bydlení

Byty pro učitele, zdravotníky i hasiče. Praha se chystá budovat nájemní městské bydlení

Praha v posledních dekádách nestaví obecní byty, současné vedení magistrátu to chce změnit. V tomto volebním období schválilo strategii, podle které by mělo město do roku 2030 stavět alespoň 500 nájemních bytů ročně. Magistrát také založil příspěvkovou organizaci Pražská developerská společnost, která začala s přípravou řady projektů, ve kterých by v budoucnu mohlo vzniknout až 8000 bytů. Vyplývá to z informací ČTK. Městské byty jsou určeny zejména pro lidi v nouzi, hendikepované a také pro takzvané podporované profese, jako jsou učitelé, zdravotníci, hasiči nebo policisté.

Zdroj: ČTK

Pravidla u příspěvku na bydlení čeká zjednodušení, Senát změny schválil

Pravidla u příspěvku na bydlení čeká zjednodušení. Příjemci budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoli každého čtvrt roku jako doposud. Úřady budou dávku přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením. Změny přinese vládní novela, kterou dnes schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Většina novinek by měla být účinná už od července.

Úpravy nastanou také v čerpání rodičovského příspěvku a v pravidlech vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci. Rodiče s nízkými výdělky si budou moci podle novely zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10 tisíc korun na 13 tisíc korun. Podle ministerstva práce a sociálních věcí si tak v době zdražování budou moci rodiny zvednout příjem, celkovou částku příspěvku pak ale vyberou rychleji.

Pro schválení předlohy hlasovalo 49 z 52 přítomných senátorů. Proti nebyl nikdo.

Zdroj: ČTK
Pokračovat