Milán

4. 10. 2015 15:41
Druhé největší italské město je považováno za jedno z nejrozvinutějších a nejbohatších měst v Evropě. Kromě toho je také centrem módy a designu. Za nákupy se sem celoročně vydávají statisíce turistů.
Milán, Itálie
Milán, Itálie | Foto: Thinkstock

Milán je hlavním městem regionu Lombardie a nachází se na severozápadě Itálie. V hlavách návštěvníků se město uchytilo především díky své pověsti týkající se módy a moderního designu. Obdivovat zde můžete nejen kvalitní starobylý i moderní nábytek, ale také stavby moderní architektury a především módní kreace předních značek, jako je například Valentino, Gucci, Versace, Prada, Armani nebo Dolce&Gabbana, které zde mají své sídlo. Dvakrát ročně se zde koná Milan Fashion Week a milánská čtvrt Quadrilatero della moda doslova přetéká obchody věhlasných názvů, jejichž výklady jsou doslova uměleckými díly.

Milán - základní údaje

Název: Milán
Stát: Itálie
Počet obyvatel: 1 325 000
Rozloha: 182 km²
Nadmořská výška: 120 m.n.m.
Hustota obyvatel: 7 276 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +02

Mimo jiné se zde také narodil Mario Prada, zakladatel značky Prada. Kromě nákupů si v Milánu můžete užít také gastronomie, založené předvším na těstovinách a rajčatech. Mezi místní speciality patří ale také obalovaný telecí řízek (cotoletta alla Milanese), dušená vepřová žebírka s klobásou a kapustou (cassoeula), dušená telecí kost s omáčkou (ossobuco) nebo lívance s cukrem (chiacchiere) či sýr gorgonzola. Odpustit byste si neměli také zmrzlinu, která je výborná doslova na každém rohu.

Nezapomeňte ale, že i v Miláně se striktně dodržuje siesta, takže se mezi třetí a pátou hodinou odpoledne nikde nenajíte. Milovníci sportu ocení například Velkou cenu Itálie na Autodromo Nazionale di Monza nebo dva fotbalové kluby AC Milán a Inter Milán, které hrají na slavném stadionu San Siro neboli Meazza, jenž je osmým největším na světě s kapacitou 85 tisíc diváků.

Historie

Původní název Milána zní Mediolanum, což v překladu znamená „město uprostřed roviny“. Pochází zřejmě z keltštiny, jelikož právě Keltové osídlili toto místo již v 5 století př. n. l. V roce 222 př. n. l. jej dobyli Římané a v roce 293 se stalo hlavním městem západní Římské říše. V roce 402 město obléhali Vizigóti a následně bylo dobyto Langobardy v roce 539 a také Karlem Velikým v roce 774. Ve 12. století město napadl císař Fridrich I. Barbarossa spolu s doprovodem českého vojska knížete Vladislava II., jenž za tuto akci dostal královský titul.

Milán se v roce 1184 stal vévodstvím a následně také centrem italské renesance. Již v té době město platilo za nejmocnější a nejrozvinutější stát v okolí. V roce 1505 město získal francouzský král František I., posléze v roce 1525 Karel IV. a Habsburkové. V roce 1796 do města přišel Napoleon I., jenž jej prohlásil za hlavní město italského království a byl zde také ve zdejším dómu korunován králem. Po jeho pádu připadl Milán v roce 1815 zpět Rakousku. To se jej však muselo po porážce u Solferina v roce 1859 vzdát ve prospěch Itálie.

V roce 1919 zde Mussolini založil fašistické hnutí a v roce 1922 zahájil pochod na Řím. Za druhé světové války bylo město poničeno bombardováním spojeneckých vojsk a po válce se do něj přistěhovaly statisíce lidí z jižní Itálie. Příliv přistěhovalců se nezastavil ani ve 21. století, a tak se Milán musel přizpůsobit přílivu obyvatel zvětšováním a modernizováním svého centra i jeho okolí.

Turistické zajímavosti

Milán, katedrála
Milán, katedrála | Foto: Thinkstock

Nejimpozantnější a doslova do očí bijící památkou Milána je zajisté Duomo di Milano, tedy milánská katedrála. Jde o jednu z nejznámějších ukázek gotiky na světě. Rozlehlá budova se nachází na hlavním milánském náměstí Piazza del Duomo a skládá se z pěti lodí, které podpírá 52 sloupů. Nejvyšším bodem katedrály je Madonnina, socha Panny Marie z 18. století, která se nachází na vrcholku střechy dómu. Katedrála začala vznikat v 14. století a dokončena byla až o pět století později. Vejde se do ní na 40 tisíc věřících a se svou výškou 157 metrů je druhou nejvyšší v Itálii.

Kromě dómu se na náměstí nachází také Arcibiskupský a Královský palác z 11. a 12. století a obrovské prosklené nákupní centrum Galleria Vittorio Emanuele z 19. století. Tento prosklený průchod spojuje náměstí s dalším významným náměstím Piazza della Scala. Právě zde naleznete další ze symbolů Milána – legendární milánskou operu La Scala postavenou v roce 1778 v klasicistním stylu. Těší se stejnému zájmu jako například Metropolitní opera v New Yorku nebo Vídeňská státní opera.

Další významnou památkou je slavná freska Leonarda da Vinciho – Poslední večeře. Nachází se v jídelně dominikánského kláštera, který je spojen s kostelem Santa Maria delle Grazie, a obě tyto památky jsou od roku 1980 zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dále stojí za to navštívit chrám sv. Ambrože (Bsilica di Santo Ambroggio), nejstarší kostel ve městě, jenž pochází ze 4. století, nebo hrad Castello Sforzesco z 15. století. Romantické duše ocení procházku nebo plavbu po uměle vytvořených říčních kanálech zvaných Navigli.

Počasí

Milán má vlhké subtropické klima s horkými slunečnými léty a chladnými, vlhkými zimami plnými mlhy. Málokdy zde vane silný vítr, to proto, že je město chráněno Alpami a Apeninským pohořím. V zimě se zde teploty pohybují okolo nuly a ojediněle sněží, v létě teploty šplhají k 35 stupňům a objevují se bouřky s kroupami. Na jaře a na podzim se teploty pohybují mezi 10 a 20 stupni a vydatně prší, obvykle se zde ale objevuje méně turistů, proto je například jaro mnohem vhodnější k návštěvě než léto.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy