Francie

Aktualizováno 21. 4. 2020 9:00
Francouzská republika se řadí k demokratickým státům v západní Evropě, je členem G8. K Francii patří ostrov Korsika. Země galského kohouta je ve světě proslulá dobrým vínem a dobrou kuchyní.
Vlajka Francie.
Vlajka Francie. | Foto: Aktuálně.cz

Země je členem G8, EU a OSN. Francie spolu s Velkou Británií tvoří jediné koloniální velmoci. Hraničí s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem, Itálií, Španělskem, Andorrou a Monakem. Je rozdělena na kontinentální část, která se nachází v západní Evropě, a na zámořskou Francii.

Francouzská republika se člení na 27 regionů a dále na 101 departementů. Na kontinentu leží 21 regionů, samostatný region představuje Korsika a zámořské regiony mají vždy pouze jeden department (Martinik, Guadeloupe, Francouzská Guyana, Mayotte, Réunion). Mezi největší města patří Paříž, Marseille, Toulouse, Nice, Nantes, Lyon a Štrasburk.

Měnou kontinentálního území je euro, oblasti v Pacifiku používají jako měnu frank, který je vázán na euro.

Základní údaje

Hlavní město: Paříž
Rozloha: 543 965 km²
Nejvyšší bod: Mont Blanc (4 810 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 65 436 552
Hustota zalidnění: 111 ob. / km²
Jazyk: francouzština
Národnostní složení: Francouzi 95 %, Arabové 3%
Náboženství: římskokatolické 85 %, islám 7 %, protestantismus 2 %, judaismus 1 %
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Vznik: 4. září 1870
Měna: euro (EUR)

Historie

Na území současné Francie pobývali Galové a od 1. století př. n. l. spadali pod nadvládu Říma. Galové byli původně keltským kmenem, ale převzali latinský jazyk a kulturu. Od 2. století se začalo mezi Galy šířit křesťanství.

Slavná éra slavných dynastií započala v roce 987 korunovací Hugo Kapeta, odkud jeho potomci Kapetovci, později panovníci z rodu Valois a Burboni, rozšiřovali území Francouzského státu o kolonie, vedli řadu válek a sjednotili vytvořenou monarchii pod jednu centrální panovnickou moc.

Za Ludvíka IV. dosáhla Francouzská říše nejvyšší moci. Francie ovlivňovala evropskou politiku, kulturu a také ekonomii. Avšak údržba impéria byla velice nákladná a země se neustále zadlužovala, až se dostala do velké krize, která vyústila ve Francouzskou revoluci v roce 1789. V roce 1972 byla nastolena první republika, kterou v roce 1799 ovládl Napoleon Bonaparte.

Postupně se v průběhu následujících desetiletí střídaly ve Francii formy konstituční monarchie, císařství a republiky. Země prošla řadou válek a z první a druhé světové války vyšla jako vítěz. I přes tato vítězství začala ztrácet svůj vliv ve světě. V roce 1958 byla založena pátá republika, v jejímž čele stál jeden z nejslavnějších prezidentů Francie, Charles de Gaulle. Země je čelným představitelem Evropské unie a spoluprací s Německem se snaží o rozšíření měnové unie, jednotné evropské politiky a silného bezpečnostního aparátu EU.

Hospodářství

Velký vliv na rozvoji infrastruktury, železnice, letectví, telekomunikace a energetiky má vláda. Nicméně v posledních letech pozvolna prodává podíly v těchto oblastech soukromým společnostem. Ekonomika patří mezi nejsilnější ekonomiky světa. Mezi nejpovedenější produkty patří vysokorychlostní vlaky TGV a letadla Airbus.

Zajímavosti

  • Obrácený dort Tarte Tatin vznikl omylem zkušené cukrářky, která zapomněla v troubě jablka s cukrem. Aby náplň nevyhodila, pokryla ji těstem.
  • Francouzská kuchyně je jednou z nejlepších kuchyní světa.
  • Alexandre Gustave Eiffel navrhl kostru sochy Svobody před samotnou konstrukcí Eiffelovy věže.
  • Pod suverenitu Francie spadá Nová Kaledonie, Svatý Martin, Svatý Bartoloměj, Saint-Pierre a Miquelon, Francouzská Polynésie, Clippertonův ostrov, Wallis a Futuna a Francouzská jižní antarktická území.

Obyvatelstvo a náboženství

Původ Francouzů není jednotný. Francie patří mezi etnicky nejrůznorodější stát v Evropě. Jazykem je francouzština. Dominuje římskokatolická církev s protiklerikálním vlivem. Svobodné vyznávání náboženství zakotvuje ústava. Římskokatolické náboženství vyznává kolem 85 % věřících, přibližně 7 % věří v islám, v protestantismus 2 % a Židů je 1 %. Víra v náboženství postupně upadá a v zemi se k ateismu hlásí 33 % občanů.

Politický systém

V čele zastupitelské demokracie a poloprezidentské republiky stojí prezident, který je volen v přímých volbách na pět let.

Povinností prezidenta je jmenovat předsedu vlády, předsedat kabinetu, velet ozbrojeným silám a uzavírat mezinárodní smlouvy. Parlament se rozděluje na dolní a horní komoru. Dolní komorou je Národní shromáždění a členové jsou voleni na pět let. Může jej rozpustit vláda. Volební akademie vybírá senátory volené na devítileté období. Každé tři roky je obměňována třetina Senátu. Poslední slovo při schvalování zákonů má Národní shromáždění.

Dovolená a cestování

Pro milovníky sportu se nabízí využití aktivní letní dovolené výletem do Pyrenejí nebo zapůjčením kola v oblasti Champagne či Burgundska. V zimě mohou návštěvníci zavítat do luxusních lyžařských středisek. Pro nadšence pasivní cyklistiky se nabízí návštěva každoročně pořádaných cyklistických závodů Tour de France. Azurové pobřeží láká windsurfaře z celé Evropy.

Hlavní město Paříž přitahuje obdivovatele kultury nespočtem starých památek přes Notre Dame, Opéra Bastille, Moulin Rouge, Vítězný oblouk, Eiffelovu věž až po slavné Théâtre des Champs-Elysées. Mezi další navštěvovaná města patří Lyon, Nantes, Nice, Saint Tropez, Marseille, Cannes a Versailles - palác Krále Slunce Ludvíka XIV.

 

Právě se děje

Další zprávy