volby

Spolek Milion chvilek spustil kampaň za vyšší volební účast

Zvýšit účast v říjnových krajských a senátních volbách má kampaň s názvem Odvaha volit, kterou ve čtvrtek zahájil spolek Milion chvilek pro demokracii. Cílem kampaně je pomocí speciálního webu vytvořit z podzimních voleb celospolečenské téma a pomoci tomu, aby se volební účast zvýšila alespoň o pět procentních bodů.

V minulých krajských volbách před čtyřmi lety přišla hlasovat přibližně třetina voličů (zhruba 35 procent). K senátním volbám v roce 2014 v obvodech kde se bude hlasovat i nyní, dorazily v prvním kole dvě pětiny voličů, ve druhém kole zhruba 17 procent hlasujících.

"Krajské a senátní volby nejsou jen přípravnou zkouškou před volbami sněmovními, ale také už ony samy výrazně ovlivní další směřování naší politiky. Pravidelně nízká volební účast při těchto volbách neodpovídá závažnosti pravomocí a vlivu krajských zastupitelstev a významu Senátu," uvedl mluvčí a místopředseda spolku Benjamin Roll.

Izrael odvrátil nové volby, prodloužil lhůtu na dohodu o rozpočtu

Izraelský parlament večer v urychleném hlasování schválil prodloužení lhůty pro dosažení dohody o státním rozpočtu. Poslanci tím odvrátili hrozbu konání čtvrtých voleb v necelých dvou letech, uvedla agentura Reuters. Původní termín pro přijetí rozpočtu by vypršel o půlnoci v noci na úterý.

Zdroj: ČTK
Pokračovat