Florencie

27. 7. 2014 15:22
Hlavní město italského Toskánska je na první pohled nejmalebnějším místem Itálie a dodnes je označováno jako kolébka renesance, i když tou je ve skutečnosti město Atény.
Florencie, Itálie
Florencie, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

V renesančním stylu je zde postaveno tolik památek, že miliony turistů, které sem ročně přijíždějí, nevědí, co dříve fotit.

Téměř půlmilionové město ležící na severu Itálie na obou březích řeky Arno je skutečnou pokladnicí umění. Florencie byla v minulosti (v letech 1865 až 1870) hlavním městem Itálie a díky renesančnímu historickému centru je tato část od roku 1982 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Florencie - základní údaje

Název: Florencie

Stát: Itálie

Počet obyvatel: 366 000

Rozloha: 102 km²

Nadmořská výška: 50 m.n.m.

Hustota obyvatel: 3 572 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +55

Florencie je také známá Michelangelovou sochou Davida, stojící na náměstí Piazza della Signoria. Socha je však pouhou kopií originálu, který se nachází v galerii Accademia od roku 1873. Patronem města, jehož italský název zní Firence a jehož obměny najdete po celém světě zhruba třicetkrát, je však San Giovanni Battista.

Florencie je vůbec na slavná jména skutečně bohatá. Narodili se tu, nebo tu alespoň část svého života pobývali například Dante Alighieri, Leonardo da Vinci, Donatello nebo Sandro Botticelli. Na své si zde přijdou zejména milovníci galerií, uměleckých sbírek a muzeí. Samotné město by se dalo s trochou nadsázky označit za muzeum, je totiž považováno za nejzachovalejší renesanční město na světě.

Historie

Florencie byla založena v roce 59 př. n. l. s původním názvem Colonia Florentina – kvetoucí kolonie. Založili ji římští vojáci po Juliu Caesarovi jako vojenský tábor a již tehdy se mu velmi dařilo, již do roku 150 n. l. zde bylo postaveno fórum, kapitol, chrám, lázně a amfiteátr. Město mělo tehdy strategickou polohu blízko silnice vedoucí z Říma do severní Itálie a také přímo na řece Arnu ústící do Středozemního moře.

Ve 3. století sem obchodníci z východu přinesli křesťanství a sv. Ambrož zde v roce 393 zasvětil nejstarší kostel sv. Vavřinci (San Lorenzo). V následujících stoletích byla Florencie a celé Toskánsko pustošeny barbary až do 6. století, kdy na sever země přišli němečtí nájezdníci Langobardi a z Toskánska udělali vévodství.

V 7. století říši dobyl Karel Veliký a za jeho vlády došlo k rozvoji řemesel, obchodu i zemědělství. Ve stejném směru město prospívalo také za vlády Matyldy Toskánské v 11. století. Ve 12. století se Florencie stala nezávislým městem. V 15. století se k moci dostal Casimo il Vecchio, člen rodiny Mediců, který městskou republiku změnil na centrum hospodářství, umění a vědy. Tento rod vládl absolutně ve Florencii a Toskánsku až do roku 1737.

Za vlády Lothringenů v 18. století se Toskánsko připojilo k nově vznikajícímu italskému království. Za druhé světové války byla Florencie bombardována spojenci a Němci na ústupu vyhodili do vzduchu téměř všechny mosty přes řeku Arno. V roce 1993 zde byl proveden teroristický bombový útok, při kterém zemřelo šest lidí.

Turistické zajímavosti

Foto: Veronika Skálová

Nejdůležitějším náměstím, které na kolemjdoucí mrká ze všech pohlednic, je Piazza della Signoria, jenž je známé velkým množstvím slavných soch a různých památek. Pojmenováno je podle paláce Palazzo della Signoria ze 14. století, dnes sloužícím jako radnice. Kromě dalších paláců a galerií se zde nachází například již zmíněná Michelangelova socha Davida, Neptunova fontána od Ammannatiho, Judita s hlavou Holoferna od Donatella, Herkules od Bandinelliho nebo Perseus s hlavou Medúzy od Celliniho.

Poblíž náměstí se nachází slavný most Ponte Vecchio a také další krásné náměstí Piazza Duomo. Tomu dominuje čtvrtá největší katedrála světa Santa Maria del Fiore s monumentální kopulí a také stejnojmenná gotická bazilika s dominující Giottovou zvonicí. Naleznete zde také románské Baptisterium Sv. Jana Křtitele s osmiúhelníkovým půdorysem.

Skvostem mezi galeriemi je ta s názvem Uffizi, která je nejstarší a nejslavnější galerií Evropy. Budova je vyzdobena dórskými sloupy a arkádami a obsahuje sbírky renesančních, vlámských i německých umělců. Za zmínku stojí například Botticelliho Primavera a Zrození Venuše.

Počasí

Pro Florencii je charakteristické středomořské podnebí hraničící s vlhkým subtropickým podnebím. Léta jsou tu proto velmi horká s malým počtem srážek a zimy chladnější a deštivější. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploty stoupají k 30 stupňům kvůli nedostatku větru. Během zimních měsíců se ve městě můžete setkat i se sněhem.

 

Právě se děje

Další zprávy