Etna

Aktualizováno 17. 5. 2020 6:00
Největší evropská činná sopka. Leží na Sicílii a dosahuje výšky přes 3300 metrů. Od počátku tisíciletí je velmi aktivní.
Etna
Etna | Foto: Aktuálně.cz

Etna je největší evropskou činnou sopkou. Nachází se na italské Sicílii. Tento nejrozlehlejší ostrov Středozemního moře je do velké míry na sopce hospodářsky závislý a jeho krajina i život jeho obyvatel, je sopkou silně ovlivněn.

Kromě nejistoty a hrozby zkázonosných erupcí, přináší totiž sopečná činnost i pozitiva. Spad sopečného popílku zúrodňuje místní půdu a umožňuje pěstovat velmi kvalitní vinnou révu. Úrodná půda má samozřejmě kladný vliv na všechna zemědělská odvětví, nicméně sicilské víno je významný exportní artikl.

Další přínos spočívá v turistice, která se rozvíjí již od poloviny 19. století. V současnosti navštěvuje Sicílii přibližně milion turistů ročně, přičemž hlavním lákadlem je právě Etna.

Jelikož bezprostřední okolí kráteru je nebezpečné, dostanete se k němu jenom s placeným průvodcem a pouze za příznivých podmínek. Toto opatření si vynutila nehoda v roce 1979, při níž zahynulo devět turistů. Zvědavce kromě erupcí ohrožují hlavně výrony sopečných plynů a nevyzpytatelný vítr.

Od počátku 20. století došlo ke 23 velkým erupcím. Od roku 2000 je sopka aktivní v podstatě pořád. Historické zprávy o aktivitě Etny se objevují od počátku našeho letopočtu. K patrně nejsilnějšímu výbuchu došlo v roce 1669, kdy bylo poničeno město Catania. V moderní historii byly enormní síly erupce v letech 1910, 1917 a 1923.

Erupce z let 2002 - 2003 byly údajně nejsilnější za 150 let a světová média jim věnovala velkou pozornost. Jejich záběry se dokonce ocitly ve slavné sci-fi sérii Hvězdné války, konkrétně v Epizodě III - Pomsta Sithů.

Sopečnou činností jsou ohrožováni obyvatelé řady vesnic v okolí. Lidé se však naučili v tomto ohledu s přírodou úspěšně bojovat a proti lávovým proudům se brání hrázemi a odstřelováním lávových tunelů a koryt, kterými horká láva snadno a rychle dosahuje obydlených území. Živlu je zároveň s odstraněním přirozeného nabídnuto koryto nové, které hlavní proudy odklání bezpečně jinam. Extrémně silná a hlavně dlouhodobá činnost Etny by však pro městečka Catania, Zafferana a Messina, stejně jako vesnici Mascali, znamenala pravděpodobně zhoubu.

Etna nemá vlivem proměnlivosti vrcholu stálou výšku. Přibližně dosahuje 3330 metrů. V poslední době je vulkán tvořen čtyřmi hlavními krátery; Jihovýchodním, Severovýchodním a krátery Bocca Nuova a Voragine, které i přes své propojení žilami mají z velké části každý vlastní aktivitu.

Geologické stáří Etny je asi 80 milionů let a její vznik je následek zasouvání africké litosférické desky pod desku euroasijskou.

Písemně je doloženo 77 obětí této největší evropské sopky, ale s největší pravděpodobností připravila o život lidí daleko více. Chybí například údaje o ztrátách na životech při obrovské erupci v roce 1669. Podle některých pramenů zemřelo až tři tisíce lidí na otravu plyny. V roce 1169 zemřelo při zemětřesení, předcházejícím erupci, asi 15 tisíc obyvatel Sicílie. K poslední nehodě došlo v roce 1987. Náhlá exploze tehdy připravila o život dva turisty.

Etna se opět probudila, italská sopka chrlí lávu a popel
Etna se opět probudila, italská sopka chrlí lávu a popel | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy