Architektura

25. 1. 2012 15:27
Architektura byla vždy nedílnou součástí života, ať už záměrně, nebo mimoděk. V moderní době, kdy je na vzhled kladen stále větší důraz, se z architektury stává jedno z hlavních společenských témat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Nadace dřevo pro život

Architektura byla vždy nedílnou součástí lidského života, ať už záměrně, nebo mimoděk. V moderní době, kdy je na vzhled kladen stále větší a větší důraz, se z architektury stává jedno z hlavních společenských témat. Tento obor je úzce propojen se stavitelstvím, zabývá se nejen projektem stavby, ale i správnou dispozicí, prostorovým řešením a nejnovějšími módními trendy.

Se stoupajícími standardy v problematice bydlení roste i počet zájemců o spolupráci s architektem při stavbě domu. Profesionál totiž vytvoří plán přesně dle přání a představ zákazníka, navíc se skvěle orientuje v oboru, takže dokáže přijít s novými a praktickými radami a nápady. Výhodou je také profesionální dohled nad průběhem stavby, který zaručí skutečně kvalitní výsledky, které budou vyhovovat všem potřebám zákazníků. Architekt může pomoci nejen se stavbou, ale i se zařizováním vnitřních prostor domu. Bytoví architekti se postarají o kreativní, ale zároveň i multifunkční zařízení. Architekt přináší možnost maximálního využití všech dispozic bytu a zvýraznění jeho kladných stránek.

Momentálně se architektura opět vrací ke strohému a jednoduchému urbanismu, vítězí v něm rovné linie a minimum ozdob, o dostatek světla v interiéru se starají velká okna a prosklené plochy. Unifikovaný vzhled lze zjemnit dřevěným nebo kamenným obložením zdí domu, tím se navíc sníží energetická spotřeba domu. Právě ekologická stránka stavebnictví patří k nejdiskutovanějším problémům stavebnictví. Nejžádanější variantou bydlení jsou pasivní, či dokonce nulové domy, u kterých je spotřeba energií snížena na minimum.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy