Filmový festival v Cannes 2013

Aktualizováno 20. 5. 2013 13:09
Šedesátý šestý ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uskutečnil 15. až 26. května 2013. Zahájila ho nová adaptace Velkého Gatsbyho od Baze Luhrmanna. Hlavní cenu má Život Adele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mezinárodní filmový festival v Cannes se počítá mezi nejvýznamnější události své kategorie. Prezentuje premiéry velkých filmů a režisérů a zároveň přináší pohled na budoucí mistry filmového řemesla.

Po jubilejním šedesátém pátém ročníku, z něhož si hlavní cenu odnesl Michael Haneke, odstartoval letošní 15. května a nabídl projekce filmů až do 26. května.

Hlavní cenu, Zlatou palmu, získalo tříhodinové francouzské drama Život Adele (La Vie d'Adèle) autora Abdela Kechiche. Velká cena (Grand Prix) pak putovala snímku Inside Llewyn Davis bratrů Coenů. Nejlepším režisérem byl zvolen Amat Escalante za dílo Heli, nejlepší herec s eobjevil ve snímku Nebraska - Bruce Dern a nejlepší herečka v Le Passé - Berenice Bejo. Ve scenáristické kategorii byl oceněn Ťia Čang-kche za The Touch of Sin. Cenou poroty byl oceněn Japonec Hirokazu Kore-Eda za film Like Father, Like Son.

Zahajovací film

Jako zahajovací snímek byl vybrán Velký Gatsby. Nová adaptace literární klasiky Francise Scott Fitzgeralda se ocitla v rukou australského melodramatika Baze Luhrmanna. Ten už si poradil se shakespearovskou dvojicí Romea a Julie, které převedl do moderní doby. Z dalších jeho děl je třeba zmínit populární muzikál Moulin Rouge a vlasteneckou ódu Austrálii.

Do hlavních rolí Gatsbyho příběhu obsadil Leonarda DiCapria, Tobeyho Maguirea a Carey Mulligan. Projekce proběhla ve 3D, po animovaném snímku Vzhůru do oblak to je teprve podruhé v historii Cannes. Americká premiéra byla naplánována už na desátého května a česká na šestnáctého května.

Filmy na festivalu

O nejvyšší ocenění Zlatou palmu soutěžilo devatenáct filmů. Z domácích autorů Roman Polanski s La Venus a la Fourrure (Venuše v kožichu) či Francois Ozon s Jeune & Jolie (Mladá a hezká). Ze známých amerických autorů uvedl v soutěži nové dílo Steven Soderbergh - Behind the Candelabra (Za svícnem), Alexander Payne - Nebraska, James Gray - The Immigrant (Imigrant) a Joel a Ethan Coenovi - Inside Llewyn Davis.

Nicolas Winding Refn z Dánska, který na sebe upoutal snímkem Drive, představil Only Gods Forgive (Jen bohové odpouštějí). Japonský autor Takashi Miike, tvůrce Itchi the Killer, soutěžil s dílem Wara No Tate (Slaměný štít).

Z Íránu pak dorazil snímek Le Passé (Minulost) od autora Rozchodu Nadera a Simin Asghara Farhadi. Italskou kinematografii reprezentuje Paolo Sorrentino (Tady to musí být, Božský) s novým dílem nazvaným La Grande Bellezza (Velká krása).

V sekci krátkých filmů se objevila i díla českých a slovenských autorů. Šunky režisérky Elišky Chytkové a Pandy režiséra Matúše Vizára byly vybrány mezi patnácti sty tituly, aby se mohly předvést v této kategorii pojmenované Cinéfondation.

Porota

Předsedou hlavní poroty se pro rok 2013 stal Steven Spielberg.

Spolu se Spielbergem v mezinárodní porotě působili ze známých jmen také Ang Lee, čertsvý držitel Oscara za režii, Christoph Waltz, dvojnásobný držitel hereckého Oscara, a Nicole Kidman, držitelka Oscara za výkon ve filmu Hodiny.

Indie v Cannes

Z programového obsahu lze například zmínit velkou pozornost indickému filmu. Cannes totiž připomínalo sté výročí založení tamní kinematografie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy