Vídeň

2. 6. 2014 9:12
Elegantní dáma s nabíranou sukní, pohupující se v rytmu valčíku. Útulná kavárna se sachr dortem. I tak může být definována Vídeň.
Schönbrunn, Vídeň
Schönbrunn, Vídeň | Foto: Reuters

Elegantní dáma s nabíranou sukní, pohupující se v rytmu valčíku. Útulná kavárna se sachr dortem. I tak může být definována Vídeň, hlavní město Rakouska, jež bylo již několikrát zvoleno na přední příčky žebříčků srovnávajících nejlepší města pro život.

Vídeň je hlavním městem a také nejmenší spolkovou zemí Rakouska. Toto téměř dvoumilionové město působí tak uhlazeným dojmem, že se v něm nikdo neodváží upustit na zem papírek od žvýkačky. Historické centrum je od roku 2001 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vídeň - základní informace

Název: Vídeň

Stát: Rakousko

Počet obyvatel: 1 700 000

Rozloha: 415 km²

Nadmořská výška: 171 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 000 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +43 1

Vídeň měla již v historii strategickou polohu na řece Dunaji a dnes se nachází několik málo kilometrů jak od českých, tak i slovenských a maďarských hranic. Město je sice na jednu stranu konzervativní a puritánské, při troše snahy však můžete narazit také na jeho extravagantní a kosmopolitní stránku tvořenou mixem přistěhovalců z balkánských a muslimských zemí. Odhlédnete-li od historické stránky Vídně, která jistě stojí za zmínku, musíte se podivit také bohaté hudební tradici tohoto města. Nezapomenutelnou stopu zde v 18. a 19. století zanechal Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn a Ludwig van Beethoven. Vídeňská filharmonie patří mezi nejznámější ve světě a popoví fanoušci jistě zaznamenali umělce s pseudonymem Falco.

Historie

V historických pramenech se dočtete, že Vídeň byla osídlena již v mladší době kamenné, kdy jako keltská osada dostala název Vedunia. Později byla dobyta Římany, kteří město pojmenovali Vindobona. V roce 180 zde zemřel císař Marcus Aurelius. O téměř tisíc let později se Vídeň stala hlavním městem Rakous a byl zde zajat anglický král Richard I. Lví srdce. Výkupné za jeho svobodu se stalo první investicí do rozvoje města, které se postupně stávalo obchodním centrem Podunají.

V 16. století město získalo na vážnosti a stalo se centrem rakouských, českých a uherských zemí a s přestávkami si tento post uchovávalo až do roku 1918. Vídeň se během napoleonských válek stala hlavním městem Rakouského císařství a na přelomu 19. a 20. století prošla obrovským rozvojem. Před první světovou válkou byla čtvrtým největším městem na světě a zároveň centrem společenského života.

V roce 1918, kdy se rozpadlo Rakousko-Uhersko, město ztratilo svou pozici i podíl obyvatel, kteří odešli do nově vzniknuvšího Československa. Rakousko bylo po druhé světové válce připojeno k Německu a Vídeň ztratila i svůj post hlavního města. Až v 70. letech sláva Vídně opět rozkvetla a díky jistému neutrálnímu postavení, které si zachovávala vůči zbytku Evropy, se stala sídlem mnoha mezinárodních organizací.

Turistické zajímavosti

Fanoušky historických památek zajisté potěší, že se téměř všechny nacházejí v docházkové vzdálenosti od centra města. Mezi tu nejvýznamnější zajisté patří barokní zámek Schönbrunn původně sloužící jako letní sídlo Marie Terezie nebo Františka Josefa I. Celý komplex se skládá z přilehlého parku, altánu Gloriette, nejstrarší zoologické zahrady na světě, muzea kočárů a dvou skleníků.

Fiakr ve Vídni před Hofburgem. Ilustrační snímek.
Fiakr ve Vídni před Hofburgem. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Další honosnou stavbou je Hofburg, v minulosti sídlo rakouské dynastie, dnes kancléře rakouského prezidenta a dobré dvacítky muzeí, jenž se honosí architektonickými prvky od gotiky až po art nouveau.

Gotický dóm Svatého Štěpána, jinak známý jako Stephansdom, je proslulý svou nedostavěnou věží a také nemožností jej na malém náměstí, na kterém se nachází, vyfotit v celé jeho kráse.

Obdiv si zaslouží také Vídeňská opera, kterou v roce 1868 otevíral Mozart svou operou Don Giovanni, Vídeňská radnice, před kterou se konají známé vánoční trhy, nebo zámek Belvedere. Svou netradičností zaujme také barevný Hundertwasserhaus známého umělce Fridricha Hunderwassera, jenž do svého díla vtisknul neotřelý postoj k životu. Jeho odkaz naleznete na více místech v celé Vídni, mimo jiné také ve spalovně a teplárně v městské části Spittelau. Tečkou za prohlídkou města může být návštěva zábavního parku Prater, který skrývá mimo jiné také 60metrové Obří kolo s 15 kabinkami.

Počasí

Ve Vídni se jako ve vnitrozemském městě střídají čtyři roční období. Klima je zde mírné kontinentální se suchým a teplým létem a poměrně studenou zimou s častým sněžením. Přesto se dá říct, že Vídeň je převážně slunečná s průměrnou roční teplotou okolo 10 stupňů. Málokdy vás zde zastihne nepředvídatelný déšť nebo vítr, město je prostě uhlazené a přívětivé v každém směru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy