reklama
 
 

Etna

6. 1. 2012 15:34
Největší evropská činná sopka. Leží na Sicílii a dosahuje výšky přes 3300 metrů. Od počátku tisíciletí je velmi aktivní.

Etna je největší evropskou činnou sopkou. Náchází se na italské Sicílii. Tento nejrozlehlejší ostrov Středozemního moře je do velké míry na sopce hospodářsky závislý a jeho krajina i život jeho obyvatel, je sopkou silně ovlivněn.

Kromě nejistoty a hrozby zkázonosných erupcí, přináší totiž sopečná činnost i pozitiva. Spad sopečného popílku zúrodňuje místní půdu a umožňuje pěstovat velmi kvalitní vinnou révu. Úrodná půda má samozřejmě kladný vliv na všechna zemědělská odvětví, nicméně sicilské víno je významný exportní artikl.

Další přínos spočívá v turistice, která se rozvíjí již od poloviny 19. století. V současnosti navštěvuje Sicílii přibližně milion turistů ročně, přičemž hlavním lákadlem je právě Etna.

Jelikož bezprostřední okolí kráteru je nebezpečné, dostanete se k němu jenom s placeným průvodcem a pouze za příznivých podmínek. Toto opatření si vynutila nehoda v roce 1979, při níž zahynulo 9 turistů. Zvědavce kromě erupcí ohrožují hlavně výrony sopečných plynů a nevyzpytatelný vítr.

Od počátku 20. století došlo ke 23 velkým erupcím. Od roku 2000 je sopka aktivní v podstatě pořád. Historické zprávy o aktivitě Etny se objevují od počátku našeho letopočtu. K patrně nejsilnějšímu výbuchu došlo v roce 1669, kdy bylo poničeno město Catania. V moderní historii byly enormní síly erupce v letech 1910, 1917 a 1923.

Erupce z let 2002 - 2003 byly údajně nejsilnější za 150 let a světová média jim věnovala velkou pozornost. Jejich záběry se dokonce ocitly ve slavné sci-fi sérii Hvězdné války, konkrétně v Epizodě III - Pomsta Sithů.

Sopečnou činností jsou ohrožováni obyvatelé řady vesnic v okolí. Lidé se však naučili v tomto ohledu s přírodou úspěšně bojovat a proti lávovým proudům se brání hrázemi a odstřelováním lávových tunelů a koryt, kterými horká láva snadno a rychle dosahuje obydlených území. Živlu je zároveň s odstraněním přirozeného nabídnuto koryto nové, které hlavní proudy odklání bezpečně jinam. Extrémně silná a hlavně dlouhodobá činnost Etny by však pro městečka Catania, Zafferana a Messina, stejně jako vesnici Mascali, znamenala pravděpodobně zhoubu.

Etna nemá vlivem proměnlivosti vrcholu stálou výšku. Přibližně dosahuje 3330 metrů. V poslední době je vulkán tvořen čtyřmi hlavními krátery; Jihovýchodním, Severovýchodním a krátery Bocca Nuova a Voragine, které i přes své propojení žilami mají z velké části každý vlastní aktivitu.

Geologické stáří Etny je asi 80 milionů let a její vznik je následek zasouvání africké litosférické desky pod desku euroasijskou.

Písemně je doloženo 77 obětí této největší evropské sopky, ale s největší pravděpodobností připravila o život lidí daleko více. Chybí například údaje o zrátách na životech při obrovské erupci v roce 1669. Podle některých pramenů zemřelo až 3 tisíce lidí na otravu plyny. V roce 1169 zemřelo při zemětřesení, předcházejícím erupci, asi 15 tisíc obyvatel Sicílie. K poslední nehodě došlo v roce 1987. Náhlá exploze tehdy připravila o život dva turisty.

6. 1. 2012 15:34

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama