Innsbruck

21. 1. 2015 15:33
Hlavní město Alp, tak se přezdívá hlavnímu městu rakouské spolkové země Tyrolska.
Pohled na Innsbruck.
Pohled na Innsbruck. | Foto: Thinkstock

Přechod mezi městem a přírodou prý není nikde na světě tak plynulý jako tady a hory na vás vykukují v podstatě na každém kroku.

Innsbruck - základní údaje

Název: Innsbruck
Spolková země: Tyrolsko     
Stát: Rakousko
Počet obyvatel: 118 000
Rozloha: 105 km²
Nadmořská výška: 574 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 126 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +512

Innsbruck se nachází v západní části Rakouska a je obklopen mohutnými štíty rakouských Alp, které vybíhají do nezkrotných výšek hned za poslední řadou obytných domů. Jeho název je složeninou slov Inn (název řeky) a Brücke (most), je tedy odvozen od mostu přes řeku Inn. Lyžařův ráj, tak se jinak také Innsbrucku říká, a to nejen vzhledem k obrovskému počtu přilehlých lyžařských středisek, ale také díky existenci unikátního skokanskému můstku zvaného Bergisel, kde se každoročně koná Turnaj čtyř můstků. Abyste se pokochali krásným výhledem, nemusíte být hned profesionálním závodníkem. Pro turisty je zde dostupná terasa a restaurace s dech beroucím výhledem na město.

Pokud nejste vyloženě sportovními nadšenci, v Innsbrucku nepřijdete ani tak zkrátka. Hlavní nákupní ulice Maria-Theresien-Strasse nabízí vše, co člověk potřebuje ke kvalitnímu zážitku – výborné restaurace, luxusní obchody i malé obchůdky se suvenýry. V Innsbrucku v minulosti již třikrát hořel olympijský oheň. V roce 1964 a 1976 se jednalo o tradiční zimní olympijské hry, v roce 2012 zde proběhly také zimní olympijské hry mládeže. Ani léto není v tomto městě nudným obdobím. Koná se zde řada kulturních festivalů, z nichž nejznámější je ten pod názvem Festwochen der Alten Musik, tedy slavnostní hudební týdny, nebo festival tance Innsbrucker Tanzsommer.

Historie

První osídlení Innsbrucku je datováno až do doby kamenné, nálezy a urny s ostatky z této doby dokazují, že bylo toto místo objeveno již před 3 000 lety. Ve 4. století vznikla v místě dnešního předměstí Wilten římská pevnost Veldidena, která měla ochránit římskou cestu zvanou Via Claudia Augusta, vedoucí z Verony přes Brennerský průsmyk do Řezna. Pevnost však v 6. století v období stěhování národů zanikla a na jejím místě byly v minulosti postavena další osídlení, například Ambras, Hötting nebo Mühlau.

V roce 1138 zde byl založen klášter premonstrátů Wilten a v roce 1180 postaven hrabaty z Andechsu most přes řeku Inn, který umožnil rozšíření osídlení ze severního břehu řeky na jižní. V roce 1187 se osada jmenovala Innsprucke a na konci 12. století jí byl udělen status města, což značně posílilo její význam jako strážce obchodní stezky vedoucí do Itálie. Na začátku 14. století byla postavena první nemocnice a hřbitov. Od roku 1420 byl Innsbruck povýšen na sídelní město a stal se rezidencí tyrolského hraběte Fridricha IV., který se podílel na jeho rozkvětu.

Innsbruck - skokanský můstek Bergisel
Innsbruck - skokanský můstek Bergisel | Foto: Thinkstock

V 15. století tak vznikla řada významných budov, jako například stará radnice s městskou věží, zámek Hofburg, Ottův hrádek a stará zbrojnice. Od konce 15. století do roku 1519 zde také sídlil císař Maxmilián I. Habsburský. V roce 1562 bylo založeno jezuitské gymnázium, v roce 1630 také první operní divadlo mimo Itálii a v roce 1669 univerzita se čtyřmi fakultami.

Rozvíjela se také doprava, v roce 1858 byl Innsbruck spojen železnicí s Mnichovem a v roce 1867 byla postavena trať přes Brennerský průsmyk do Itálie. Po skončení 1. světové války byl Innsbruck obsazen italskými jednotkami, které jej opustily až v roce 1924. Během 2. světové války bylo město mnohokrát bombardováno spojeneckými jednotkami a nakonec obsazeno americkými vojáky. Po válce bylo zařazeno do francouzské okupační zóny.

Turistické zajímavosti

Za nejkrásnější část města je považováno historické centrum okolo ulice Maria-Theresien-Strasse. Nachází se zde například Vítězný oblouk z roku 1765, zobrazující svatbu Leopolda II. s Marií Ludovikou Španělskou, nebo barokně upravený kostel s klášterem Servitenkirche St. Joseph z roku 1614. Naproti němu stojí palác Fugger-Taxisů postavený v roce 1679 a kousek dál starý tyrolský parlament Altes Landhaus z roku 1728, který patří mezi nejkrásnější barokní stavby ve městě.

Innsbruck - dům se zlatou střechou
Innsbruck - dům se zlatou střechou | Foto: Thinkstock

Krásný výhled na město můžete obdivovat hned z několika míst. Jedním je 57 metrů vysoká Městská věž, konečná stanice lanovky ze středu města na Hungerburg nebo skokanský můstek Bergisel. Dominantou města je kromě něj také tzv. Zlatá střecha (Goldenes Dachl), dům, který nechal postavit Fridrich IV. v roce 1420. V roce 1500 k němu nechal císař Maxmilián I. přistavět arkýř s 2738 pozlacenými šindeli. Dnes zde sídlí muzeum věnované tomuto císaři.

Na náměstí Domplatz se nachází další významná památka, a to zámek Hofburg z 16. století, který se může chlubit 400 místnostmi. Z jižní strany je zámek propojen s františkánským kostelem Hofkirche ze stejného období s náhrobkem císaře Maxmiliána I. s 28 bronzovými sochami v nadživotní velikosti. Zejména malé turisty potěší návštěva alpské ZOO na jedné ze zastávek lanové dráhy. Jedná se o nejvýše položenou zoologickou zahradu v Evropě, kde vedle sebe v těsné blízkosti žije více než 2000 zvířat.

Počasí

Přestože má Rakousko podobné podnebí jako Česká republika, nedá se říct, že by zde bylo stejné počasí. Počasí v Rakousku je totiž, a to zejména v alpských oblastech, ovlivňováno vyšší nadmořskou výškou. Zimy jsou zde velmi chladné a drsné, často se zde vyskytují padavé větry a teplotní inverze a na horách leží souvislá sněhová pokrývka i více než 200 dní v roce. Teploty se v zimě pohybují okolo mínus 15 stupňů, v létě nevystoupí výše než na 5 stupňů.

 

Právě se děje

Další zprávy