tento sedmnáctipatrový areál byl pro veřejnost otevřen koncem roku 1989.

Základní informace

Adresa: Fakultní nemocnice Brno, Jihlavská 20, 625 00 Brno
Telefon: +420 532 231 111
E-mail: [email protected]

V roce 1989 byl zprovozněn nový lůžkový trakt v nemocnici Bohunicích a ve své době disponoval 1000 lůžky. V roce 1989 se začala z rentgenového oddělení vyčleňovat nová radiologická klinika, která zprvu neměla adekvátní přístrojové vybavení, avšak postupně se v 90. letech zvyšoval počet pacientů a také spolu s vyšším počtem ošetřených osob rostlo vybavení kliniky.

V roce 1991 se rozrostl počet lékařských přístrojů, a také počet vyšetřených pacientů. Téhož roku bylo nainstalováno první CT a o dva roky později magnetická rezonance. V roce 1992 se poprvé otevřel komplex centrálních operačních sálů, který je největší na celé Moravě.

Současnost

Oddělení nemocnice

Nemocnice Bohunice
Alergologická ambulance při IGEK
Centrální operační sály
Centrální sterilizace
Dermatovenerologická klinika
Diagnosticko-terapeutické centrum
Endoskopické centrum
Gynekologicko-porodnická klinika
Chirurgická klinika
Interní gastroenterologická klinika
Interní hematologická a onkologická klinika
Interní kardiologická klinika
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenz. med.
Klinika infekčních chorob
Klinika interní, geriatrie a prakt. lékařství
Klinika nemocí plicních a TBC
Klinika nukleární medicíny
Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie
Klinika úrazové chirurgie
Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie
Neonatologické oddělení
Neurochirurgická klinika
Neurologická klinika
Oční klinika
Oddělení hygieny a epidemiologie
Oddělení klinické biochemie
Oddělení klinické hematologie
Oddělení klinické mikrobiologie
Oddělení klinické psychologie
Oddělení léčby bolesti
Oddělení léčebné výživy
Oddělení ORL
Ortopedická klinika
Psychiatrická klinika
Radiologická klinika
Rehabilitační oddělení
Transfuzní a tkáňové oddělení
Urologická klinika
Ústav patologie

Dětská nemocnice
Centrální operační sály
Centrální sterilizace
Centrum molekulární biologie a genové terapie
Dětská oční klinika
Dětské kožní oddělení PeK
Dětské rehabilitační oddělení
Klinika dětské anesteziologie a resuscitace
Klinika dětské chirurgie, ortop. a traumatologie
Klinika dětské onkologie
Klinika dětské ORL
Klinika dětské neurologie
Klinika dětské radiologie
Klinika dětských infekčních nemocí
Laboratoř chůze
Oddělení dětské hematologie
Oddělení lékařské genetiky
Pediatrická klinika
Poliklinická ambulantní část

Porodnice
Anesteziologicko-resuscitační oddělení
Centrální sterilizace
Gynekologicko-porodnická klinika
Interní ambulance
Neonatologické oddělení
Oddělení klinické biochemie
Radiologická klinika (Mammo a RTG)
Rehabilitační oddělení
Ústavní psycholog

Vinařská

Nemocnice se rozrůstala i v 90. letech 20. století. V roce 2001 byl otevřen Patologicko-anatomický ústav, a dále následovalo v roce 2002 Transfuzní oddělení, nové oddělení RTG vzniklo v roce 2003. V roce 2006 přibyl pavilon X-Diagnosticko-terapeutické centrum. V současné době se celý nemocniční komplex skládá ze tří areálů – z nemocnice v Bohunicích, nemocnice v Černých Polích a nemocnice na Obilním trhu. Od roku 2010 přibylo k nemocnici Sexuologické oddělení, které je situováno v ulici Vinařská.

Nemocnice v roce 2011 jako první zdravotnické zařízení v Evropě získala certifikát NIAHOSM, který úspěšně obhájila. Dále je držitelem certifikátu kvality ISO 9001:2008.

Kauzy
V roce 2010 byla řešena velká kauza ohledně privatizace tkáňové banky a dokonce byla projednávána sněmovnou. Společnost Primecell, která byla majoritní akcionář brněnské tkáňové banky, usilovala o vyčlenění z nemocnice, a banka by se měla přejmenovat na Národní tkáňové centrum. Ředitel nemocnice Roman Kraus obhajoval situaci, že nešlo o typickou privatizaci, ale o PPP projekt, který představoval strategické partnerství nemocnice a státu při výrobě, vývoji a také distribuci moderní buněčné terapie.

Proti řediteli vystoupil lékař Jan Žaloudník, který tuto privatizaci velice kritizoval. Ředitel nemocnice Roman Kraus obhajoval, že nebude možné obchodovat s lidskými tkáněmi, tkáňové transplantáty budou nadále hrazeny zdravotní pojišťovnou, a tedy není možné, aby se v tomto případě jednalo o cíleně promyšlený byznys. Zkušený lékař o celé privatizaci velice pochyboval a prezentoval, že partnerem v této oblasti by měla být Akademie věd nebo univerzitní pracoviště, a tedy by měly patřit do veřejných rukou. Účast soukromého subjektu by uvítal spíše na konkrétním projektu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy