Nice

27. 8. 2014 10:25
Francouzské Azurové pobřeží svůj název nedostalo jen tak nadarmo. Je jedním z nejkrásnějších pobřeží na světě a Nice, páté největší město ve Francii, je jeho hrdým představitelem.
Nice, Francie
Nice, Francie | Foto: Thinkstock

Jen tady si můžete vychutnat pravou tvář Provence se všemi odstíny.

O Nice se říká, že je hlavním městem Francouzské riviéry. Protínají jej krásné promenády lemované palmami a doslova všechno a všichni zde k sobě tak nějak ladí. Azurově čistá voda, pláže, chodníčky, luxusní hotely a turisté proplétající se ladně malými uličkami.

V ulicích města, ať už na plážích a promenádách, nebo v historickém centru, se odehrává větší část života obyvatel i návštěvníků. Stojí prostě zato si přivstat a zúčastnit se všemožných trhů nebo návštěv muzeí. Pro milovníky gastronomie bude určitě jako rajská hudba znít povídání o rybím trhu, který se odehrává v dopoledních hodinách na Place St François a Place Rossetti nebo květinovém a ovocném trhu v odpoledních hodinách na Cours Saleva.

Nice - základní informace

Název: Nice

Stát: Francie

Počet obyvatel: 350 000

Rozloha: 72 km²

Nadmořská výška: 0 - 520 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 795 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +33

Mezi místní pochoutky patří výborný chléb, olivový olej nebo pokrmy jako salát niçoise a socca, což jsou slané palačinky s rajčaty a sardelkami. Název Azurové pobřeží byl poprvé použit v knize La Côte d’azur od Stéphena Liégearda z roku 1888. Odvozen byl zřejmě od azurově modré vody na zdejším pobřeží. Oblast se nachází mezi italskými hranicemi a řekou Rhonou a dalšími významnými městy kromě Nice je také Marseille, Toulon nebo Aix-en-Provence. V roce 1932 zde vznikl automobilový okruh Circuit Nice, který od té doby hostí mezinárodní automobilové závody.

Historie

První osídlení zdejší oblasti proběhlo zhruba v roce 400 tisíc př. n. l. Již tehdy zde v části Terra Amata žili lidé, kteří po sobě zanechali zbytky domů a stopy po ohni. Nice jako takové pak bylo založeno Řeky v roce 350 př. n. l. Název byl odvozen od slova Nikaia (podle řecké bohyně vítězství Niké) a v podstatě symbolizoval vítězství Řeků nad Liguriány. Za doby Římského impéria se Nice stalo jedním z nedůležitějších obchodních uzlů a přístavů v této oblasti. Neustále však muselo odrážet útoky nepřátel, v 5. století se o jeho dobytí pokusili Germáni a Saracenové, kteří jej v 9. století vypálili a téměř zničili.

Nice vždy leželo v centru zájmu vysokých panovníků, a tak i když bylo ve středověku součástí italské historie, zájem o něj měl jak francouzský král, tak německý císař. Až do 13. století se v jeho vedení střídavě objevovali zástupci Provensálských (Francie) a Savojských (Itálie) vládců. V 17. století došlo k povolení svobodného obchodu a přístav Nice byl otevřen širokému světu. To bylo velkým impulzem k jeho rozvoji. Smlouvou z roku 1860 bylo město věnováno Francii jako projev díků za francouzskou pomoc Sardinii při bojích s Rakušany.

Turistické zajímavosti

Ačkoliv se to může zdát někomu jako nudná věc, nejzajímavější turistickou atrakcí v Nice skutečně je nejznámější promenáda des Anglais. Jde o pobřežní cestu táhnoucí se od letiště až k místnímu hradu, nabízející tisícům turistů vše od koncertů umělců, výstav malířů, vystoupení místních herců, ochutnávek restaurací, to vše pěkně zmixováno s turisty prohánějícími se okolo na kolečkových bruslích, kolech i jen taky pěšky. Na konci promenády se na kopci Castle Hill nachází již zmíněný hrad. Jde o pozůstatky města, které zde postavili starověcí Řekové.

Kromě toho je tu i botanická zahrada a vodopád, především však dech beroucí výhled na staré město a přístav. Z historických budov stojí za návštěvu Palais de Justice postavený v letech 1890 – 1892 a hotel Négresco z roku 1912. Ten dnes kromě luxusních ubytovacích služeb slouží jako muzeum. Tajemstvím opředená je katedrála St. Nicolas, označována také jako Ruský kostel. Stojí totiž na místě vily cara Nikolaje Alexandroviče, který v roce 1865 zemřel přímo na tomto místě. Na jeho památku nechala jeho manželka postavit tuto katedrálu včetně sochy svatého Nicolase. Ta byla až do roku 1915 vystavena venku, kde všechny její části zčernaly. Poté, co byla vrácena zpět do útrob katedrály, znovu se vrátila do původních barev.

Oblast nazvaná jako Stará Nice nabízí kouzelné obchůdky plné kvalitních olejů a octů, dezertních likérů nebo levandule. Zajímavá je například ulice les Trois Etoiles (tři hvězdy). 

Počasí

Nice se pyšní průměrnými 300 slunečnými dny v roce, pokud si tedy tuto oblast vyberete pro svou letní dovolenou, v období od června do konce září prostě nemůžete udělat chybu. Průměrná teplota se v letních měsících pohybuje okolo 25 stupňů, kolem poledne vystupuje až k 35 stupňům. Vždy zde ale od moře vane příjemný vánek, který je občas vystřídán lehkou dešťovou přeháňkou přicházející od Alp. Ve zbývající polovině roku se teplota pohybuje okolo 14 stupňů a časté jsou deště.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

před 6 minutami

Viceprezident Pence odmítl Sněmovně vydat dokumenty pro vyšetřování Trumpa

Viceprezident Mike Pence odmítl vyhovět žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů a vydat dokumenty, o které požádaly v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. S odvoláním na Penceova poradce Matthewa E. Morgana o tom informovala agentura AP. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.

V dopise zaslaném demokratickým kongresmanům Morgan označil vyšetřování za "samozvané". Podle agentury AP tak opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů. Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni "základní spravedlnosti".

Další zprávy