Verona

10. 6. 2014 10:33
Hlavní město provincie Verona a jedno z nejbohatších a nejvíce prosperujících měst v Itálii, i tak může být definována Verona, město, jenž je neodmyslitelně spjato s dějem tragédie Romeo a Julie.
Verona
Verona | Foto: Thinkstock

Hlavní město provincie Verona a jedno z nejbohatších a nejvíce prosperujících měst v Itálii, i tak může být definována Verona, město, jenž je neodmyslitelně spjato s dějem tragédie Williama Shakespeara Romeo a Julie.


Verona se nachází v severní Itálii, asi 100 km na západ od Benátek, a zvláštní je především tím, že ji ze tří stran obtéká řeka Adige s velkým počtem mostů. Ve městě se nachází až nadprůměrné množství památek z různých časových období, jež lákají turisty z celého světa. Za tuto rozmanitost může především fakt, že Verona od svého vzniku vystřídala mnoho vládců od Benátčanů, Francouzů, až po Habsburky, proto uchovává vzpomínky na antiku, středověk, renesanci, baroko i gotiku.

Historické centrum bylo v roce 2000 zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nejčastěji spojovaným synonymem se ale pro Veronu stalo utrpení mladých veronských milenců Romea a Julie. Dodnes průvodci ukazují chtivým turistům balkon v Casa di Giulietta, domě, kde údajně bydlela Julie, na který za ní Romeo šplhal. Nedaleko Juliina domu se nachází také Romeův dům Casa di Romeo. Kromě historických památek

Verona - základní údaje

Název: Verona
Stát: Itálie
Počet obyvatel: 265 000
Rozloha: 206 km²
Nadmořská výška: 59 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 284 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +45

Verona s otevřenou náručí přivítá také ty návštěvníky, kteří zde chtějí prožít trochu zábavy a kultury, nakoupit nové módní výstřelky nebo protancovat noc v klubu. Za zmínku stojí také umění zdejších kuchařů, i když na veronskou specialitu, koňské maso, si musí téměř všichni Evropané tak trochu zvyknout.

Historie

Verona byla osídlena již v pravěku, a to v roce 89 př. n. l. Římany. Z té doby pochází mnoho pazourků, pracovních nástrojů a náboženských pomůcek, které v té době místní lidé potřebovali ke svému každodennímu životu.

V roce 30 zde nechal císař Augustus postavit obrovský amfiteátr a postupně zde vznikly městské hradby a první památky ve středověkém i moderním stylu. V šestém století Veronu povýšil ostrogótský král Theodorich Veliký na královské město. Po něm na trůn nastoupili Frankové, kteří ovládali celou severní Itálii. Po několika nájezdech a pokusech o převzetí vlády se Verona v 13. století stala svobodným městem a pod vládou Scaligerů se jí dařilo po 127 následujících let. V té době bylo město doslova poseto různými hodnotnými budovami a uměleckými díly. Právě na jejich dvoře pobýval mezi lety 1301 a 1304 Dante Alighieri a věnoval jim poslední část Božské komedie nazvanou Ráj.

V roce 1405 se Verona stala součástí Benátské republiky a v roce 1814 byla připojena k habsburské monarchii. 19. století pro Veronu znamenalo posílení administrativní a vojenské pozice

Turistické zajímavosti

Verona, Casa di Giulietta
Verona, Casa di Giulietta | Foto: Thinkstock

Asi největší historickou zajímavostí je ve Veroně římská aréna o rozměrech 139 x 110 m, vystavěná za císaře Augusta v roce 30. Jde o třetí největší stavbu svého druhu na světě, hned po římském Koloseu a po amfiteátru v Capui kousek od Neapole. Do arény se vešlo 30 tisíc lidí, kteří se na gladiátorské zápasy sjížděli z širokého okolí. Dnes se v dochované části arény konají pouze divadelní představení, koncerty a festivaly.

Druhou památkou, která stojí za zhlédnutí, je románský kostel San Zeno Maggiore z 12. - 13. století, jenž bude v každém vzbuzovat respekt díky detailně promyšlenému zdobení. Zajímavá jsou dvě náměstí Piazza delle Erbe a Piazza dei Signori, v jejichž okolí naleznete mnoho paláců, pomníků, kostelů a mostů.

Ve středu náměstí Piazza dei Signori stojí pomník Dante Alighieriho. V katedrále Duomo S. Maria Matricolare na severu města naleznete Tizianovo „Nanebevzetí“ z roku 1535 až 1540. Příjemný osud byl přisouzen scaligerskému gotickému hradu Castel Vecchio z 14. století, který byl ustupujícím wehrmachtem vyhozen do povětří a po válce znovu postaven z části vyzdvižených z řeky.

Počasí

Počasí ve Veroně je dáno její polohou na severu Itálie, která se nachází v mírném pásu s dostatkem srážek a relativně nízkými teplotami. Ty se v průběhu roku pohybují mezi 5 a 20 stupni. Nejteplejším měsícem v roce je zde přirozeně červenec, nejméně teplým pak leden. V severní části Itálie se musíte smířit s všudypřítomnými dešťovými srážkami, které se ale málokdy mění v prudký liják. Pro návštěvu Verony je vhodný snad každý měsíc, nejlépe se v jejích ulicích ale budete cítit na jaře.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy