Rakouská republika leží ve střední Evropě a jejími sousedy jsou Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Slovinsko, Itálie, Maďarsko, Slovensko, Česká republika a Německo.
Země je členem řady mezinárodních organizací a uskupení, kterými jsou OSN, EU, Rada Evropy, Eurozóna a Schengenský prostor. Hlavním městem je Vídeň a mezi další velká města patří Linec, Salcburk, Innsbruck.
Zemi tvoří z 60 % hory ̶ Vysoké a Nízké Taury, Východní a Střední Alpy, Severní a Jižní vápencové Alpy. Nížiny naleznete převážně u řeky Dunaje. Nejvyšší hora Grossglockner se nachází v pohoří Vysoké Taury. Do kontinentálního podnebí zasahuje částečně oceánské klima. Počasí se liší v závislosti na nadmořské výšce a v nížinách očekávejte převážně mírně teplá léta a mírné zimy, na horách naopak velice silnou zimu a mírné léto.
Země je rozdělena na 9 spolkových zemí a ty jsou dále členěny na 80 okresů a 15 statutárních měst.
Základní údaje
Hlavní město: Vídeň
Rozloha: 83 878,99 km²
Nejvyšší bod: Grossglockner (3798 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 8 859 000 (2019)
Hustota zalidnění: 98 ob. / km²
Jazyk: němčina a další jazyky regionálně
Národnostní složení: Rakušané
Náboženství: římsko-katolické
Státní zřízení: spolková republika
Vznik: 1918
Měna: euro (EUR)
Historie
První kmeny, které osídlily území Rakouska, se datují do období středního paleolitu, tedy do období neandrtálců. Za doby bronzové v 1. a 3. století př. n. l. vznikala velká obchodní centra a začala se stavět opevnění. V roce 15 př. n. l. obsadila území Římská říše. Na území Rakouska se rozkládaly tři římské provincie a od poloviny 4. století začali území obsazovat Germáni. Území společně obývali Slované a Bavoři až do poloviny 8. století, kdy nadvládu převzali Frankové a ustavili zde Východní marku.
V roce 976 byla Východní marka reorganizována a svěřena Leopoldovi I. Babenberskému. Rod Babenberků vládl až do 13. století a po jeho vymření získal vládu v rakouském, štýrském i korutanském vévodství Přemysl Otakar II. O pět let později převzali nadvládu Habsburkové, kteří za své vlády území rozšiřovali do podoby velkého soustátí Rakousko-Uherska. Mezi nejznámější Habsburky patřila Marie Terezie, která spolu se svým synem Josefem II. začala nahrazovat zastaralou feudální správu státu moderní státní správou. Nejznámější císař František Josef I. vládl od roku 1948 do roku 1916. Posledním rakouským císařem byl Karel I .
V roce 1914 vypukla první světová válka, která měla za následek rozpad velké mocnosti Rakousko- Uherska a po jejím skončení vznikla první Rakouská republika. V roce 1938 byl Německem proveden anšlus Rakouska a do druhé světové války vstoupilo jako součást Třetí říše. V roce 1955 byla státu navrácena plná suverenita a Rakousko se zařadilo jako neutrální země.
Hospodářství
HDP na jednoho obyvatele dosahuje 39 500 USD a stát se řadí mezi 10 nejbohatších zemí světa. Zastoupen je zde zejména dřevozpracující, automobilový, chemický a elektrotechnický průmysl a strojírenství. Ze zemědělství dominuje živočišná výroba, rostlinná výroba má na HDP zanedbatelný podíl. Pěstuje se obilí, zelenina a vinná réva. Podíl služeb na HDP se zvyšuje, dochází k navýšení příjmů z cestovního ruchu.
Zajímavosti
- Název státu Österreich má původ ve staroněmeckém Ostarrichi, které je datováno k roku 996 a je označením pro východní marku.
- Český název pro Rakousko je odvozen z historického Rakúsy. Toto označení má původ z pojmenování pohraničního hradu Ratgoz. Název neúmyslně zkomolili čeští obchodníci na Rakús.
- Rakušané jsou na druhém místě v konzumaci piva na osobu, těsně za Českou republikou.
- Hlavní město Vídeň je zásobované pramenitou vodou z Alp, tedy jednou z nejlepších v Evropě.
- Národní symbol země prezentuje malá rostlinka protěž.
Obyvatelstvo a náboženství
Střední délka života je u žen 82 let a u mužů 76,5 roku. Úředním jazykem je němčina, kterou hovoří 98 % obyvatelstva. Vyskytují se zde dialekty hornoněmeckých jazyků a rakouská němčina se mírně odchyluje od německé němčiny. Dodatečnými úředními jazyky jsou v Korutanech, Štýrsku a Burgenlandsku burgenlandská chorvatština a slovinština. Ve vybraných obcích s vysokým podílem maďarského obyvatelstva je dodatečným úředním jazykem maďarština. Přibližně 64 % obyvatelstva se hlásí k římsko-katolické církvi a necelá 4 % k evangelické církvi augsburského či helvétského vyznání. Muslimů žije v Rakousku 6,2 %.
Politický systém
Spolkový prezident je volen v přímých volbách na šest let a dále jmenuje členy spolkové vlády. Dvoukomorový parlament se skládá ze Spolkové rady a Národní rady. Národní radu volí občané na čtyřleté volební období, Spolkovou radu volí zemské sněmy rakouských spolkových zemí. Spolkový kancléř, spolkoví ministři a vicekancléř tvoří spolkovou vládu, která je odpovědna Národní radě.
Dovolená a cestování
Mezi turistická centra patří hlavní město Vídeň, které představuje kolébku kultury, umění a hudby. Mnoho staveb se zařadilo na seznam světového dědictví UNESCO. Ve Wiener Musikverein se pořádá na Nový rok koncert Vídeňských filharmoniků. Ve Vídni můžete navštívit kavárnu Café Central nebo kavárnu Herrenhof. Za vidění stojí Hofburg, Schönbrunn, stará budova radnice a také moderní obchodní centrum nedaleko Donauinsel.
Mezi archeologické památky patří nálezy z Willendorfu (Willendorfská Venuše) a Hallstattu (vykopávky halštatské kultury).
Rodiště Wolfganga Amadea Mozarta Salcburk láká turisty návštěvou bydliště slavného skladatele. Pro milovníky lyžování nabízí rakouská střediska nespočet možností využití sjezdovek od snadné až po ty nejnáročnější. Mezi oblíbená střediska patří Obertauern, Gasteinské údolí a Saalbach-Hinterglemm. Návštěvu města Innsbruck mají v oblibě lyžaři, jelikož se nachází nedaleko sjezdovek.