Paříž

2. 6. 2014 11:35
Hlavní a největší město Francie proslulo svou pověstí nejromantičtějšího místa na světě. Za procházkami úzkými uličkami se zde sjíždějí miliony turistů ročně.
Paříž
Paříž | Foto: Thinkstock

Hlavní a největší město Francie proslulo svou pověstí nejromantičtějšího místa na světě. Za procházkami úzkými uličkami se zde sjíždějí miliony turistů ročně. Dáma nad Seinou, jak se městu také přezdívá, má co nabídnout nejen milovníkům módy, ale i historie a architektury.

Podle historických pramenů slovo Paříž znamená kotel nebo také pracující muž. Od 20. století je Paříž známá také pod slangovým názvem Paname. Město je proslulé svými neustálými proměnami a zřejmě nikde jinde v Evropě se nesetkáte s tolika pozitivními i negativními stránkami metropole. Paříž je krásná, čistá a honosná, stejně jako zaplivaná, šedá a špinavá. Přesně taková, jakou ji chcete vidět.

Mimo uměleckých velikánů, kterým Paříž za své největší slávy nabídla útočiště, se zde nachází sídlo francouzského prezidenta a parlamentu, ale také UNESCA, INTERPOLU a OECD. Město je také v myslích turistů zapsáno jako gastronomický ráj, týkající se především výborného vína a nepřeberných druhů sýra. Minulost města je svázána s alkoholickým nápojem absint, jenž v dobách největší slávy Paříže ve velkém užívali místní umělci.

Historie

Paříž - základní informace

Název: Paříž

Stát: Francie

Počet obyvatel: 2 200 000

Rozloha: 105 km²

Nadmořská výška: 28 - 130 m.n.m.

Hustota obyvatel: 21 194 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +33 2

První zmínky o Paříži pocházejí z roku 4 500 př. n. l., i když až zhruba v období 300 př. n. l. bylo místo osídleno Galy a v roce 52 př. n. l. dobyto Římany, kteří jej pojmenovali Lutetia. Skutečným centrem města byl v té době ostrov Île de la Cité, kde se dnes nachází katedrála Notre-Dame. V té době, cca 308 našeho letopočtu, se také poprvé objevilo označení Paříž.

Ta se rozrostla především za vlády krále Filipa II. Augusta ve 12. století, kdy byly vysušeny močály, vybudovány dlážděné cesty, městské hradby i tehdy královský palác Louvre. Ve 13. století vznikla známá univerzita Sorbona a byla započata stavba katedrály Notre-Dame. Za vlády krále Ludvíka XIV v 17. století bylo vybudováno velké množství paláců, za vlády Napoleona v 18. století zase mnoho pomníků, s jejichž pomocí chtěl Napoleon udělat z Francie nejkrásnější město na světě.

O moderní podobu města se zasloužil císař Napoleon III., který v 19. století nechal zmodernizovat čtvrtě na obou březích Seiny. Konec 19. století byl v Paříži označen jako La Belle Époche (krásné období), doprovázené Světovou výstavou v roce 1889 a výstavbou Eiffelovy věže. V letech 1900 a 1924 se v Paříži konaly Letní olympijské hry.

Turistické zajímavosti

Zřejmě nejznámější atrakcí a znakem Paříže se v roce 1889 stala Eiffelova věž. Gustav Eiffel na její výstavbu použil 7 300 tun železa, které vztyčil do výšky 324 metrů (až do roku 1931 šlo o nejvyšší budovu světa). Věž byla svého času terčem kritiky mnoha umělců, což nemění nic na tom, že se stala předlohou Petřínské rozhledny v Praze.

Foto: Wikimedia Commons

Louvre, původní pevnost na ochranu města před Vikingy, byla posléze zvelebována, až se z ní stalo místo skýtající jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek světa. Známý je nejen slavným obrazem Mony Lisy, ale také skleněnou pyramidou na nádvoří.

50metrů vysoký Vítězný oblouk je také dominantou města. Postaven byl na oslavu Napoleonova vítězství v bitvě u Slavkova v roce 1805. Sbíhá se u něj několik ulic, mezi nimiž je nejslavnější široký bulvár Champs-Elysées s obchody věhlasných značek. Nejznámější katedrálu Notre-Dame (naše dáma) najdete na ostrově Cité. Základní kámen byl položen v roce 1163 a stavba trvala celá dvě století. Je zajímavá svou velikostí a kapacitou až 9 000 osob.

Romantické povahy táhne především čtvrť Montmartre, na jejímž vrcholku bíle září chrám Sacré-Coeur, postavený v 70. letech 19. století.

Počasí

Paříž se nachází v oblasti mírného podnebného pásu, takže v ní převládá stejné počasí, jako ve většině střední Evropy. Jsou zde relativně chladná léta a mírné zimy s občasným deštěm a rychle se střídajícím počasím. Často se zde v důsledku přímořského vlivu objevuje na nebi mléčný opar. Sníh je zde opravdovou vzácností, v průměru sněží cca 15 dní v roce, takže pro turisty není problém zajet se sem podívat i v zimě. I když asi nejkrásnějším obdobím je v Paříži léto, obecně se doporučuje cestovat sem spíše na jaře a na podzim, kdy není v ulicích tolik turistů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy