ZOO Brno

25. 8. 2014 20:30
Mezi návštěvníky oblíbená zoologická zahrada v Brně se nachází v městské části Brno-Bystrc na svazích Mniší hory.
ZOO Brno, rys kanadský
ZOO Brno, rys kanadský | Foto: Petr Pechač, Zoo Brno

Zaměřuje se převážně na kopytníky, ale v jejím chovu naleznete i veřejností oblíbená zvířata, kterými jsou lední medvědi, opice či tygři. Hlavní specializací je chov zvířat zejména z Evropy, Severní Asie a Severní Ameriky.

Historie

Základní informace - ZOO Brno

 • byla založena 30. srpna 1953
 • k 31. 12. 2013 byl počet zvířat celkem 1421, počet druhů 323
 • zahrada má rozlohu 65 ha
 • 24. prosince pořádá zahrada Štědrodopolední komentovaná krmení zvířat
 • 5. července 2014 zpřístupnila návštěvníkům unikátní novou orlí voliéru a 30. srpna 2014 otevřela zahrada novou průchozí expozici klokanů

Zoologická zahrada v Brně nepatří mezi největší, ovšem drží prvenství v odchovu šimpanze v Československu z roku 1967 a také mláděte ledního medvěda z roku 1976. Byla otevřena 30. srpna 1953 na kamenité půdy Mniší hory. Původně měla být vedle zoologické zahrady postavena také botanická zahrada, ovšem ta byla nakonec umístěna na jiné místo.

Pavilony a zvířata

Nedávno byl postaven moderní pavilon tygří skály, ve kterém nalezli nový domov tygři a levharti. Výběh pro zvířata navozuje dojem džungle a uvnitř pavilonu je interiér koncipován jako jeskyně. Snaha o autentické působení výběhů a staveb pro zvířata, lepší adaptabilita živočichů a v neposlední řadě vytvoření přírodních podmínek pro živočichy je trendem této zoologické zahrady. Nově je takto vytvořen výběh pro vlky kanadské se srubem kanadských indiánů z kmene Haida, stejně tak je koncipován i výběh bizonů, u nichž je v pozadí situováno teepee indiánů z prérie, výběhy koní Převalského doplňuje mongolská jurta.

V roce 2010 zoologická zahrada zpřístupnila novou expozici Beringie, která představuje autentickou podobu ruské krajiny, s malou vesničkou v pozadí, které dominuje medvěd kamčatský, rosomáci a sibiřští ptáci.

Akvarijní výstava, která byla otevřena v roce 1969, čítala neuvěřitelných 100 akvárií se 120 druhy ryb. Tento akvarijní koncept byl pro návštěvníky otevřen v centru Brna v Radnické ulici a byl zprovozněn až do 31. července 2011, kdy byl uzavřen. Důvodem pro zavření budovy byla zejména ekonomická neefektivnost a nevyhovující stav objektu. Tato zvířata byla přemístěna do areálu zoologické zahrady (přibližně tisíc ryb, krabi, koráli, želvy, krevety) a část živočichů mohou návštěvníci zahrady shlédnout v Tropickém království.

Vstupné a otevírací doba - ZOO Brno

 • jednorázové vstupné pro dospělé:100 Kč; zlevněné: 70 Kč
 • rodina (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let): 270 Kč
 • děti do 3 let, ZTP/P, doprovod skupiny (1 osoba na 10 osob): zdarma
 • Ostatní: fotoaparát 10 Kč, videokamera               : 20 Kč, pes: 30 Kč
 • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
 • otevírací doba zahrady je pro letní období denně 9–18 hodin, pro zimní období denně 9–16 hodin

Mezi zvířata, která si můžete v zoologické zahradě v Brně prohlédnout, patří agama kočinčinská, anakonda velká, bizon, šimpanz, rys kanadský, medvěd lední či pásovec štětinatý.

V létě se můžou vaše ratolesti projet vláčkem po zahradě, je otevřeno trampolínové centrum, stánek se suvenýry, dětská hřiště a půjčovna dětských vozíků. Zoologická zahrada nabízí návštěvníkům využití nové služby identifikačních pásek pro malé děti. Tento pásek je samolepící, nalepí se na ruku dítěte a v případě, že se dítě zatoulá, je možné jej snadno dovézt zpět k rodičům na základě údajů, které rodiče na pásku napíší. Tyto pásky jsou návštěvníkům s dětmi k dispozici zdarma, je ovšem nutné o ně na pokladně požádat.

Jak se do zoo dostanete? 

Kontakty - ZOO Brno

Městskou hromadnou dopravu můžete využít směrem na Bystrc, vystoupíte na zastávce Zoologická zahrada. Do této stanice vás dovezou tramvaje č. 1, 3, 11, autobusové linky č. 50, 52 a trolejbus č. 30.

Adopce a sponzoring

Minimální částka pro adopci a příspěvek na chov zvířete za jeden rok činí 500 Kč, ovšem pokud darujete zahradě tolik finančních prostředků na jedno zvíře, kolik stojí skutečně roční chov, stanete se adoptivním rodičem. V zoo není mnohdy možné stát se jediným adoptivním rodičem daného zvířete a zahrada uskutečňuje adopci na základě darovací smlouvy. Dárce obdrží certifikát. Zoo pořádá dny adoptivních rodičů.

Vzdělávání a členství v organizacích

Zahrada je členem organizací WAZA, UCSZ, EAZA, EARAZA, IZE, a ESB. Nabízí dárkové poukazy pro děti či milovníky zvířat, které se nesou v duchu ošetřovatele šelem, ošetřovatele kopytníků a narozeninové party v zoo.

Ve výukovém sále správní budovy zoologické zahrady se uskutečňují přednášky pro žáky v rámci biologie a environmentální výuky, ale pořádají se přednášky i pro žáky prvního stupně či mateřských škol. Učitelé mohou své žáky objednat na výukové hodiny.

 

Právě se děje

Další zprávy