Cannes

7. 4. 2015 12:13
S trochou nadsázky se dá říct, že pověst francouzského města Cannes opřená o známý filmový festival na hony přeběhla skutečnost, že jde o sice krásné, ale malé město, kde toho zase tak moc neuvidíte.
Město Cannes
Město Cannes | Foto: Thinkstock

V lázeňském městečku Cannes, které leží na jihu Francie v oblasti zvané Azurové pobřeží, se budou nejlépe cítit ti turisté, kteří vyhledávají luxusní letní destinace, kde udržované písčité pláže přecházejí v ještě udržovanější bulváry plné butiků světoznámých značek.

Cannes - základní informace

Název: Cannes
Stát: Francie
Počet obyvatel: 74 000
Rozloha: 20 km²
Nadmořská výška: 0 - 260 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 430 obyv./km²
Náboženství: protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +33 04

Když se sem ještě navíc vypravíte v květnu, kdy se zde koná mezinárodní filmový festival, na který zavítá nejedna celebrita s věhlasným jménem, obrazu Cannes již chybí jen bankovky, které je nutné si připravit při vstupu do kasina Palm Beach. Město Cannes si až do poloviny 19. století žilo svůj poklidný život založený na rybolovu. Zhruba v té době se zde začaly stavět lázně, vznikla hlavní promenáda La Croisette a nic nestálo v cesta prvnímu ročníku filmového festivalu, který se konal v roce 1946.

S příchodem filmových hvězd se město doslova měnilo před očima, rostly zde velké hotelové komplexy, široké bulváry lemované palmami i luxusní obchody a restaurace. Do těch si můžete zajít nejen na pokrmy provensálské kuchyně, ochutnat můžete například i místní specialitu – mořského ježka, nebo vynikající česnekovou majonézu. Kdo chce zažít pravou chuť Cannes, měl by si zajít na tržiště Forville, kde se každé dopoledne konají trhy s ovocem, zeleninou a místními produkty.

Historie

Na místně dnešního Cannes bylo ve 2. století př. n. l. ligurským kmenem Oxybii postaveno osídlení nazvané Aegitna. Šlo o rybářskou vesničku s přístavem poblíž ostrovů Lérins. V 10. století našeho letopočtu bylo město známé jako Canua, malý ligurský přístav, později také římský pobřežní stráž na hoře Le Suquet. V 11. století byla na této hoře postavena věž, která sloužila ke sledování pohybu v bažinách, kde se dnes nachází město. V roce 891 město napadli Saracénové, kteří zde zůstali až do konce 10. století a město značně poničili. V 11. století byl na ochranu města postaven na hoře hrad a na ostrovech Lérins dvě věže.

Okolo roku 1530 se město odpojilo od mnichů, kteří jej kontrolovali po stovky let, a stalo se nezávislým. V průběhu 18. století se město snažili pod svou nadvládu dostat Španělé i Britové, ale byli vždy vyhnáni Francouzi. V 19. století zde francouzská smetánka postavila honosné vily a se stejným nápadem ji následovali britští aristokraté. Na konci 19. století bylo dokončeno několik železnic a také započala stavba bulvárů a kasin pro bohatou klientelu, která v té době jezdila především v zimním období. Ve 20. století byly postaveny luxusní hotely, sportovní centra, poštovní úřady, školy a také kasino Palm Beach a začala sem jezdit americká klientela. Po druhé světové válce přišla městská rada s nápadem odstartovat každoroční pořádání mezinárodního festivalu, jehož první ročník se konal v roce 1946.

Turistické zajímavosti

Cannes - festivalový palác
Cannes - festivalový palác | Foto: Thinkstock

Za nejzajímavější část města nelze než neoznačit právě promenádu La Croisette, která vede podél zátoky od jednoho přístavu k druhému. Na západní části města se nachází Festivalový palác, kde dostanete příležitost vyfotit se na červeném koberci, po kterém v květnu kráčejí skutečné filmové hvězdy. Podobně jako v Holywoodu se i zde nachází chodník slávy s otisky dlaní a bot známých celebrit.

Podélně s promenádou La Croisette běží další velká ulice, nákupní třída Rue d´Antibes. Mezi nimi i dalšími rovnoběžnými ulicemi najdete bezpočet pravých francouzských kavárniček s výbornými croissanty a stylových restaurací se světovou kuchyní. Cannes má také svoje historické jádro, které je ale velmi skromné. Nachází se hned vedle Festivalového paláce a nazývá se La Suquet podle hory, na které se rozpíná. To centru zajišťuje dech beroucí výhledy na promenádu a záliv doslova z každého koutku.

Hrad v Cannes.
Hrad v Cannes. | Foto: Thinkstock

V centru se nachází neogotický kostel de la Castre ze 17. století a také muzeum, které bylo původně hradem, jenž vlastnili mniši z opatství Lérins. Ty můžete konec konců navštívit i dnes, sídlí na ostrově Île Saint-Honorat, kde se již od roku 410 věnují kromě víry také výrobě vína. To nejzajímavější z historického centra města je však kaple z 12. století, v jejichž útrobách naleznete výstavu hudebních nástrojů z celého světa. Další z muzeí nabízejí informace o keramice Mayů, historii námořnictví nebo výrobě parfémů. Výlet si můžete udělat také na další blízký ostrov, Île Sainte-Marguerite, jenž je spjatý s pověstí o muži s železnou maskou, kterému údajně trvalo celých 11 let, než se mu podařilo z ostrova uprchnout. V místním muzeu si můžete prohlédnout jeho celu.

Počasí

Nejvhodnější počasí pro návštěvu Cannes a celého Azurového pobřeží je nejvhodnější na začátku července, kdy je zde nejméně turistů a voda má příjemnou teplotu okolo 24 stupňů. V létě se obecně teploty pohybují okolo 27 stupňů, s výraznými rozdíly mezi dnem a nocí. Divit se nesmíte ani „špinavému“ dešti. Kapky totiž obsahují prachové částice z afrických pouští. Pokud začne vát vítr při pobřeží, ne od moře, připravte se na to, že je lepší vyvarovat se plavání. Upozorní vás na to výstražné vlajky.

 

Právě se děje

Další zprávy