Papež Benedikt XVI.

Aktualizováno 13. 2. 2013 13:19
Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, nastoupil na papežský stolec v roce 2005 jako 265. papež. V roce 2013 odstoupil.
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, nastoupil na papežský stolec v roce 2005 jako 265. papež. V čele katolické církve tak nahradil Jana Pavla II., který ve stejném roce zemřel.

V roce 2013 ohlásil svou rezignaci na úřad papeže ze zdravotních důvodů, datem odchodu byl 28. únor. Jeho nástupcem je František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio.

Českou republiku navštívil papež Benedikt XVI. v září 2009.

Benedikt XVI. byl konzervativním papežem a navazoval tak v mnohém na svého předchůdce. Odmítal antikoncepci, potraty a praktikování homosexuálního sexu.

Jako ochranu proti AIDS uznával především sexuální zdrženlivost. V jednom ze svých prohlášeních však označil kondomy jako možnou, ale krajní, možnost ochrany.

První výraznější rozruch vzbudil jako papež citováním slov byzantského císaře Manuela II. Palaiologa během svého projevu na univerzitě v Řezně: "Ukažte mi, co Mohammed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem." Tím vyvolal odpor především v muslimských zemích.

Benedikt XVI. se pak tento nevhodný výrok snažil napravit během několika návštěv mešit. Kromě toho inicioval výraznější dialog mezi křesťanstvím a islámem, podporuje myšlenku samostatného palestinského státu.

Povedlo se mu navázat oficiální styky s Čínou, se kterou ovšem panují dlouhodobé spory.

Musel řešit mnoho případů zneužívání dětí kněžími - mezi nejhorší případy patří irský skandál, kdy k týrání a sexuálnímu zneužívání dětí docházelo v takzvaných pracovních školách.

Kromě řezenského projevu byla dalším krokem vedle, za který si Benedikt XVI. vysloužil kritiku, rehabilitace britského popírače holocaustu, biskupa Richarda Williamsona.

Dokument vydaný Kongregací pro nauku víry pak tvrdil, že protestantské církve nejsou církvemi v pravém slova smyslu.

Joseph Ratzinger se narodil 16. dubna 1927 v Marktl am Inn. Arcibiskupský seminář absolvoval za války v Trauensteinu. Nevyhnul se členství v Hitlerjugend a později ani ve Wehrmachtu, odkud dezertoval.

Kněžského vysvěcení se mu dostalo 29. června 1951. Jeho disertační práce nesla název Lid a dům Boží v Augustinově učení o církvi. O čtyři roky později se habilitoval prací Teologie dějin sv. Bonaventury.

Benedikt XVI. je velmi vzdělaný, hovoří několika jazyky a rád hraje na piano. K propagaci církve se nebál využívat ani moderních technologií, jako je YouTube, Twitter nebo Facebook.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Deutsche Bank zaplatí v USA pokutu kvůli vztahům s finančníkem Epsteinem, podle regulátorů mu pomohla přesunout miliony dolarů

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech pokutu 150 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč) kvůli pochybením v obchodních vztazích s finančníkem Jeffreym Epsteinem a dvěma bankami. Epstein byl loni v červenci zatčen kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna téhož roku se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku.

Regulátoři státu New York tvrdí, že Deutsche Bank pomohla Epsteinovi přesunout miliony dolarů.

"Zda a do jaké míry Epstein tyto platby používal k zakrývání starých zločinů, k páchání nových či k jiným účelům, to jsou otázky, které je nutné přenechat kriminalistům. Skutečnost, že byly podezřelé, však měla být pracovníkům banky zřejmá," uvedli regulátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy