Lyon

3. 2. 2015 11:50
Na soutoku dvou francouzských řek ve středovýchodní části Francie naleznete město Lyon.
Lyon, Francie
Lyon, Francie | Foto: Thinkstock

Město, které má s naším hlavním městem společného mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. A není to jen lanovka na Petřín a orloj.

Lyon - základní údaje

Název: Lyon 
Stát: Francie
Počet obyvatel: 475 000
Rozloha: 48 km²
Nadmořská výška: 162 - 305 m.n.m.
Hustota obyvatel: 9 922 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +334

Jedno z nějvětších francouzských měst se s nadsázkou nachází téměř uprostřed Francie, proto je často nazýváno jako její srdce. Fakticky jde spíše o jihovýchodní část obklopující řeky Rhône a Saône, které jej dělí na tři části spojené dvaceti mosty.

Město je z větší části historické, najdete zde i moderní budovy, ale především jednu z místních specialit, kterou jsou domovní pasáže zvané „tramboule“. Ty pocházejí ze 4. století a dodnes propojují paralelní ulice. I když původní význam těchto pasáží není dodnes znám, v minulosti sloužily například k urychlení přepravy hedvábí z tkalcovského stavu až do skladišť, během francouzské revoluce a druhé světové války se tudy šířily informace a únikové cesty a sloužily také jako úkryty. Velká část je dnes otevřena veřejnosti, a tak i vy můžete obdivovat krásná nádvoří a spirálovitá schodiště přilepená na stěny domů. Je jich zde na 350.

Dalším charakteristickým znakem Lyonu je figurka loutkového divadla zvaná Guignol (šprýmař), kterou můžete srovnat s naším Hurvínkem. Vytvořil ji místní zubař, který chtěl do své ordinace přilákat více pacientů. Lyon láká také svou pověstnou gastronomií, využívající například místních sýrů, ryb, pravých uzenin, zeleniny a hlavně vína. Na počest místních zakladatelů biografu bratrů Lumièrů se zde každý rok koná filmový festival. Mezi další významné rodáky patří například fyzik André Amper nebo spisovatel Antoine de Saint Exupéry. Lyonem prochází nejdůležitější francouzská železniční trať Paříž – Lyon – Marseille, sídlí zde centrála Interpolu a televize Euronews a historická část je zapsána na seznamu UNESCO. V jeho okolí můžete navštívit vinařskou oblast Beaujolais nebo předhůří Alp.

Historie

Město Lyon založil v roce 43 př. n. l. poručík Caesarových vojsk Munatius Plancus jako římskou kolonii, tehdy pojmenovanou jako Lugdunum. Díky své výhodné poloze na spojnici mezi jihem a severem Francie se z něj později stalo hlavní město Galie. Výsadu správního centra Galie ztratilo zánikem Římské říše.

Ve 2. století zde bylo založeno biskupství, ve 4. století arcibiskupství. V roce 461 připadl Lyon Burgundům, v roce 543 byl dobyt Franky a v roce 725 zničen Araby, kteří sem přišli ze Španělska. V roce 1032 se město stalo součástí Svaté říše římské, v roce 1310 bylo obsazeno francouzskými jednotkami a o 38 let později zasaženo morem.

Velkého rozkvětu se Lyon dočkal v období renesance, kdy se stal centrem financí, výroby keramiky a zpracování hedvábí. Bourec morušový sem byl přivezen z Číny v 16. století, město však bylo významným producentem a vývozcem hedvábí až do 18. století.

Zastávku ve vývoji představovala francouzská revoluce probíhající mezi lety 1789 až 1799, kdy bylo město dobyto dělostřelci. V té době bylo značně poničeno a zemřelo zde na dva tisíce lidí. Následky revoluce se odrazily i ve zbourání několika výstavních paláců, které patřily odpůrcům revoluce. I přesto se v 19. století Lyon proměnil ve významné průmyslové město a v roce 1857 se napojil na síť železnic. V roce 1895 zde bratři Lumièrové natočili první film a založili tak historii biografu. Za druhé světové války bylo město střediskem hnutí odporu a po ní se proměnilo v moderní metropoli plnou sídel významných společností farmaceutického, finančního i chemického průmyslu.

Turistické zajímavosti

Lyon, náměstí Bellecour
Lyon, náměstí Bellecour | Foto: Thinkstock

Lyon je městem, kde si každý turista najde to své, ať už se zajímá o historii, kulturu, gastronomii nebo přírodu. V centru historické části, která se nachází na kopci nad řekou Saône, naleznete Place Bellecour, nejrozsáhlejší náměstí bez zástavby v Evropě. Na plochu 62 tisíc metrů čtverečních shlíží z podstavce socha Ludvíka XIV. Domy zde mají navzdory temnému období francouzské revoluce zdobená fasády a často narazíte na elegantní nádvoří městských domů z 16. století.

Překvapí vás také úzké uličky s živými kavárničkami schovanými do pasáží, které jsou zdobeny krásnými malbami a věžička z období 15. až 18. století. Dalším pokladem této staré části je majestátní katedrála svatého Jana. Její stavba trvala více než 300 let, takže se v ní mísí prvky renesance i gotiky. Za atrakci jsou považovány staré astronomické hodiny ze 14. století, které odbíjejí každou celou hodinu mezi polednem a čtvrtou hodinou odpolední.

V této části města naleznete například také obnovený amfiteátr z dob starého Říma a baziliku Panny Marie z Fourvière z 19. století s bohatě zdobeným interiérem. Její exteriér je Francouzi někdy popisován jako slon obrácený na záda, jindy jako sněhová pusinka. Lyon je také bohatý na muzea. Navštívit můžete například Muzeum soudobého umění, Muzeum dekorativního umění či Galo-římské muzeum s exponáty zbraní, klenotů a keramiky z římského období. Odpočinout si zajděte do městského parku Jardin botanique de Lyon.

Počasí

Mírný podnebný pás zajišťuje v okolí města Lyon příznivé klima, které nahrává turistické sezoně doslova po celý rok. V létě se zde teploty pohybují okolo 25 stupňů, v zimě klesají pod 10 stupňů. Jelikož se jedná o vnitrostátní město, srážky zde nejsou tak časté jako v jiných francouzských městech nacházejících se na pobřeží. Chybu tak neuděláte ani návštěvou na jaře nebo na podzim. Milovníci lyžování jistě ocení blízkost Alp hlavně v zimních měsících.

 

Právě se děje

Další zprávy