Benátky

4. 7. 2014 12:37
Historické město na laguně, 118 ostrovů a ostrůvků pospojovaných 400 mosty, cíl romantických cest a líbánek mnoha zamilovaných párů, které sem jezdí za projížďkami gondolou po nesčetných kanálech.
Benátky, Itálie
Benátky, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Historické město na laguně, 118 ostrovů a ostrůvků pospojovaných 400 mosty, cíl romantických cest a líbánek mnoha zamilovaných párů, které sem jezdí za projížďkami gondolou po nesčetných kanálech. To vše naleznete v italských Benátkách.

Úvod

Ostrovní město Benátky je hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko a dělí se na historickou ostrovní část, kterou obývá zhruba 100 tisíc obyvatel, a moderní pobřežní část, kde žije dalších 260 tisíc obyvatel. Město jako celek je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO a zejména v historické části by člověk mohl říct, že zde ladí každý kámen.

Díky absenci automobilů, které nahradily romantické gondoly, jsou Benátky jedním z nejmalebnějších míst na světě, kam se každoročně sjíždí na 12 milionů turistů. Ti mohou kromě mezinárodního filmového festivalu a přehlídky výtvarného umění sledovat také stoupající hladinu vody, která se v oněch 50 dnech, které Italové nazývají jako „acqua alta“, dokáže přehoupnout až metr nad obvyklou hranici.

Benátky vždy byly a také doposud jsou významným kulturním centrem a na svou překvapivě malou rozlohu se zde nachází hned několik významných muzeí a alerií. Narodili se zde například Giacomo Cassanova, Antonio Vivaldi nebo Tizian. 

Historie

Svůj název Benátky (italsky Venezia) dostaly podle kmene Venetů, který se na bahnitých ostrůvcích laguny usadil při útěku před barbary. V roce 810 zde bylo ustaveno město, jenž nijak netrpělo nedostatkem nerostných surovin a své bohatství dokázalo postavit na čilém obchodě s Orientem.

Benátky - základní údaje

Název: Benátky

Stát: Itálie

Počet obyvatel: 360 000

Rozloha: 412 km²

Nadmořská výška: 0 m.n.m.

Hustota obyvatel: 627 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +41

V 7. století v čele republiky stanul dóže (nachází se zde i Dóžecí palác) a v roce 827 bylo založeno biskupství. Svého vrcholu dosáhla republika sv. Marka na přelomu 15. a 16. století, kdy se do Benátek přesunula spousta umělců, hudebníků a dramatiků. V té době sláva Benátek začala pomalu upadat, což měl na svědomí zejména přesun obchodních cest ze Středomoří do Atlantického oceánu.

Trvání republiky ukončila francouzská okupace v roce 1797 a po vpádu Napoleona o 18 let později byly Benátky přisouzeny habsburskému područí, což trvalo až do roku 1866. Od té doby je město připojeno k Italskému království, později republice.

Turistické zajímavosti

Hlavní benátskou atrakcí je 4 km dlouhý a 70 m široký Canal Grande procházející středem města. Právě zde narazíte na čilý dopravní ruch, i když jak sami Italové rádi tvrdí, gondoly jsou pro ně luxusem, který si mohou dovolit jen movití turisté. Proto raději využívají motorových člunů a vodních autobusů.

Foto: Martina Běhounková

Kanál spojuje nádraží a přístav s historickým náměstím svatého Marka, kde se nachází Dožecí palác, okázalé sídlo vládců Benátek, původně z 9. století. Náměstí je jediným místem v Benátkách, kde je dovoleno krmit holuby, kteří se výrazným způsobem podílejí na znehodnocení historických památek.

Kromě toho se zde nachází také Bazilika svatého Marka, benátská katedrála s podobou pocházející z 11. století, rozkládající se na 4 km čtverečných. Je považována za největší mozaikový komplex na světě. Za návštěvu stojí také štíhlá zvonice (kampanila), ze které je krásný výhled na město, knihovna svatého Marka se vzácnými rukopisy a mezi ní a Dóžecím palácem se nacházející dva sloupy z 12. století s okřídleným lvem (symbolem Benátek), od kterých je krásný výhled na lagunu.

Nejdůležitější sbírku umění od 12. do 18. století naleznete v Gallerie dell Accademia. On už samotný západ slunce je v Benátkách umění samo o sobě.

Počasí

Počasí v italských Benátkách je dost podobné tomu v České republice. Průměrná teplota v zimě se zde pohybuje okolo 3 stupňů, v létě pak okolo 23 stupňů. Cestovat sem můžete skutečně kdykoliv, přesto se nejideálnějším zdá být měsíc duben, kdy je zde průměrně nejméně srážek v roce. Období od června do srpna sice může být teplejší, na druhou stranu však deštivější. Mnoho turistů sem zavítá v párech v měsíci únoru, kdy zde tráví svátek zamilovaných.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy