Hlavní a největší město Francie proslulo svou pověstí nejromantičtějšího místa na světě. Za procházkami úzkými uličkami se sem sjíždějí miliony turistů ročně (v roce 2019 bylo návštěvníků 19,1 milionu). Dáma nad Seinou, jak se městu také přezdívá, má co nabídnout nejen milovníkům módy, ale i historie a architektury.
Podle historických pramenů slovo Paříž znamená kotel nebo také pracující muž. Od 20. století je Paříž známá také pod slangovým názvem Paname. Město je proslulé svými neustálými proměnami a zřejmě nikde jinde v Evropě se nesetkáte s tolika pozitivními i negativními stránkami metropole. Paříž je krásná, čistá a honosná, stejně jako zaplivaná, šedá a špinavá. Přesně taková, jakou ji kdo chce vidět.
Mimo uměleckých velikánů, kterým Paříž za své největší slávy nabídla útočiště, se zde nachází sídlo francouzského prezidenta a parlamentu, ale také UNESCO, Interpolu a OECD. Město je také v myslích turistů zapsáno jako gastronomický ráj, vyhlášený především výborným vínem a nepřebernými druhy sýra. Minulost města je svázána s alkoholickým nápojem absint, jenž v dobách největší slávy Paříže ve velkém užívali místní umělci.
Historie
Paříž - základní informace
Název: Paříž
Stát: Francie
Počet obyvatel: 2 229 621 (2015)
Rozloha: 105 km²
Nadmořská výška: 28-130 m n. m.
Hustota obyvatel: 21 258 obyv./km²
Telefonní předvolba: +33 2
První zmínky o Paříži pocházejí z roku 4500 př. n. l., i když až zhruba v období 300 př. n. l. bylo místo osídleno Galy a v roce 52 př. n. l. dobyto Římany, kteří jej pojmenovali Lutetia. Skutečným centrem města byl v té době ostrov Île de la Cité, kde se dnes nachází katedrála Notre-Dame. V té době, cca 308 našeho letopočtu, se také poprvé objevilo označení Paříž.
Ta se rozrostla především za vlády krále Filipa II. Augusta ve 12. století, kdy byly vysušeny močály, vybudovány dlážděné cesty, městské hradby i tehdy královský palác Louvre. Ve 13. století vznikla známá univerzita Sorbonna a byla započata stavba katedrály Notre-Dame. Za vlády krále Ludvíka XIV v 17. století bylo vybudováno velké množství paláců, za vlády Napoleona v 18. století zase mnoho pomníků, s jejichž pomocí chtěl Napoleon udělat z Francie nejkrásnější město na světě.
O moderní podobu města se zasloužil císař Napoleon III., který v 19. století nechal zmodernizovat čtvrtě na obou březích Seiny. Konec 19. století byl v Paříži označen jako La Belle Époche (krásné období), doprovázené Světovou výstavou v roce 1889 a výstavbou Eiffelovy věže. V letech 1900 a 1924 se v Paříži konaly Letní olympijské hry.
Turistické zajímavosti
Zřejmě nejznámější atrakcí a znakem Paříže se v roce 1889 stala Eiffelova věž. Gustav Eiffel na její výstavbu použil 7300 tun železa, které vztyčil do výšky 324 metrů (až do roku 1931 šlo o nejvyšší budovu světa). Věž byla svého času terčem kritiky mnoha umělců, což nemění nic na tom, že se stala předlohou Petřínské rozhledny v Praze.
Louvre, původní pevnost na ochranu města před Vikingy, byla posléze zvelebována, až se z ní stalo místo skýtající jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek světa. Známý je nejen slavným obrazem Mony Lisy, ale také skleněnou pyramidou na nádvoří.
Padesát metrů vysoký Vítězný oblouk je také dominantou města. Postaven byl na oslavu Napoleonova vítězství v bitvě u Slavkova v roce 1805. Sbíhá se u něj několik ulic, mezi nimiž je nejslavnější široký bulvár Champs-Elysées s obchody věhlasných značek. Nejznámější katedrálu Notre-Dame (naše dáma) najdete na ostrově Cité. Základní kámen byl položen v roce 1163 a stavba trvala celá dvě století. Je zajímavá svou velikostí a kapacitou až 9000 osob.
Romantické povahy táhne především čtvrť Montmartre, na jejímž vrcholku bíle září chrám Sacré-Coeur, postavený v 70. letech 19. století.
Počasí
Paříž se nachází v oblasti mírného podnebného pásu, takže v ní převládá stejné počasí jako ve většině střední Evropy. Jsou zde relativně chladná léta a mírné zimy s občasným deštěm a rychle se střídajícím počasím. Často se zde v důsledku přímořského vlivu objevuje na nebi mléčný opar. Sníh je zde opravdovou vzácností, v průměru sněží cca 15 dní v roce, takže pro turisty není problém zajet se sem podívat i v zimě. I když asi nejkrásnějším obdobím je v Paříži léto, obecně se doporučuje cestovat sem spíše na jaře a na podzim, kdy není v ulicích tolik turistů.