Marseille

22. 1. 2015 9:50
Druhé největší město Francie je považováno za hlavní centrum francouzské oblasti Provence. V rukávu má však více „nej“. Jde o nejstarší francouzské město s největším přístavem celého Středomoří.
Marseille, tzv. Starý přístav
Marseille, tzv. Starý přístav | Foto: Thinkstock

Marseille se nachází na jihu Francie, na březích Středozemního moře. Nedaleko odsud se nachází ostrov If se stejnojmenným hradem z 16. století, který v minulosti sloužil jako obávaná věznice, která se stala inspirací i pro známého francouzského spisovala Alexandra Dumase, jenž zde nechal ve svém románu Hrabě Monte Christo uvěznit hlavního hrdinu.

Marseille - základní údaje

Název: Marseille       
Stát: Francie
Počet obyvatel: 852 000
Rozloha: 240 km²
Nadmořská výška: 0 - 640 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 542 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství, islám
Telefonní předvolba: +334

Marseille jako francouzská brána na Blízký východ a do severní Afriky je v dnešní době směsicí barev, chutí a kultur všech národů obléhajících Středozemní moře. Zřejmě i proto má mezi ostatními francouzskými městy naprosto odlišnou pověst. Říká se o něm, že je divoké, nebezpečné a nespoutané. Z vlastní zkušenosti však poznáte, že více než to je město spíše plné různých národností, což způsobuje jeho odlišnost. Místní přístav byl vždy v minulosti důvodem rozvoje města. I dnes udává tón jeho atmosféře, Marseille je plné rybích restaurací a bister, a tak by byl hřích neochutnat například místní speciální rybí polévku bouillabaisse. Za hřích stojí také sušenky navettes nebo pokrm z jehněčího s názvem pieds et paquets. Abyste gastronomickému zážitku učinili zadost, vše zapijte místním alkoholickým nápojem s chutí anýzu s názvem pastis.

Historie

Marseille bylo jako řecké osídlení s názvem Massalia založeno v 6. století př. n. l. a již tehdy sloužilo jako obchodní kolonie. Od 5. století př. n. l. začalo značně vzkvétat, ve 4. století př. n. l. mělo město již 6 tisíc obyvatel. Svou nezávislost si město zachovalo až do roku 49 př. n. l., kdy po střetu s Juliem Caesarem upadlo pod správu Říma. V období římské éry se zde poprvé objevilo křesťanství. Město si svou úroveň udrželo i po rozpadu Římské říše a obchodním a křesťanským centrem zůstalo i v době, kdy v 5. století padlo do rukou Vizigótů.

Ránu město dostalo v roce 739, kdy sem přišla armáda Charlese Martela a město zničila. Znovu bylo vystavěno až v 10. století s pomocí hrabat v Provence. Ve 12. století se Marseille stalo republikou a ve 14. století bylo zasaženo morovou epidemií, při které zemřelo 15 tisíc lidí. V polovině 15. století sem dorazil provensálský hrabě René of Anjou a nechal zde postavit první opevněné město po Paříži. Díky křížovým výpravám došlo také ke zlepšení námořnictví v okolí přístavu. Jeho lokace byla natolik unikátní, že přístav nabýval na důležitosti a po čase bylo město označováno za námořní velmoc, i když občas muselo soupeřit o své postavení se stejně silným Janovem.

V roce 1481 bylo město připojeno k oblasti Provence a přičleněno k Francii. V roce 1720 znovu udeřil mor a za oběť mu padlo na 100 tisíc obyvatel. V roce 1792 vyslalo město na popud revoluce do Paříže 500 dobrovolníků, jejichž zpět bojové písně Marseillaise později vedl k volbě hymny. Během druhé světové války bylo město bombardováno Němci a Italy a strženy byly staré části města. Většina škod však byla napravena již v 50. letech 20. století.

Turistické zajímavosti

Marseille, bazilika Panny Marie Sněžné (Notre-dame de la Garde)
Marseille, bazilika Panny Marie Sněžné (Notre-dame de la Garde) | Foto: Thinkstock

Nejvýraznější památkou v Marseille je bazilika Panny Marie Strážné, zvaná jako Notre-dame de la Garde. Tyčí se nad městem na jeho vrcholu Garde ve 154 metrech nad mořem a socha Panny Marie s děťátkem na jejím vrcholku prý ochraňuje jeho obyvatele. Na věž se můžete dostat po schodech, odměnou vám bude ohromující pohled na Marseille, a to speciálně ve večerních hodinách. Bazilika pochází z 19. století a je postavena v románsko-byzantském stylu. Už ve 12. století ale stála na jejím místě kaple.

Nevynechejte pevnost d´If na Frouilských ostrovech, kde byl podle románu Alexandra Dumase vězněn hrabě Monte Christo. Jezdí sem lodě z přístavu, který sám o sobě stojí za prohlídku. Místními je nazýván Starý přístav a je obklopen dvěma pevnostmi (svatého Jana a svatého Mikuláše). Je plný roztomilých kaváren, restaurací a malých tržišť.

Za nejhezčí čtvrť je považována ta s názvem Panier, uchvátí vás malebnými uličkami. Najdete v ní například barokní komplex ze 17. století, kde se dnes nachází muzeum afrického umění, oceánie a archeologie. Nedaleko naleznete také opatství sv. Viktora, jedno z nejstarších křesťanských sídel v Evropě, pochází z 5. století. Funkcionalistickou třešničkou na dortu je kolektivní dům Unité d´habitation od Corbusiera, který byl postaven v letech 1946 – 1952 a skýtá 337 bytů ve 23 typech.

Počasí

Marseille má středozemní klima s mírnými, vlhkými zimami a horkými, většinou suchými léty. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor, teploty v těchto měsících padají k nule. Červenec a srpen a naopak nejteplejšími měsíci s teplotami okolo 30 stupňů. Marseille je oficiálně nejslunečnějším městem ve Francii s více než 2 900 hodinami slunečního svitu ročně.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy