Nice

27. 8. 2014 10:25
Francouzské Azurové pobřeží svůj název nedostalo jen tak nadarmo. Je jedním z nejkrásnějších pobřeží na světě a Nice, páté největší město ve Francii, je jeho hrdým představitelem.
Nice, Francie
Nice, Francie | Foto: Thinkstock

Jen tady si můžete vychutnat pravou tvář Provence se všemi odstíny.

O Nice se říká, že je hlavním městem Francouzské riviéry. Protínají jej krásné promenády lemované palmami a doslova všechno a všichni zde k sobě tak nějak ladí. Azurově čistá voda, pláže, chodníčky, luxusní hotely a turisté proplétající se ladně malými uličkami.

V ulicích města, ať už na plážích a promenádách, nebo v historickém centru, se odehrává větší část života obyvatel i návštěvníků. Stojí prostě zato si přivstat a zúčastnit se všemožných trhů nebo návštěv muzeí. Pro milovníky gastronomie bude určitě jako rajská hudba znít povídání o rybím trhu, který se odehrává v dopoledních hodinách na Place St François a Place Rossetti nebo květinovém a ovocném trhu v odpoledních hodinách na Cours Saleva.

Nice - základní informace

Název: Nice

Stát: Francie

Počet obyvatel: 350 000

Rozloha: 72 km²

Nadmořská výška: 0 - 520 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 795 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +33

Mezi místní pochoutky patří výborný chléb, olivový olej nebo pokrmy jako salát niçoise a socca, což jsou slané palačinky s rajčaty a sardelkami. Název Azurové pobřeží byl poprvé použit v knize La Côte d’azur od Stéphena Liégearda z roku 1888. Odvozen byl zřejmě od azurově modré vody na zdejším pobřeží. Oblast se nachází mezi italskými hranicemi a řekou Rhonou a dalšími významnými městy kromě Nice je také Marseille, Toulon nebo Aix-en-Provence. V roce 1932 zde vznikl automobilový okruh Circuit Nice, který od té doby hostí mezinárodní automobilové závody.

Historie

První osídlení zdejší oblasti proběhlo zhruba v roce 400 tisíc př. n. l. Již tehdy zde v části Terra Amata žili lidé, kteří po sobě zanechali zbytky domů a stopy po ohni. Nice jako takové pak bylo založeno Řeky v roce 350 př. n. l. Název byl odvozen od slova Nikaia (podle řecké bohyně vítězství Niké) a v podstatě symbolizoval vítězství Řeků nad Liguriány. Za doby Římského impéria se Nice stalo jedním z nedůležitějších obchodních uzlů a přístavů v této oblasti. Neustále však muselo odrážet útoky nepřátel, v 5. století se o jeho dobytí pokusili Germáni a Saracenové, kteří jej v 9. století vypálili a téměř zničili.

Nice vždy leželo v centru zájmu vysokých panovníků, a tak i když bylo ve středověku součástí italské historie, zájem o něj měl jak francouzský král, tak německý císař. Až do 13. století se v jeho vedení střídavě objevovali zástupci Provensálských (Francie) a Savojských (Itálie) vládců. V 17. století došlo k povolení svobodného obchodu a přístav Nice byl otevřen širokému světu. To bylo velkým impulzem k jeho rozvoji. Smlouvou z roku 1860 bylo město věnováno Francii jako projev díků za francouzskou pomoc Sardinii při bojích s Rakušany.

Turistické zajímavosti

Ačkoliv se to může zdát někomu jako nudná věc, nejzajímavější turistickou atrakcí v Nice skutečně je nejznámější promenáda des Anglais. Jde o pobřežní cestu táhnoucí se od letiště až k místnímu hradu, nabízející tisícům turistů vše od koncertů umělců, výstav malířů, vystoupení místních herců, ochutnávek restaurací, to vše pěkně zmixováno s turisty prohánějícími se okolo na kolečkových bruslích, kolech i jen taky pěšky. Na konci promenády se na kopci Castle Hill nachází již zmíněný hrad. Jde o pozůstatky města, které zde postavili starověcí Řekové.

Kromě toho je tu i botanická zahrada a vodopád, především však dech beroucí výhled na staré město a přístav. Z historických budov stojí za návštěvu Palais de Justice postavený v letech 1890 – 1892 a hotel Négresco z roku 1912. Ten dnes kromě luxusních ubytovacích služeb slouží jako muzeum. Tajemstvím opředená je katedrála St. Nicolas, označována také jako Ruský kostel. Stojí totiž na místě vily cara Nikolaje Alexandroviče, který v roce 1865 zemřel přímo na tomto místě. Na jeho památku nechala jeho manželka postavit tuto katedrálu včetně sochy svatého Nicolase. Ta byla až do roku 1915 vystavena venku, kde všechny její části zčernaly. Poté, co byla vrácena zpět do útrob katedrály, znovu se vrátila do původních barev.

Oblast nazvaná jako Stará Nice nabízí kouzelné obchůdky plné kvalitních olejů a octů, dezertních likérů nebo levandule. Zajímavá je například ulice les Trois Etoiles (tři hvězdy). 

Počasí

Nice se pyšní průměrnými 300 slunečnými dny v roce, pokud si tedy tuto oblast vyberete pro svou letní dovolenou, v období od června do konce září prostě nemůžete udělat chybu. Průměrná teplota se v letních měsících pohybuje okolo 25 stupňů, kolem poledne vystupuje až k 35 stupňům. Vždy zde ale od moře vane příjemný vánek, který je občas vystřídán lehkou dešťovou přeháňkou přicházející od Alp. Ve zbývající polovině roku se teplota pohybuje okolo 14 stupňů a časté jsou deště.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy