Etna

Aktualizováno 17. 5. 2020 6:00
Největší evropská činná sopka. Leží na Sicílii a dosahuje výšky přes 3300 metrů. Od počátku tisíciletí je velmi aktivní.
Etna
Etna | Foto: Aktuálně.cz

Etna je největší evropskou činnou sopkou. Nachází se na italské Sicílii. Tento nejrozlehlejší ostrov Středozemního moře je do velké míry na sopce hospodářsky závislý a jeho krajina i život jeho obyvatel, je sopkou silně ovlivněn.

Kromě nejistoty a hrozby zkázonosných erupcí, přináší totiž sopečná činnost i pozitiva. Spad sopečného popílku zúrodňuje místní půdu a umožňuje pěstovat velmi kvalitní vinnou révu. Úrodná půda má samozřejmě kladný vliv na všechna zemědělská odvětví, nicméně sicilské víno je významný exportní artikl.

Další přínos spočívá v turistice, která se rozvíjí již od poloviny 19. století. V současnosti navštěvuje Sicílii přibližně milion turistů ročně, přičemž hlavním lákadlem je právě Etna.

Jelikož bezprostřední okolí kráteru je nebezpečné, dostanete se k němu jenom s placeným průvodcem a pouze za příznivých podmínek. Toto opatření si vynutila nehoda v roce 1979, při níž zahynulo devět turistů. Zvědavce kromě erupcí ohrožují hlavně výrony sopečných plynů a nevyzpytatelný vítr.

Od počátku 20. století došlo ke 23 velkým erupcím. Od roku 2000 je sopka aktivní v podstatě pořád. Historické zprávy o aktivitě Etny se objevují od počátku našeho letopočtu. K patrně nejsilnějšímu výbuchu došlo v roce 1669, kdy bylo poničeno město Catania. V moderní historii byly enormní síly erupce v letech 1910, 1917 a 1923.

Erupce z let 2002 - 2003 byly údajně nejsilnější za 150 let a světová média jim věnovala velkou pozornost. Jejich záběry se dokonce ocitly ve slavné sci-fi sérii Hvězdné války, konkrétně v Epizodě III - Pomsta Sithů.

Sopečnou činností jsou ohrožováni obyvatelé řady vesnic v okolí. Lidé se však naučili v tomto ohledu s přírodou úspěšně bojovat a proti lávovým proudům se brání hrázemi a odstřelováním lávových tunelů a koryt, kterými horká láva snadno a rychle dosahuje obydlených území. Živlu je zároveň s odstraněním přirozeného nabídnuto koryto nové, které hlavní proudy odklání bezpečně jinam. Extrémně silná a hlavně dlouhodobá činnost Etny by však pro městečka Catania, Zafferana a Messina, stejně jako vesnici Mascali, znamenala pravděpodobně zhoubu.

Etna nemá vlivem proměnlivosti vrcholu stálou výšku. Přibližně dosahuje 3330 metrů. V poslední době je vulkán tvořen čtyřmi hlavními krátery; Jihovýchodním, Severovýchodním a krátery Bocca Nuova a Voragine, které i přes své propojení žilami mají z velké části každý vlastní aktivitu.

Geologické stáří Etny je asi 80 milionů let a její vznik je následek zasouvání africké litosférické desky pod desku euroasijskou.

Písemně je doloženo 77 obětí této největší evropské sopky, ale s největší pravděpodobností připravila o život lidí daleko více. Chybí například údaje o ztrátách na životech při obrovské erupci v roce 1669. Podle některých pramenů zemřelo až tři tisíce lidí na otravu plyny. V roce 1169 zemřelo při zemětřesení, předcházejícím erupci, asi 15 tisíc obyvatel Sicílie. K poslední nehodě došlo v roce 1987. Náhlá exploze tehdy připravila o život dva turisty.

Etna se opět probudila, italská sopka chrlí lávu a popel
Etna se opět probudila, italská sopka chrlí lávu a popel | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 20 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy