Marseille

22. 1. 2015 9:50
Druhé největší město Francie je považováno za hlavní centrum francouzské oblasti Provence. V rukávu má však více „nej“. Jde o nejstarší francouzské město s největším přístavem celého Středomoří.
Marseille, tzv. Starý přístav
Marseille, tzv. Starý přístav | Foto: Thinkstock

Marseille se nachází na jihu Francie, na březích Středozemního moře. Nedaleko odsud se nachází ostrov If se stejnojmenným hradem z 16. století, který v minulosti sloužil jako obávaná věznice, která se stala inspirací i pro známého francouzského spisovala Alexandra Dumase, jenž zde nechal ve svém románu Hrabě Monte Christo uvěznit hlavního hrdinu.

Marseille - základní údaje

Název: Marseille       
Stát: Francie
Počet obyvatel: 852 000
Rozloha: 240 km²
Nadmořská výška: 0 - 640 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 542 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství, islám
Telefonní předvolba: +334

Marseille jako francouzská brána na Blízký východ a do severní Afriky je v dnešní době směsicí barev, chutí a kultur všech národů obléhajících Středozemní moře. Zřejmě i proto má mezi ostatními francouzskými městy naprosto odlišnou pověst. Říká se o něm, že je divoké, nebezpečné a nespoutané. Z vlastní zkušenosti však poznáte, že více než to je město spíše plné různých národností, což způsobuje jeho odlišnost. Místní přístav byl vždy v minulosti důvodem rozvoje města. I dnes udává tón jeho atmosféře, Marseille je plné rybích restaurací a bister, a tak by byl hřích neochutnat například místní speciální rybí polévku bouillabaisse. Za hřích stojí také sušenky navettes nebo pokrm z jehněčího s názvem pieds et paquets. Abyste gastronomickému zážitku učinili zadost, vše zapijte místním alkoholickým nápojem s chutí anýzu s názvem pastis.

Historie

Marseille bylo jako řecké osídlení s názvem Massalia založeno v 6. století př. n. l. a již tehdy sloužilo jako obchodní kolonie. Od 5. století př. n. l. začalo značně vzkvétat, ve 4. století př. n. l. mělo město již 6 tisíc obyvatel. Svou nezávislost si město zachovalo až do roku 49 př. n. l., kdy po střetu s Juliem Caesarem upadlo pod správu Říma. V období římské éry se zde poprvé objevilo křesťanství. Město si svou úroveň udrželo i po rozpadu Římské říše a obchodním a křesťanským centrem zůstalo i v době, kdy v 5. století padlo do rukou Vizigótů.

Ránu město dostalo v roce 739, kdy sem přišla armáda Charlese Martela a město zničila. Znovu bylo vystavěno až v 10. století s pomocí hrabat v Provence. Ve 12. století se Marseille stalo republikou a ve 14. století bylo zasaženo morovou epidemií, při které zemřelo 15 tisíc lidí. V polovině 15. století sem dorazil provensálský hrabě René of Anjou a nechal zde postavit první opevněné město po Paříži. Díky křížovým výpravám došlo také ke zlepšení námořnictví v okolí přístavu. Jeho lokace byla natolik unikátní, že přístav nabýval na důležitosti a po čase bylo město označováno za námořní velmoc, i když občas muselo soupeřit o své postavení se stejně silným Janovem.

V roce 1481 bylo město připojeno k oblasti Provence a přičleněno k Francii. V roce 1720 znovu udeřil mor a za oběť mu padlo na 100 tisíc obyvatel. V roce 1792 vyslalo město na popud revoluce do Paříže 500 dobrovolníků, jejichž zpět bojové písně Marseillaise později vedl k volbě hymny. Během druhé světové války bylo město bombardováno Němci a Italy a strženy byly staré části města. Většina škod však byla napravena již v 50. letech 20. století.

Turistické zajímavosti

Marseille, bazilika Panny Marie Sněžné (Notre-dame de la Garde)
Marseille, bazilika Panny Marie Sněžné (Notre-dame de la Garde) | Foto: Thinkstock

Nejvýraznější památkou v Marseille je bazilika Panny Marie Strážné, zvaná jako Notre-dame de la Garde. Tyčí se nad městem na jeho vrcholu Garde ve 154 metrech nad mořem a socha Panny Marie s děťátkem na jejím vrcholku prý ochraňuje jeho obyvatele. Na věž se můžete dostat po schodech, odměnou vám bude ohromující pohled na Marseille, a to speciálně ve večerních hodinách. Bazilika pochází z 19. století a je postavena v románsko-byzantském stylu. Už ve 12. století ale stála na jejím místě kaple.

Nevynechejte pevnost d´If na Frouilských ostrovech, kde byl podle románu Alexandra Dumase vězněn hrabě Monte Christo. Jezdí sem lodě z přístavu, který sám o sobě stojí za prohlídku. Místními je nazýván Starý přístav a je obklopen dvěma pevnostmi (svatého Jana a svatého Mikuláše). Je plný roztomilých kaváren, restaurací a malých tržišť.

Za nejhezčí čtvrť je považována ta s názvem Panier, uchvátí vás malebnými uličkami. Najdete v ní například barokní komplex ze 17. století, kde se dnes nachází muzeum afrického umění, oceánie a archeologie. Nedaleko naleznete také opatství sv. Viktora, jedno z nejstarších křesťanských sídel v Evropě, pochází z 5. století. Funkcionalistickou třešničkou na dortu je kolektivní dům Unité d´habitation od Corbusiera, který byl postaven v letech 1946 – 1952 a skýtá 337 bytů ve 23 typech.

Počasí

Marseille má středozemní klima s mírnými, vlhkými zimami a horkými, většinou suchými léty. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor, teploty v těchto měsících padají k nule. Červenec a srpen a naopak nejteplejšími měsíci s teplotami okolo 30 stupňů. Marseille je oficiálně nejslunečnějším městem ve Francii s více než 2 900 hodinami slunečního svitu ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy