Filmový festival v Cannes 2013

Aktualizováno 20. 5. 2013 13:09
Šedesátý šestý ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uskutečnil 15. až 26. května 2013. Zahájila ho nová adaptace Velkého Gatsbyho od Baze Luhrmanna. Hlavní cenu má Život Adele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mezinárodní filmový festival v Cannes se počítá mezi nejvýznamnější události své kategorie. Prezentuje premiéry velkých filmů a režisérů a zároveň přináší pohled na budoucí mistry filmového řemesla.

Po jubilejním šedesátém pátém ročníku, z něhož si hlavní cenu odnesl Michael Haneke, odstartoval letošní 15. května a nabídl projekce filmů až do 26. května.

Hlavní cenu, Zlatou palmu, získalo tříhodinové francouzské drama Život Adele (La Vie d'Adèle) autora Abdela Kechiche. Velká cena (Grand Prix) pak putovala snímku Inside Llewyn Davis bratrů Coenů. Nejlepším režisérem byl zvolen Amat Escalante za dílo Heli, nejlepší herec s eobjevil ve snímku Nebraska - Bruce Dern a nejlepší herečka v Le Passé - Berenice Bejo. Ve scenáristické kategorii byl oceněn Ťia Čang-kche za The Touch of Sin. Cenou poroty byl oceněn Japonec Hirokazu Kore-Eda za film Like Father, Like Son.

Zahajovací film

Jako zahajovací snímek byl vybrán Velký Gatsby. Nová adaptace literární klasiky Francise Scott Fitzgeralda se ocitla v rukou australského melodramatika Baze Luhrmanna. Ten už si poradil se shakespearovskou dvojicí Romea a Julie, které převedl do moderní doby. Z dalších jeho děl je třeba zmínit populární muzikál Moulin Rouge a vlasteneckou ódu Austrálii.

Do hlavních rolí Gatsbyho příběhu obsadil Leonarda DiCapria, Tobeyho Maguirea a Carey Mulligan. Projekce proběhla ve 3D, po animovaném snímku Vzhůru do oblak to je teprve podruhé v historii Cannes. Americká premiéra byla naplánována už na desátého května a česká na šestnáctého května.

Filmy na festivalu

O nejvyšší ocenění Zlatou palmu soutěžilo devatenáct filmů. Z domácích autorů Roman Polanski s La Venus a la Fourrure (Venuše v kožichu) či Francois Ozon s Jeune & Jolie (Mladá a hezká). Ze známých amerických autorů uvedl v soutěži nové dílo Steven Soderbergh - Behind the Candelabra (Za svícnem), Alexander Payne - Nebraska, James Gray - The Immigrant (Imigrant) a Joel a Ethan Coenovi - Inside Llewyn Davis.

Nicolas Winding Refn z Dánska, který na sebe upoutal snímkem Drive, představil Only Gods Forgive (Jen bohové odpouštějí). Japonský autor Takashi Miike, tvůrce Itchi the Killer, soutěžil s dílem Wara No Tate (Slaměný štít).

Z Íránu pak dorazil snímek Le Passé (Minulost) od autora Rozchodu Nadera a Simin Asghara Farhadi. Italskou kinematografii reprezentuje Paolo Sorrentino (Tady to musí být, Božský) s novým dílem nazvaným La Grande Bellezza (Velká krása).

V sekci krátkých filmů se objevila i díla českých a slovenských autorů. Šunky režisérky Elišky Chytkové a Pandy režiséra Matúše Vizára byly vybrány mezi patnácti sty tituly, aby se mohly předvést v této kategorii pojmenované Cinéfondation.

Porota

Předsedou hlavní poroty se pro rok 2013 stal Steven Spielberg.

Spolu se Spielbergem v mezinárodní porotě působili ze známých jmen také Ang Lee, čertsvý držitel Oscara za režii, Christoph Waltz, dvojnásobný držitel hereckého Oscara, a Nicole Kidman, držitelka Oscara za výkon ve filmu Hodiny.

Indie v Cannes

Z programového obsahu lze například zmínit velkou pozornost indickému filmu. Cannes totiž připomínalo sté výročí založení tamní kinematografie.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy