Vídeň

2. 6. 2014 9:12
Elegantní dáma s nabíranou sukní, pohupující se v rytmu valčíku. Útulná kavárna se sachr dortem. I tak může být definována Vídeň.
Schönbrunn, Vídeň
Schönbrunn, Vídeň | Foto: Reuters

Elegantní dáma s nabíranou sukní, pohupující se v rytmu valčíku. Útulná kavárna se sachr dortem. I tak může být definována Vídeň, hlavní město Rakouska, jež bylo již několikrát zvoleno na přední příčky žebříčků srovnávajících nejlepší města pro život.

Vídeň je hlavním městem a také nejmenší spolkovou zemí Rakouska. Toto téměř dvoumilionové město působí tak uhlazeným dojmem, že se v něm nikdo neodváží upustit na zem papírek od žvýkačky. Historické centrum je od roku 2001 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vídeň - základní informace

Název: Vídeň

Stát: Rakousko

Počet obyvatel: 1 700 000

Rozloha: 415 km²

Nadmořská výška: 171 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 000 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +43 1

Vídeň měla již v historii strategickou polohu na řece Dunaji a dnes se nachází několik málo kilometrů jak od českých, tak i slovenských a maďarských hranic. Město je sice na jednu stranu konzervativní a puritánské, při troše snahy však můžete narazit také na jeho extravagantní a kosmopolitní stránku tvořenou mixem přistěhovalců z balkánských a muslimských zemí. Odhlédnete-li od historické stránky Vídně, která jistě stojí za zmínku, musíte se podivit také bohaté hudební tradici tohoto města. Nezapomenutelnou stopu zde v 18. a 19. století zanechal Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn a Ludwig van Beethoven. Vídeňská filharmonie patří mezi nejznámější ve světě a popoví fanoušci jistě zaznamenali umělce s pseudonymem Falco.

Historie

V historických pramenech se dočtete, že Vídeň byla osídlena již v mladší době kamenné, kdy jako keltská osada dostala název Vedunia. Později byla dobyta Římany, kteří město pojmenovali Vindobona. V roce 180 zde zemřel císař Marcus Aurelius. O téměř tisíc let později se Vídeň stala hlavním městem Rakous a byl zde zajat anglický král Richard I. Lví srdce. Výkupné za jeho svobodu se stalo první investicí do rozvoje města, které se postupně stávalo obchodním centrem Podunají.

V 16. století město získalo na vážnosti a stalo se centrem rakouských, českých a uherských zemí a s přestávkami si tento post uchovávalo až do roku 1918. Vídeň se během napoleonských válek stala hlavním městem Rakouského císařství a na přelomu 19. a 20. století prošla obrovským rozvojem. Před první světovou válkou byla čtvrtým největším městem na světě a zároveň centrem společenského života.

V roce 1918, kdy se rozpadlo Rakousko-Uhersko, město ztratilo svou pozici i podíl obyvatel, kteří odešli do nově vzniknuvšího Československa. Rakousko bylo po druhé světové válce připojeno k Německu a Vídeň ztratila i svůj post hlavního města. Až v 70. letech sláva Vídně opět rozkvetla a díky jistému neutrálnímu postavení, které si zachovávala vůči zbytku Evropy, se stala sídlem mnoha mezinárodních organizací.

Turistické zajímavosti

Fanoušky historických památek zajisté potěší, že se téměř všechny nacházejí v docházkové vzdálenosti od centra města. Mezi tu nejvýznamnější zajisté patří barokní zámek Schönbrunn původně sloužící jako letní sídlo Marie Terezie nebo Františka Josefa I. Celý komplex se skládá z přilehlého parku, altánu Gloriette, nejstrarší zoologické zahrady na světě, muzea kočárů a dvou skleníků.

Fiakr ve Vídni před Hofburgem. Ilustrační snímek.
Fiakr ve Vídni před Hofburgem. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Další honosnou stavbou je Hofburg, v minulosti sídlo rakouské dynastie, dnes kancléře rakouského prezidenta a dobré dvacítky muzeí, jenž se honosí architektonickými prvky od gotiky až po art nouveau.

Gotický dóm Svatého Štěpána, jinak známý jako Stephansdom, je proslulý svou nedostavěnou věží a také nemožností jej na malém náměstí, na kterém se nachází, vyfotit v celé jeho kráse.

Obdiv si zaslouží také Vídeňská opera, kterou v roce 1868 otevíral Mozart svou operou Don Giovanni, Vídeňská radnice, před kterou se konají známé vánoční trhy, nebo zámek Belvedere. Svou netradičností zaujme také barevný Hundertwasserhaus známého umělce Fridricha Hunderwassera, jenž do svého díla vtisknul neotřelý postoj k životu. Jeho odkaz naleznete na více místech v celé Vídni, mimo jiné také ve spalovně a teplárně v městské části Spittelau. Tečkou za prohlídkou města může být návštěva zábavního parku Prater, který skrývá mimo jiné také 60metrové Obří kolo s 15 kabinkami.

Počasí

Ve Vídni se jako ve vnitrozemském městě střídají čtyři roční období. Klima je zde mírné kontinentální se suchým a teplým létem a poměrně studenou zimou s častým sněžením. Přesto se dá říct, že Vídeň je převážně slunečná s průměrnou roční teplotou okolo 10 stupňů. Málokdy vás zde zastihne nepředvídatelný déšť nebo vítr, město je prostě uhlazené a přívětivé v každém směru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy