Paříž

Aktualizováno 30. 4. 2020 10:00
Hlavní a největší město Francie proslulo svou pověstí nejromantičtějšího místa na světě. Za procházkami úzkými uličkami se sem sjíždějí miliony turistů ročně.
Paříž
Paříž | Foto: Thinkstock

Hlavní a největší město Francie proslulo svou pověstí nejromantičtějšího místa na světě. Za procházkami úzkými uličkami se sem sjíždějí miliony turistů ročně (v roce 2019 bylo návštěvníků 19,1 milionu). Dáma nad Seinou, jak se městu také přezdívá, má co nabídnout nejen milovníkům módy, ale i historie a architektury.

Podle historických pramenů slovo Paříž znamená kotel nebo také pracující muž. Od 20. století je Paříž známá také pod slangovým názvem Paname. Město je proslulé svými neustálými proměnami a zřejmě nikde jinde v Evropě se nesetkáte s tolika pozitivními i negativními stránkami metropole. Paříž je krásná, čistá a honosná, stejně jako zaplivaná, šedá a špinavá. Přesně taková, jakou ji kdo chce vidět.

Mimo uměleckých velikánů, kterým Paříž za své největší slávy nabídla útočiště, se zde nachází sídlo francouzského prezidenta a parlamentu, ale také UNESCO, Interpolu a OECD. Město je také v myslích turistů zapsáno jako gastronomický ráj, vyhlášený především výborným vínem a nepřebernými druhy sýra. Minulost města je svázána s alkoholickým nápojem absint, jenž v dobách největší slávy Paříže ve velkém užívali místní umělci.

Historie

Paříž - základní informace

Název: Paříž

Stát: Francie

Počet obyvatel: 2 229 621 (2015)

Rozloha: 105 km²

Nadmořská výška: 28-130 m n. m.

Hustota obyvatel: 21 258 obyv./km²

Telefonní předvolba: +33 2

První zmínky o Paříži pocházejí z roku 4500 př. n. l., i když až zhruba v období 300 př. n. l. bylo místo osídleno Galy a v roce 52 př. n. l. dobyto Římany, kteří jej pojmenovali Lutetia. Skutečným centrem města byl v té době ostrov Île de la Cité, kde se dnes nachází katedrála Notre-Dame. V té době, cca 308 našeho letopočtu, se také poprvé objevilo označení Paříž.

Ta se rozrostla především za vlády krále Filipa II. Augusta ve 12. století, kdy byly vysušeny močály, vybudovány dlážděné cesty, městské hradby i tehdy královský palác Louvre. Ve 13. století vznikla známá univerzita Sorbonna a byla započata stavba katedrály Notre-Dame. Za vlády krále Ludvíka XIV v 17. století bylo vybudováno velké množství paláců, za vlády Napoleona v 18. století zase mnoho pomníků, s jejichž pomocí chtěl Napoleon udělat z Francie nejkrásnější město na světě.

O moderní podobu města se zasloužil císař Napoleon III., který v 19. století nechal zmodernizovat čtvrtě na obou březích Seiny. Konec 19. století byl v Paříži označen jako La Belle Époche (krásné období), doprovázené Světovou výstavou v roce 1889 a výstavbou Eiffelovy věže. V letech 1900 a 1924 se v Paříži konaly Letní olympijské hry.

Turistické zajímavosti

Zřejmě nejznámější atrakcí a znakem Paříže se v roce 1889 stala Eiffelova věž. Gustav Eiffel na její výstavbu použil 7300 tun železa, které vztyčil do výšky 324 metrů (až do roku 1931 šlo o nejvyšší budovu světa). Věž byla svého času terčem kritiky mnoha umělců, což nemění nic na tom, že se stala předlohou Petřínské rozhledny v Praze.

Foto: Wikimedia Commons

Louvre, původní pevnost na ochranu města před Vikingy, byla posléze zvelebována, až se z ní stalo místo skýtající jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek světa. Známý je nejen slavným obrazem Mony Lisy, ale také skleněnou pyramidou na nádvoří.

Padesát metrů vysoký Vítězný oblouk je také dominantou města. Postaven byl na oslavu Napoleonova vítězství v bitvě u Slavkova v roce 1805. Sbíhá se u něj několik ulic, mezi nimiž je nejslavnější široký bulvár Champs-Elysées s obchody věhlasných značek. Nejznámější katedrálu Notre-Dame (naše dáma) najdete na ostrově Cité. Základní kámen byl položen v roce 1163 a stavba trvala celá dvě století. Je zajímavá svou velikostí a kapacitou až 9000 osob.

Romantické povahy táhne především čtvrť Montmartre, na jejímž vrcholku bíle září chrám Sacré-Coeur, postavený v 70. letech 19. století.


Počasí

Paříž se nachází v oblasti mírného podnebného pásu, takže v ní převládá stejné počasí jako ve většině střední Evropy. Jsou zde relativně chladná léta a mírné zimy s občasným deštěm a rychle se střídajícím počasím. Často se zde v důsledku přímořského vlivu objevuje na nebi mléčný opar. Sníh je zde opravdovou vzácností, v průměru sněží cca 15 dní v roce, takže pro turisty není problém zajet se sem podívat i v zimě. I když asi nejkrásnějším obdobím je v Paříži léto, obecně se doporučuje cestovat sem spíše na jaře a na podzim, kdy není v ulicích tolik turistů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem o další dva týdny

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, rozhodla ve středu podle informací České televize vláda na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do Evropské unie takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Rakušan před středečním zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní, k aktuálnímu prodloužení se zatím nevyjádřil.

Režim, na česko-slovenské hranici platí, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi Evropské unie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PPF prodala v Rusku s miliardovou ztrátou obchodní a administrativní centrum

Investiční skupina PPF prodala letos na podzim v Rusku společnost Fantom, což představuje obchodní centrum v Astrachani a také administrativní komplex Comcity v Moskvě. Z obou transakcí PPF předpokládá ztrátu dohromady zhruba 104 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Firma to uvedla ve zprávě o výsledcích za letošní první pololetí. PPF tak pokračuje v prodeji svého majetku, jehož hodnotu pošramotila ruská invaze na Ukrajinu, napsal dnes server Hospodářské noviny (HN), který na obchody upozornil.

Stoprocentní podíl ve společnost Fantom prodala PPF v září za 62 milionů eur, z transakce očekává ztrátu 14 milionů eur. V říjnu se PPF dohodla na prodeji komplexu Comcity a akvizici menšinového podílu v hypotečním fondu Imperial Fund registrovaném v USA. Celková hodnota transakce je 175 milionů eur, způsobí ztrátu přibližně 90 milionů eur. Dokončení výměny aktiv u druhého z obchodů je podmíněno řadou kroků, které se ještě neuskutečnily. "Finalizujeme kompletní odchod z ruského trhu," řekl HN mluvčí PPF Leoš Rousek.

PPF a její společnost Home Credit už dříve ohlásily odchod z ruského bankovního trhu. Počátkem září oznámily, že dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů. Podle pololetních výsledků za většinový podíl 50,5 procenta v ruských aktivitách PPF obdržela 382 milionů eur a zbývající podíl byl oceněn na 149 milionů eur. Celková čistá ztráta z prodeje ruských aktivit činila 900 milionů eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy