cestovní ruch

CzechTourism: V tuzemských hotelech se v srpnu ubytoval rekordní počet Čechů

V tuzemských hotelech se v srpnu podle státní agentury CzechTourism ubytoval rekordní počet Čechů, zhruba 848 400. Ve srovnání s loňským druhým prázdninovým měsícem je to nárůst o 8,4 procenta, oproti srpnu 2019 počet domácích turistů v českých hotelech stoupl o 42 procent. Ze zahraničí hotely v Česku přivítaly v srpnu zhruba 388 000 hostů, přibližně o třetinu více než loni, ale o 60 procent méně v porovnání s předloňským rokem, který nebyl ovlivněn pandemií koronaviru. Agentura CzechTourism to v pátek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Výrazný nárůst ubytovaných hostů v srpnu v meziročním srovnání zaznamenaly tuzemské hotely především ze strany zahraničních turistů. Nejvíce přijelo tradičně Němců, a to 122 200, na pomyslné druhé příčce se umístili Slováci, kterých se v hotelech ubytovalo asi 47 200, třetí nejpočetnější zahraniční skupinou byli cestovatelé z Polska, kterých do tuzemských hotelů v osmém měsíci přijelo zhruba 42 600.

Více turistů ve druhém prázdninovém měsíci přijelo do českých hotelů i ze vzdálených zemí, jako jsou Spojené státy americké nebo Izrael. Značné propady v návštěvnosti ve srovnání s rokem 2019 přetrvávají například u cestovatelů z Ruska. Těch se v srpnu v tuzemských hotelech ubytovaly zhruba tři tisíce, oproti předloňsku je to o 93 procent méně. Ve velkém počtu chybějí také hosté z Jižní Korey, Číny, Spojeného království, Španělska či Itálie.

Zdroj: ČTK

Tržby ve službách ve 2.čtvrtletí stouply poprvé od konce roku 2019

Poskytovatelům služeb stouply ve druhém čtvrtletí tržby meziročně bez očištění o 14,8 procenta, vzrostly tak poprvé od konce roku 2019. Nejvyšší nárůst zaznamenala odvětví spojená s cestovním ruchem, což bylo dáno loňským výrazným propadem jejich tržeb kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19. Například letecké dopravě tržby vzrostly na více než dvojnásobek. Vyplynulo to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Po očištění o kalendářní vlivy byly tržby ve službách meziročně vyšší o 13,8 procenta, mezičtvrtletně reálně vzrostly o 3,4 procenta.

"Čtvrtletní tržby ve službách vzrostly poprvé od konce roku 2019. Vysoká tempa růstu v odvětvích spojených s cestovním ruchem jsou důsledkem výrazných propadů v loňském roce," uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková. Vedle letecké dopravy výrazný meziroční nárůst tržeb zaznamenalo ubytování, kde se tržby zvýšily téměř o třetinu. Tržby cestovních kanceláří byly v porovnání s loňským druhým čtvrtletím více než pětinásobné.

Zdroj: ČTK

Na rozvoj cestovního ruchu dá ministerstvo pro místní rozvoj v dalších letech 1,2 miliard korun ročně

Vláda podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) schválila Strategii rozvoje cestovního ruchu do roku 2030. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dá každoročně na podporu odvětví ze svého rozpočtu 1,2 miliardy korun. Dostálová to napsala na Twitteru. V posledních letech se vyčleněná podpora turismu podle vládních materiálů, které má ČTK k dispozici, pohybovala kolem 700 milionů korun za rok. Kabinet zároveň podle MMR schválil první Akční plán na roky 2022 až 2023, uvedl resort v tiskové zprávě.

Podpora by se podle MMR měla zaměřit hlavně na budování veřejné infrastruktury cestovního ruchu, zajištění marketingu a propagace Česka jako turistické destinace, včetně provozu státní agentury CzechTourism, ale třeba i na zmírňování dopadů turismu na životní prostředí a rezidenty a zvyšování kvality služeb.

Pro agenturu CzechTourism MMR navrhlo roční rozpočet 560 milionů korun. "Tato částka je zásadní, abychom zajistili konkurenceschopnost ČR jako významné destinace cestovního ruchu," uvedla Dostálová. Momentálně agentura pracovala s rozpočtem 350 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat