Benátský filmový festival

Aktualizováno 28. 8. 2013 13:34
Benátský filmový festival, nejstarší svého druhu na světě, slaví v roce 2013 své 70. narozeniny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Benátský filmový festival, nejstarší podnik svého druhu, patří zároveň i mezi ty nejprestižnější. Odehrává se v době končícího srpna a začátku září. Přitahuje pozornost i tím, že zde uvádí své novinky známí tvůrci a diváci se mohou seznámit s jednou várkou adeptů na výroční filmová ocenění, která jsou v únoru zakončena předáváním Oscara.

70. ročník benátského festivalu

Benátky hostily filmový svátek ve dnech 28. srpna až 7. září 2013. Zahajovacím snímkem byla dlouho očekávaná, trikově náročná sci-fi Alfonse Cuaróna Gravitace (v originále Gravity) o dvojici astronautů, kteří po srážce uvíznou ve vakuu na orbitě Země. Režisér naposledy uvedl do kin film v roce 2006 - Potomci lidí a získal za něj velký ohlas v souvislosti s technickými experimenty.

Porota za vítěze, který si odnesl Zlatého lva, vybrala dokument Sacro Gra režiséra Gianfranca Rosiho. Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra získal Alexandros Avranas za film Miss Violence.

Ve světové premiéře se na festivalu představil nový film Terryho Gilliama (Brazil, 12 opic) s titulem The Zero Theorem, který se ucházel o cenu v hlavní soutěži. Ze známějších jmen zde figuroval také režijní příspěvek herce Jamese Franca Child of God a nový film autora Královny Stephena Frearse Philomena,

Mimo soutěž uvedl film Moebius Kim Ki-Duk.

69. ročník benátského festivalu

Odstartoval 29. srpna, a to projekcí filmu Miry Nair Reluctant Fundamentalist. Snímek se zakládá na knižní předloze pojednávající o osobní krizi amerického muslima a událostech jedenáctého září.

Žádný výrazný český zástupce se do soutěžní ani nesoutěžní sekce neprobojoval. Jedinou souvislost nabídla adaptace románu Victora Huga Muž, který se směje. Mezinárodní koprodukce se z velké části natáčela v českých lokací, v jedné z rolí s Gérardem Depardieu.

Výrazné filmové novinky představili tito autoři: P. T. Anderson (The Master), Brian De Palma (Passion), Kim Ki-Duk (Pieta) či Terrence Malick (To the Wonder).

Zlatého lva za nejlepší film získala Pieta, Stříbrného lva za režii P. T. Anderson. Nejlepší herci byli Philip Seymour Hoffman a Joaquin Phoenix ve filmu Master, nejlepší herečkou Hadas Yaron ve snímku Lemale et ha'halal.

Hodně diskusí vzbudil další film Terrence Malicka, už jeho Strom života rozdělil publiku, v tomto případě mu někteří vytýkají, že se už příliš vzdaluje divákovi a klasické výstavbě filmu. Někteří se také dohadují o výsledcích poroty v čele s Michaelem Mannem. Podle pravidla totiž nemůže jeden film dostat cenu za nejlepší dílo, režii i za herce. Proto Zlatý lev připadl Kim Ki-Dukovi.

68. ročník benátského festivalu

Festival se v roce 2011 koná od 31. srpna do 10. září. O Zlatého lva se v hlavní soutěži utkalo 23 světových premiér. Předsedou poroty je režisér, scenárista a producent Darren Aronofsky (známý například filmy Černá labuť, Wrestler nebo Rekviem za sen).

V nesoutěžní sekci se v Benátkách ukáže také Alois Nebel, filmová adaptace komiksu autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka.

Historie

Festival se poprvé konal v roce 1932 pod taktovkou hraběte Giuseppe Volpiho di Misurata jako součást 18. ročníku Benátského bienále. Od druhého ročníku, konaného v roce 1934, je festival pořádán každoročně kolem přelomu srpna a září.

První ročník se konal na terase hotelu Excelsior a byl založen na nesoutěžní bázi. Promítali se tu filmy, z nichž některé se později staly klasikami, například Stalo se jedné noci (It Happened One Night) Franka Capry nebo Lidé v hotelu (Grand Hotel) Edmunda Gouldinga.

Druhý ročník, který se konal od prvního do dvacátého srpna 1934, již obsahoval soutěžní část - cenu pro nejlepší zahraniční film si tehdy odnesl Muž z Aranu (Man of Aran) Roberta J. Flahertyho.

Ceny udělované na festivalu

Zlatý lev - hlavní cena festivalu pro nejlepší film.
Stříbrný lev - nepravidelně udělovaná cena, některé ročníky se udílí jako "druhá cena", jindy je cenou pro debutový film, krátkometrážní film a podobně.
Zvláštní cena poroty - většinou je udělována jednomu nebo dvěma filmům.
Volpiho pohár - cena určená herečkám a hercům v hlavních i vedlejších rolích.
Zlatá Osella - tyto ceny jsou udělovány režisérům, scenáristům, kameramanům a skladatelům za výjimečný řemeslný výkon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Moneta Money Bank v loňském roce zvýšila čistý zisk o třetinu

Moneta Money Bank loni zvýšila čistý zisk meziročně o 30,2 procenta na 5,19 miliardy korun. Výsledek je lepší než výhled, pomohly k tomu vyšší úrokové sazby, příznivé náklady na riziko a nižší provozní náklady, než se očekávalo. Banka to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Provozní výnosy se zvýšily o 8,5 procenta na 12,12 miliardy korun.

"Výsledek překonal výhled na čistý zisk za rok 2022 zveřejněný v únoru 2022 o téměř 18 procent," uvedla banka k čistému zisku. Vedení banky oznámilo, že navrhne výplatu dividendy za rok 2022 ve výši osm korun na akcii.

Zatímco provozní výnosy se zvýšily o 8,5 procenta, provozní náklady vzrostly o procento na 5,59 miliardy korun. Banka mimo jiné snížila náklady na zaměstnance o 1,3 procenta. Náklady na riziko ve výši 90 milionů korun v loňském roce klesly o 87,1 procenta. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. S akciemi banky se obchoduje na pražské burze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy