zdravotnictví

Kritizují nízké platy i byrokracii. Varšavou prošel pochod polských zdravotníků

Varšavou v sobotu odpoledne prošel pochod polských zdravotníků, kteří žádají vyšší platy a lepší podmínky v práci, při které se musí potýkat s covidem-19. Vadí jim také byrokracie a nedostatečné ohledy na zdraví samotných zdravotníků. Podle pořadatelů se pochodu účastní 30 000 lékařů, sester, porodních asistentek nebo fyzioterapeutů. Více než kilometr dlouhý kordon lidí vyšel přesně v poledne, cílem je úřad vlády, kam by měl dorazit zhruba v 16 hodin, píše Gazeta Wyborcza.

O rozsahu demonstrací svědčilo i přeplněné vlakové nádraží, na které od časného rána přijížděly skupiny nespokojených zdravotníků z celého Polska. Ucpávaly se také silniční tahy na příjezdu do města. Vládní budovy a prezidentský palác, které jsou jsou na trase pochodu, střeží policisté.

Zdroj: ČTK

Cizinci v ČR zřejmě budou muset být zdravotně pojištěni u VZP

Cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR asi budou muset být pět let komerčně pojištěni jen u společnosti Pojišťovna VZP. Sněmovna to opět prosadila navzdory kritice, že to bude znamenat nepřípustnou monopolizaci. Dolní komora odmítla senátní verzi, podle níž cizinci měli být pouze registrováni, zda jsou zdravotně pojištěni. Novou úpravu v rámci cizineckého zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Komerční zdravotní pojištění bude moci podle Sněmovny poskytovat jen dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Až po pěti letech by tuto možnost měly dceřiné společnosti jakékoli zdravotní pojišťovny. Podle kritiků, mezi něž patřily ministerstvo zdravotnictví, Česká asociace pojišťoven či Hospodářská komora, je ustanovení v rozporu s unijním právem. Za senátní verzi se proto postavili v dopise poslancům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministryně financí Alena Schillerová i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO).

Zdroj: ČTK

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Pokračovat