Salzburg

6. 7. 2014 16:23
Čtvrté největší město Rakouska láká turisty především na všudypřítomný odkaz Wolfganga Amadea Mozarta. Ne nadarmo se mu mimo jiné říká právě Mozartovo město.
Foto: Thinkstock

Čtvrté největší město Rakouska láká turisty především na všudypřítomný odkaz Wolfganga Amadea Mozarta. Ne nadarmo se mu mimo jiné říká právě Mozartovo město. Kromě toho zde na každém kroku voní ony pověstné marcipánové kuličky a hned několik kilometrů za městem se tyčí Alpy.

Salzburg kromě kulturního dědictví oplývá také nerostným bohatstvím v podobě solných dolů, po kterých toto město zdědilo své jméno. Historické městské jádro bylo v roce 1996 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a láká především uličkou zvanou Getreidegasse, kde jsou nad dveřmi obchodů zavěšeny středověké znaky cechů. Ve stejném duchu si své průčelí musel ozdobit také místní McDonald´s. Mozartovy kuličky zde byly poprvé vyrobeny v roce 1890 cukrářem Fürstem. Podle původního receptu jich zde i dnes stejná firma vyrobí na 1,4 milionu ročně.

Svou tradici zde má i dobrá gastronomie. Pivo se zde vaří již 900 let a naleznete zde například i nejstarší restauraci ve střední Evropě, která je v historických pramenech zmíněna již v souvislosti s rokem 803. Stejně jako i další rakouské město, Vídeň, je i Salzburg podle některých turistů nejkrásnější v zimě, kdy se zde konají vánoční trhy.

Každoroční velkou kulturní událostí jsou Salzburské festivalové hry, které se konají v srpnu. Hudební nadšenci se mohou zúčastnit koncertů, operních a divadelních představení a večerů prodchnutých hudbou. Poprvé byl v Slazburgu pořádán v roce 1920.

Historie

Stopy osídlení byly na místě dnešního Salzburgu patrné již v mladší době kamenné. V roce 15 př. n. l. se na březích řeky Salzach formovala sídliště. Název Salzburg byl pak poprvé použit v roce 755. V roce 739 bylo založeno salcburské biskupství a v roce 774 první salcburská katedrála. 

Salzburg - základní údaje

Název: Salzburg

Stát: Rakousko

Počet obyvatel: 150 000

Rozloha: 66 km²

Nadmořská výška: 425 m.n.m.

Hustota obyvatel: 2445 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +43

Později byl Salzburg součástí Svaté říše římské. V roce 1077 započala stavba pevnosti Hohensalzburg a v roce 1275 se Salzburg definitivně odtrhnul od Bavor. Ve 14. století vypukla ve městě morová epidemie, která zabila téměř třetinu obyvatelstva.

Město také prošlo v 17. století tzv. solnou válkou, kterou vyprovokovalo Bavorsko neustálými spory o sůl. V roce 1756 se zde narodil skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, jehož odkaz můžete potkat na každém rohu, nejen v rodném domě rodiny Mozartových, kde se můžete kochat pohledem na Mozartovy první housle.

V roce 1850 se Salzburg stal samostatnou rakouskou korunní zemí v hodnosti vévodství a od té doby se město dále rozšiřovalo. V rámci Křišťálové noci byla 9. listopadu 1938 zničena salcburská synagoga a v letech 1944 a 1945 během 15 bombových útoků amerického letectva zničeno 46 % zástavby města.

Po druhé světové válce se zde nacházelo přes 10 tisíc uprchlíků z východní a střední Evropy a hned nato se Salzburg jako první spolková země vyslovil pro znovunastolení Rakouské republiky.

Turistické zajímavosti

Téměř všechny památky naleznete v Salzburgu seskupeny kolem barokního historického centra, které dělí řeka Salzach na Staré a Nové město. Nejznámější z nich je pevnost Hohensalzburg z 11. století, jež je i nyní ve výborném stavu, jelikož byla v minulosti pouze jednou a navíc nespěšně obléhána. Jedná se o největší zcela zachovaný hrad ve střední Evropě se středověkými knížecími komnatami, kam pohodlně můžete už 100 let vyjet lanovkou.

Za nejkrásnější památku je považována zahrada a zámek Mirabell, jež nechal pro svou milenku Salome Altovou v roce 1606 vybudovat salcburský arcibiskup Wolf Dietrich. V útrobách zámku se nachází mramorový sál, jenž je považován za nejkrásnější obřadní síň ve střední Evropě. Zámek obklopují nádherné veřejně přístupné zahrady se spoustou kouzelných zákoutí.

Stejně tak je obdivuhodný renesanční zámek Hellbrunn ze 17. století. Letohrádek je obklopen krásnými zahradami a fontánami s vodotrysky, jež jsou velice záludné a postříkají kolemjdoucí ve chvíli, kdy to nejméně čekají. Za zmínku stojí také jeden z nejužších domů světa postavený mezi dvěma výstavními domy. 

Počasí

Počasí v rakouském Salzburgu je dost podobné tomu v České republice. Průměrná teplota v zimě se zde pohybuje okolo 3 stupňů, v létě pak okolo 27 stupňů. Cestovat sem můžete skutečně kdykoliv, přesto se nejideálnějším zdá být měsíc srpen, kdy zde probíhá hudební festival, nebo prosinec, kdy je město plné vánočních světel a vůně pečených kaštanů.  

 

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 53 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 54 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy