Řecko

Řecko zaplatí, pokud naruší turecký vzdušný prostor, varoval Erdogan a zmínil válku

Řecko zaplatí vysokou cenu, pokud bude nadále svými letadly narušovat turecký vzdušný prostor v Egejském moři. Na shromáždění v Černomořském regionu to dnes podle agentury AFP řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Máme vzkaz pro Řecko: nezapomeňte na Izmir," varoval v sobotu Erdogan s odkazem na město na pobřeží Egejského moře, které se dříve jmenovalo Smyrna. Právě jeho obsazením řeckými jednotkami v roce 1919 vypukla řecko-turecká válka.

"Vaše okupace ostrovů (v Egejském moři blízko Turecka) nás nijak nesvazuje. Pokud přijde čas, uděláme, co bude nutné. Můžeme přijít náhle a v noci," prohlásil Erdogan. Řecko podle Turecka svou vojenskou přítomností na ostrovech porušuje mírové smlouvy podepsané po první a druhé světové válce.

Minulou neděli Ankara prohlásila, že její letadla byla během mise v Černém moři zaměřena řeckým systémem protivzdušné obrany S-300, což označila za nepřátelskou akci.

Zdroj: ČTK

Běžec v Řecku zemřel po zásahu bleskem při nočním závodu na horu, druhý utrpěl vážná zranění

Účastník nočního běžeckého závodu na horu v severním Řecku zemřel poté, co jej zasáhl blesk. Další utrpěl vážná zranění, sdělila podle agentury AP policie a hasiči.

Oba muži běželi závod Six Peaks, který vede přes šest nejvyšších vrcholů horského masivu Falakro v severním Řecku. Do jejich skupiny v neděli ve čtyři hodiny ráno v nadmořské výšce 1340 metrů udeřil blesk, uvedla policie.

Dvě záchranná družstva hasičů vyjela na horu z nedalekého města Drama a našla 55letého běžce mrtvého a druhého 56letého vážně zraněného. Zraněný běžec byl letecky přepraven do nemocnice v Kavale, podle úřadů je ve vážném stavu.

Vytrvalostní závod o dálce bezmála 36 kilometrů odstartoval v sobotu večer za dobrého počasí, během noci ale přišel silný déšť a bouřky. Všech šest vrcholů Falakro přesahuje 2000 metrů, přičemž ten nejvyšší leží ve výšce 2232 metrů nad mořem.

Zdroj: ČTK

Evropská komise oficiálně ukončila zpřísněný dohled nad hospodařením Řecka

Evropská komise v sobotu oficiálně ukončila zpřísněný dohled nad hospodařením řeckého státu. Ten měl zajistit zavedení reforem, které Řecko slíbilo výměnou za úvěrovou pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle premiéra Kyriakose Mitsotakise Řecko získá díky ukončení zpřísněného dohledu větší svobodu v hospodářské politice.

"Uzavírá se dvanáctileté období, které přineslo bolest občanům, stagnaci ekonomiky a rozdělení společnosti," uvedl řecký premiér. "Opuštění zpřísněného dohledu znamená větší volnost v našich ekonomických rozhodnutích," dodal. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes ocenila odhodlání Řecka a jeho obyvatel. "Tato země tak může uzavřít tuto kapitolu a dívat se do budoucnosti s důvěrou," napsala na twitteru. "EU bude vždy stát na vaší straně," dodala.

Současnou podobu mechanismu zpřísněné kontroly Evropská komise zavedla v roce 2018, kdy se Řecko začalo znovu financovat na mezinárodních trzích. Řecko si od MMF a EU půjčilo v letech 2010 až 2018 zhruba 260 miliard eur (nyní kolem 6,4 bilionu korun) kvůli vážným problémům se svými veřejnými financemi. Poslední část dluhu vůči MMF Atény splatily na jaře.

Zdroj: ČTK

Řecko neudělalo vše k záchraně člunu s migranty, musí jim zaplatit odškodné

Řecko porušilo evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, když v roce 2014 neudělalo vše potřebné k ochraně skupiny migrantů, jejichž člun se potopil v Egejském moři. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten rovněž konstatoval, že řecké úřady okolnosti nehody dostatečně nevyšetřily. Řecku uložil zaplatit migrantům odškodné celkem 330 tisíc eur (asi 8,17 milionu Kč), informovala agentura DPA.

