Marseille

22. 1. 2015 9:50
Druhé největší město Francie je považováno za hlavní centrum francouzské oblasti Provence. V rukávu má však více „nej“. Jde o nejstarší francouzské město s největším přístavem celého Středomoří.
Marseille, tzv. Starý přístav
Marseille, tzv. Starý přístav | Foto: Thinkstock

Marseille se nachází na jihu Francie, na březích Středozemního moře. Nedaleko odsud se nachází ostrov If se stejnojmenným hradem z 16. století, který v minulosti sloužil jako obávaná věznice, která se stala inspirací i pro známého francouzského spisovala Alexandra Dumase, jenž zde nechal ve svém románu Hrabě Monte Christo uvěznit hlavního hrdinu.

Marseille - základní údaje

Název: Marseille       
Stát: Francie
Počet obyvatel: 852 000
Rozloha: 240 km²
Nadmořská výška: 0 - 640 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 542 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství, islám
Telefonní předvolba: +334

Marseille jako francouzská brána na Blízký východ a do severní Afriky je v dnešní době směsicí barev, chutí a kultur všech národů obléhajících Středozemní moře. Zřejmě i proto má mezi ostatními francouzskými městy naprosto odlišnou pověst. Říká se o něm, že je divoké, nebezpečné a nespoutané. Z vlastní zkušenosti však poznáte, že více než to je město spíše plné různých národností, což způsobuje jeho odlišnost. Místní přístav byl vždy v minulosti důvodem rozvoje města. I dnes udává tón jeho atmosféře, Marseille je plné rybích restaurací a bister, a tak by byl hřích neochutnat například místní speciální rybí polévku bouillabaisse. Za hřích stojí také sušenky navettes nebo pokrm z jehněčího s názvem pieds et paquets. Abyste gastronomickému zážitku učinili zadost, vše zapijte místním alkoholickým nápojem s chutí anýzu s názvem pastis.

Historie

Marseille bylo jako řecké osídlení s názvem Massalia založeno v 6. století př. n. l. a již tehdy sloužilo jako obchodní kolonie. Od 5. století př. n. l. začalo značně vzkvétat, ve 4. století př. n. l. mělo město již 6 tisíc obyvatel. Svou nezávislost si město zachovalo až do roku 49 př. n. l., kdy po střetu s Juliem Caesarem upadlo pod správu Říma. V období římské éry se zde poprvé objevilo křesťanství. Město si svou úroveň udrželo i po rozpadu Římské říše a obchodním a křesťanským centrem zůstalo i v době, kdy v 5. století padlo do rukou Vizigótů.

Ránu město dostalo v roce 739, kdy sem přišla armáda Charlese Martela a město zničila. Znovu bylo vystavěno až v 10. století s pomocí hrabat v Provence. Ve 12. století se Marseille stalo republikou a ve 14. století bylo zasaženo morovou epidemií, při které zemřelo 15 tisíc lidí. V polovině 15. století sem dorazil provensálský hrabě René of Anjou a nechal zde postavit první opevněné město po Paříži. Díky křížovým výpravám došlo také ke zlepšení námořnictví v okolí přístavu. Jeho lokace byla natolik unikátní, že přístav nabýval na důležitosti a po čase bylo město označováno za námořní velmoc, i když občas muselo soupeřit o své postavení se stejně silným Janovem.

V roce 1481 bylo město připojeno k oblasti Provence a přičleněno k Francii. V roce 1720 znovu udeřil mor a za oběť mu padlo na 100 tisíc obyvatel. V roce 1792 vyslalo město na popud revoluce do Paříže 500 dobrovolníků, jejichž zpět bojové písně Marseillaise později vedl k volbě hymny. Během druhé světové války bylo město bombardováno Němci a Italy a strženy byly staré části města. Většina škod však byla napravena již v 50. letech 20. století.

Turistické zajímavosti

Marseille, bazilika Panny Marie Sněžné (Notre-dame de la Garde)
Marseille, bazilika Panny Marie Sněžné (Notre-dame de la Garde) | Foto: Thinkstock

Nejvýraznější památkou v Marseille je bazilika Panny Marie Strážné, zvaná jako Notre-dame de la Garde. Tyčí se nad městem na jeho vrcholu Garde ve 154 metrech nad mořem a socha Panny Marie s děťátkem na jejím vrcholku prý ochraňuje jeho obyvatele. Na věž se můžete dostat po schodech, odměnou vám bude ohromující pohled na Marseille, a to speciálně ve večerních hodinách. Bazilika pochází z 19. století a je postavena v románsko-byzantském stylu. Už ve 12. století ale stála na jejím místě kaple.

Nevynechejte pevnost d´If na Frouilských ostrovech, kde byl podle románu Alexandra Dumase vězněn hrabě Monte Christo. Jezdí sem lodě z přístavu, který sám o sobě stojí za prohlídku. Místními je nazýván Starý přístav a je obklopen dvěma pevnostmi (svatého Jana a svatého Mikuláše). Je plný roztomilých kaváren, restaurací a malých tržišť.

Za nejhezčí čtvrť je považována ta s názvem Panier, uchvátí vás malebnými uličkami. Najdete v ní například barokní komplex ze 17. století, kde se dnes nachází muzeum afrického umění, oceánie a archeologie. Nedaleko naleznete také opatství sv. Viktora, jedno z nejstarších křesťanských sídel v Evropě, pochází z 5. století. Funkcionalistickou třešničkou na dortu je kolektivní dům Unité d´habitation od Corbusiera, který byl postaven v letech 1946 – 1952 a skýtá 337 bytů ve 23 typech.

Počasí

Marseille má středozemní klima s mírnými, vlhkými zimami a horkými, většinou suchými léty. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor, teploty v těchto měsících padají k nule. Červenec a srpen a naopak nejteplejšími měsíci s teplotami okolo 30 stupňů. Marseille je oficiálně nejslunečnějším městem ve Francii s více než 2 900 hodinami slunečního svitu ročně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy