Saint Tropez

4. 2. 2015 12:56
Saint Tropez se nachází v oblasti Francouzské riviéry, pro českého turistu však bude více než svou pevností a přístavem.
Saint Tropez
Saint Tropez | Foto: Thinkstock

Je známé jako místo, kde se odehrávají filmy A bůh stvořil ženu s Brigitte Bardot a četnická série s Luisem de Funesem.

Saint Tropez - základní údaje

Název: Saint Tropez
Stát: Francie
Počet obyvatel: 4 532
Rozloha: 11 km²
Nadmořská výška: 0 - 115 m.n.m.
Hustota obyvatel: 405 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +334

Městečko Saint Tropez najdete na jihu Francie v oblasti Francouzské riviéry. Až do počátku 20. století bylo malým, i když velmi pěkným přístavem, který proslavil až v 50. letech minulého století film A bůh stvořil ženu v hlavní roli s Brigitte Bardot. Od té doby se těší značné oblibě zejména u movitějšího obyvatelstva, které rádo staví na odiv drahé automobily a krásné jachty, ale také u tisíců turistů ročně, kteří se rozhodnou toto místo navštívit.

Místo, které bylo v minulosti lépe přístupné z vody než ze souši, kdysi nabízelo úchvatné pohledy na pobřeží plné rybářských loděk. I když i dnes ještě tu a tam narazíte na rybáře, jejich zlaté časy jsou již minulostí, a na jejich místě u pobřeží spíše najdete útulné kavárničky a restaurace.

Dalším lákadlem jsou samozřejmě pláže Azurového moře, jejichž barva vám dlouho zůstane v paměti ještě po návratu domů. To ostatně také nádherné francouzské modely, které můžete zakoupit v obchůdcích na promenádě. Saint Tropez se totiž, mimo jiné, začátkem 20. století stalo centrem světové módy. Svůj název město podle pověsti získalo po mučedníkovi svatém Tropézovi, jehož nechat popravit římský císař Nero a jeho tělo poslal na loďce se psem a kohoutem směr dnešní Saint Tropez. Pokud byste se tu náhodou nudili, můžete podniknout cestu do některého z přilehlých větších měst, například do Nice, Cannes nebo Monaca.

Historie

V roce 31 př. n. l. se v oblasti dnešního Saint Tropez usadili Římané, kteří zde postavili několik rozlehlých opulentních vil. První název vesničky zněl Heraclea – Caccaliera, svému současnému názvu vděčí nejvyššímu sluhovi císaře Nera, který konvertoval ke křesťanství a svou víru veřejně prezentoval na slavnostech bohyně Diany v Pise, čímž rozčílil Nera tak, že jej nechal v roce 68 popravit. Na konci 9. století sem po pádu Římské říše přijelo mnoho pirátů, kteří oblast okupovali po následujících sto let.

V následujícím století se město stalo součástí arabsko-muslimské kolonie, v roce 980 jej ale dobyl William I., provensálský kníže a postavil zde strážnou věž. V letech 1470 až 1672 bylo Saint Tropez samostatnou a nezávislou republikou, jejíž správu měli na starosti představitelé volení občany města. Již v roce 1637 byla zdejší armáda tak silná, že byla schopná zahnat na útěk flotilu španělských galeon. Pro celou oblast platila výjimka placení daní, což změnil v roce 1672 francouzský král Ludvík XIV., který zrušil její samostatnost a zařadil ji pod správu Francie.

Ve 20. letech 20. století město lákalo představitelé předních módních značek jako Coco Chanel nebo Elsa Schiaparelli. V roce 1944 bylo město svědkem vylodění spojeneckých vojsk během operace Dragoon, což mělo podpořit invazi v Normandii a zpřístupnit jihofrancouzské přístavy pro zásobování. Městem se poté nechalo inspirovat nejen několik filmových tvůrců, ale také hudebníků. Skladby z odkazem na Saint Tropez zpívaly například skupiny Pink Floyd a Aerosmith nebo zpěváci Jay Z a 50 Cent.

Turistické zajímavosti

Zřejmě žádný český turista se neubrání pokušení ihned po příjezdu do Saint Tropez vyhledat onu četnickou stanici známou z filmů s Louisem de Funesem. K jejich zklamání je však nutno podotknout, že budova je v dnešní době prázdná a k lítosti všech turistů se zde nenachází ani malé muzeum. Souvislost s filmem prozrazuje pouze nápis na fasádě.

Saint Tropez, přístav
Saint Tropez, přístav | Foto: Thinkstock

V minulosti i dnes je nejkrásnější částí města přístav. Do roku 1914 byl hlavním obchodním přístavem Francie, než jej překonaly přístavy ve větších městech. Atraktivní je část Starého města s promenádou nacházející se na západní straně města pod pevností Citadela. Od ní vede směrem do města ulice s názvem Rue de la Citadele, na které naleznete například kostel z 18. století postavený v italském barokním stylu.

Nejstarší památkou je věž La Tour Guillaume, zvaná také La Tour Suffren, pocházející z roku 972. I milovníci muzeí si zde přijdou na své, za návštěvu stojí například Musée de l´Annonciade se sbírkou francouzského umění nebo Musée de la Marine et de l´Histoire umístěné v areálu pevnosti, odkud je krásný výhled na město. Velkým lákadlem jsou také nekončící pláže s bílým pískem, kde si přijdou na své hlavně vyznavači aktivní dovolené.

Počasí

Středomořské klima na jihu Francie, kde se Saint Tropez nachází, se vyznačuje horkými a suchými léty a mírnými zimami. Zato zde ale prší, s dešťovými přeháňkami se zde můžete setkat v podstatě kdykoliv v průběhu dne během období října až dubna. Nevhodnější dobou k návštěvě je měsíc květen až září, kdy se teploty v průměru pohybují od 16 do 25 stupňů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy