Steven Spielberg je jedním z nejvýznamnějších filmových tvůrců. Některými je považován za kýčaře, který je spolehlivým strojem na peníze, jiní jsou jeho nadšenými obdivovateli.
Bez ohledu na stranu, na které člověk stojí, Spielbergovy filmy - Schindlerův seznam, E.T. - Mimozemšťan, Zachraňte vojína Ryana, Mnichov či série o dobrodružstvích Indiana Jonese - mají ve světové kinematografii nezastupitelné místo.
V roce 2012 uvedl do kin film na motivy života amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Se s nímke Lincoln slavil úspěch a velké naděje má i na Oscarech. Získal nejvíc - dvanáct nominací, včetně nejlepšího filmu, režie a adaptovaného scénáře. O výsledcích se dozvíme 24. února.
Steven Spielberg se narodil 18. prosince 1946 v Cincinnati, v americkém státě Ohio. Jako náctiletý objevil kouzlo kamery a filmů. Mezi jeho první "dětské" filmy patří Útěk do nikam a Bojová jednotka, oba inspirované válkou (ke které se mimochodem často vracel i ve své pozdější tvorbě).
V roce 1968, díky němému filmu Amblin získal smlouvu v televizním studiu Universal. Tam potom působil jako seriálový i filmový režisér. Točil například epizody ze seriálů The Psychiatrist, Name of The Game nebo Night Gallery a televizní filmy, jako například Duel, Inspektor Colombo: Námět na detektivku nebo Savage.
Filmem Čelisti odstartoval v roce 1975 tradici letních megahitů a dostal se do "nejvyšší" ligy Hollywoodu. Snímek, který celosvětově vydělal přes čtyři sta milionů dolarů, získal tři Oscary - za střih, hudbu a zvuk. Byl nominován i na nejlepší film.
Dalším Spielbergovým hitem byla Blízká setkání třetího druhu (1977), po kterých následovaly méně komerčně úspěšné filmy. Ke kasovním trhákům se ovšem vrátil v roce 1981 filmem Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy s Harrisonem Fordem v hlavní roli.
V roce 1982 přišel Spielberg se dvěma filmy, hororem Poltergeist a rodinným sci-fi dramatem E.T. - Mimozemšťan, který se stal komerčně nejúspěšnějším filmem té doby. Spielberg byl jedním z pionýrů marketingové metody zvané "product-placement" - umisťování reklam či konkrétních výrobků přímo do filmových záběrů.
Průkopníkem se však stal i na poli filmových efektů.
Další pokračování dobrodružství archeologa Indiana Jonese, tentokrát s podtitulem Poslední křížová výprava a opět s Fordem v hlavní roli, měl sice komerční úspěch, ale kritika ho už neocenila jako jeho předchůdce. V roce 1985 produkoval další z megahitů, Návrat do budoucnosti s Michaelem J. Foxem v hlavní roli.
Velkým zklamáním pro Spielberga samotného byl film Purpurová barva (nebo Barva nachu), kde si zahrály například Oprah Winfreyová a Whoopi Goldbergová. Přestože měl film jedenáct nominací na Oscara, neproměnil nakonec ani jedinou.
Poté přišel kritikou i diváky kladně přijatý film Říše slunce (1987), kde si postavu hlavního dětského hrdiny zahrál Christian Bale. Ovšem i tento snímek odešel z oscarového večera s prázdnou.
S rokem 1989 Spielberg snímkem Indiana Jones a Poslední křížová výprava završil dobrodružnou trilogii. Film byl divácky velmi úspěšný a je mnohými pokládán za nejlepší z celé série.
Jako "životní" by se dal označit rok 1993, kdy přišly do kin dva snímky v jeho režii - Jurský park, který byl mimořádně kasovně úspěšný, a zejména snímek Schindlerův seznam - oceněný sedmi Oscary, včetně těch za Nejlepší film roku a Nejlepší režii, bývá označován za jeden z nejlepších snímků všech dob.
V průběhu devadesátých let byl Spielberg velmi aktivní také jako producent - a to jak animovaných (například Flinstoneovi), tak hraných snímků (Muži v černém, Drtivý dopad).
Pět let po Schindlerově seznamu přišel další velmi významný snímek Spielbergovy tvorby - Zachraňte vojína Ryana s Tomem Hanksem v hlavní roli. Film byl úspěšný nejen u diváků, ale také u členů filmové akademie, která mu udělila pět Oscarů, včetně ocenění nejlepší režie.
K vojenské tématice se režisér vrátil jedním z nejlépe hodnocených seriálů, minisérií Bratrstvo neohrožených (2001). Na tu v roce 2010 navázal desetidílný seriál Pacifik, který Spielberg, spolu s Tomem Hanksem, už jen koprodukoval.
Následovalo sci-fi Minority report s Tomem Cruisem, který se objevil také v dalším Spielbergově sci-fi Válka světů (2005). Kromě ní přinesl rok 2005 také drama Mnichov (některými považované za jeden z jeho nejlepších filmů) nesoucí silné poselství a ukazující Spielbergovu "dětsky naivní touhu měnit svět i dospělé poznání, že je to nemožné."
V roce 2008, po dlouhých devatenácti letech přišlo čtvrté pokračování Indiana Jonese (Indiana Jones a Království křišťálové lebky), které však zdaleka nedosáhlo kvalit svého předchůdce.
Rok 2011 byl významný díky uvedení dvojice filmů. Jeho prvního animovaného snímku Tintinova dobrodružství, který šel atmosférou ve šlépějích Indiana Jonese, a dramatu Válečný kůň, z něhož se vyklubal, byť neúspěšný, oscarový aspirant na nejlepší film.
Následující rok připravil snímek Lincoln, nominovaný na Zlatý glóbus i Oscary.