katolická církev

Ve věku 74 let zemřel první ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz

Zemřel první ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. V 74 letech ve čtvrtek v Městské nemocnici Ostrava podlehl dlouhé nemoci, sdělil mluvčí Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda. Biskup stál v čele diecéze od jejího založení v roce 1996. V posledních několika měsících už nevystupoval na veřejnosti.

František Lobkowicz se narodil 5. ledna 1948 v Plzni. Jeho rodiči byli Jaroslav Claude, kníže z Lobkowicz a Gabriela z Korff-Schmising-Kerssenbrocku. Jako kněz působil od roku 1972 ve farnostech Frýdek, Jablunkov a Ostrava-Mariánské Hory.

Papežem Janem Pavlem II. byl v březnu 1990 jmenován biskupem pražské arcidiecéze, kde působil do roku 1996. Po zřízení ostravsko-opavské diecéze ho papež Jan Pavel II. v květnu 1996 jmenoval prvním sídelním biskupem nově zřízené ostravsko-opavské diecéze.

Zdroj: ČTK

Kardinál Duka se zastal bývalého papeže Benedikta XVI. v kauze krytí sexuálního obtěžování

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se zastal emeritního papeže Benedikta XVI. v případu jeho obvinění z krytí sexuálního obtěžování. Kauza se týká doby, kdy ještě jako kardinál Joseph Ratzinger stál v čele mnichovského arcibiskupství. Bývalý papež v úterý zveřejnil dopis, v němž požádal o odpuštění.

Duka ve svém textu zveřejněném v německém deníku Die Tagespost protestuje proti Ratzingerovu obvinění a mnichovského arcibiskupa i předsedu německé biskupské konference povolává k zodpovědnosti za očernění a pošpinění pověsti papeže Benedikta XVI.

Dukovo vystoupení kritizuje tuzemský spolek Někdo Ti uvěří, který již dříve uvedl, že Duka a jeho spolupracovníci problém zneužívání v prostředí církve dlouhodobě zlehčují a vůči jeho obětem uplatňují konfrontační přístup.

Zdroj: ČTK
Pokračovat