Kauza se týká nehody, která se stala v lednu 2014. Člun s 27 uprchlíky se převrhl u řeckého ostrova Farmakonisi a 11 běženců (osm dětí a tři ženy z Afghánistánu) se utopilo. Podle přeživších nehodu způsobila řecká pobřežní stráž, která jela velmi rychle a snažila se zatlačit člun s migranty zpět do tureckých vod. Řecké úřady tvrdí, že pobřežní stráž člun odtáhla na ostrov Farmakonisi, aby migranty zachránila. Člun se podle řecké strany převrátil kvůli panice a pohybům lidí na palubě. Soud ve zdůvodnění mimo jiné uvedl, že paniku mohla pobřežní stráž v takové situaci předvídat.

Zdroj: ČTK

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK

Řecko propustí ruský tanker, který zadrželo kvůli sankcím Evropské unie

Řecko propustí ruský tanker s nákladem ropy, který zadrželo tento týden se zdůvodněním, že se na plavidlo vztahují sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Oznámila to řecká pobřežní stráž. Tanker byl zadržen u řeckého ostrova Evia.

Tanker Pegas o hmotnosti 115 500 tun plul pod ruskou vlajkou a na palubě měl 19 členů posádky, kterou tvořili také Rusové. Úřady plavidlo zadržely blízko města Karystos, které leží v jižní části ostrova Evia.

"Pobřežní stráž dostala od úřadu proti praní špinavých peněz příkaz, aby plavidlo propustila," řekl agentuře Reuters zdroj z řecké vlády. Podrobnosti neposkytl. Pobřežní stráž jeho slova potvrdila, avšak upozornila, že posádce ruské lodi rozhodnutí zatím nebylo oficiálně doručeno.

Zdroj: ČTK

Řecko u svých břehů zadrželo ruský tanker, reaguje tím na protiruské sankce

Řecko zadrželo u svého ostrova Evia ruský tanker pro přepravu ropy. Ministerstvo dopravy v úterý oznámilo, že Atény tím reagují na sankce, které proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu zavedla Evropská unie. Informovala o tom agentura Reuters.

Plavidlo s ruskou vlajkou mělo na palubě 19člennou ruskou posádku. Úřady je zadržely blízko přístavního města Karystos. "Zadrželi jsme je v rámci sankcí Evropské unie," řekl činitel ministerstva dopravy.

Jeden z příslušníků pobřežní stráže řekl, že zadržen byl pouze tanker, nikoliv ropa, kterou převážel.

Zdroj: ČTK

Na trajektu, který začal hořet v pátek u Řecka, se podařilo uhasit plameny

Na italském trajektu Euroferry Olympia, na kterém v pátek vypukl požár, se hasičům podařilo uhasit plameny. Na palubě lodi však stále panují vysoké teploty, je tam hustý kouř a toxické zplodiny, které ztěžují záchranou akci. Trajekt nyní kotví na širém moři nedaleko ostrova Korfu a hasiči ho kropí vodou, aby snížili teplotu na palubě. Záchranáři hledají deset pohřešovaných pasažérů. Jedná se o deset řidičů z Bulharska, Řecka a Turecka. O víkendu se hasičům podařilo zachránit jednoho pohřešovaného Bělorusa a nalézt tělo jednoho pohřešovaného řeckého řidiče.

Podle mluvčího řeckých hasičů Vasilise Vathrakojannise jsou podmínky zásahu na palubě lodi velmi obtížné a záchranáři stále neprohledali celé plavidlo. Na některých místech na trajektu teploty dosahují 400 stupňů Celsia, práce komplikuje také kouř a toxické plyny, které s přísunem většího množství kyslíku mohou způsobit menší exploze. Kvůli vysokým teplotám musí hasiči zasahovat ve speciálních kombinézách.

Zdroj: ČTK

Řecko příští měsíc splatí poslední půjčky od Mezinárodního měnového fondu

Řecko do konce března splatí poslední tranše záchranných půjček od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a v příštím roce bude mít primární přebytek. Agentuře Reuters to dnes řekl ministr financí Christos Staikuras. Primární přebytek nebere v úvahu platby úroků a pokud země zbývající peníze do konce března splatí, bude to o dva roky dříve, než se zavázala.

Řecko zhruba za deset let, kdy se potýkalo s finančními problémy, obdrželo od Evropské unie a MMF více než 260 miliard eur (dnes kolem 6,4 bilionu Kč). Země, která má zhruba tolik obyvatel, co Česká republika, od roku 2018 své finanční potřeby řeší jen půjčkami na dluhopisových trzích.

V roce 2018 Řecko opustilo třetí záchranný program. Od té doby už měnovému fondu v předstihu splatilo několik půjček a nyní dluží 1,9 miliardy eur splatných do roku 2024. Je to poslední část z celkových 28 miliard eur, které MMF Řecku poskytl mezi lety 2010 a 2014.

Zdroj: ČTK
Pokračovat