Verona

10. 6. 2014 10:33
Hlavní město provincie Verona a jedno z nejbohatších a nejvíce prosperujících měst v Itálii, i tak může být definována Verona, město, jenž je neodmyslitelně spjato s dějem tragédie Romeo a Julie.
Verona
Verona | Foto: Thinkstock

Hlavní město provincie Verona a jedno z nejbohatších a nejvíce prosperujících měst v Itálii, i tak může být definována Verona, město, jenž je neodmyslitelně spjato s dějem tragédie Williama Shakespeara Romeo a Julie.


Verona se nachází v severní Itálii, asi 100 km na západ od Benátek, a zvláštní je především tím, že ji ze tří stran obtéká řeka Adige s velkým počtem mostů. Ve městě se nachází až nadprůměrné množství památek z různých časových období, jež lákají turisty z celého světa. Za tuto rozmanitost může především fakt, že Verona od svého vzniku vystřídala mnoho vládců od Benátčanů, Francouzů, až po Habsburky, proto uchovává vzpomínky na antiku, středověk, renesanci, baroko i gotiku.

Historické centrum bylo v roce 2000 zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nejčastěji spojovaným synonymem se ale pro Veronu stalo utrpení mladých veronských milenců Romea a Julie. Dodnes průvodci ukazují chtivým turistům balkon v Casa di Giulietta, domě, kde údajně bydlela Julie, na který za ní Romeo šplhal. Nedaleko Juliina domu se nachází také Romeův dům Casa di Romeo. Kromě historických památek

Verona - základní údaje

Název: Verona
Stát: Itálie
Počet obyvatel: 265 000
Rozloha: 206 km²
Nadmořská výška: 59 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 284 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +45

Verona s otevřenou náručí přivítá také ty návštěvníky, kteří zde chtějí prožít trochu zábavy a kultury, nakoupit nové módní výstřelky nebo protancovat noc v klubu. Za zmínku stojí také umění zdejších kuchařů, i když na veronskou specialitu, koňské maso, si musí téměř všichni Evropané tak trochu zvyknout.

Historie

Verona byla osídlena již v pravěku, a to v roce 89 př. n. l. Římany. Z té doby pochází mnoho pazourků, pracovních nástrojů a náboženských pomůcek, které v té době místní lidé potřebovali ke svému každodennímu životu.

V roce 30 zde nechal císař Augustus postavit obrovský amfiteátr a postupně zde vznikly městské hradby a první památky ve středověkém i moderním stylu. V šestém století Veronu povýšil ostrogótský král Theodorich Veliký na královské město. Po něm na trůn nastoupili Frankové, kteří ovládali celou severní Itálii. Po několika nájezdech a pokusech o převzetí vlády se Verona v 13. století stala svobodným městem a pod vládou Scaligerů se jí dařilo po 127 následujících let. V té době bylo město doslova poseto různými hodnotnými budovami a uměleckými díly. Právě na jejich dvoře pobýval mezi lety 1301 a 1304 Dante Alighieri a věnoval jim poslední část Božské komedie nazvanou Ráj.

V roce 1405 se Verona stala součástí Benátské republiky a v roce 1814 byla připojena k habsburské monarchii. 19. století pro Veronu znamenalo posílení administrativní a vojenské pozice

Turistické zajímavosti

Verona, Casa di Giulietta
Verona, Casa di Giulietta | Foto: Thinkstock

Asi největší historickou zajímavostí je ve Veroně římská aréna o rozměrech 139 x 110 m, vystavěná za císaře Augusta v roce 30. Jde o třetí největší stavbu svého druhu na světě, hned po římském Koloseu a po amfiteátru v Capui kousek od Neapole. Do arény se vešlo 30 tisíc lidí, kteří se na gladiátorské zápasy sjížděli z širokého okolí. Dnes se v dochované části arény konají pouze divadelní představení, koncerty a festivaly.

Druhou památkou, která stojí za zhlédnutí, je románský kostel San Zeno Maggiore z 12. - 13. století, jenž bude v každém vzbuzovat respekt díky detailně promyšlenému zdobení. Zajímavá jsou dvě náměstí Piazza delle Erbe a Piazza dei Signori, v jejichž okolí naleznete mnoho paláců, pomníků, kostelů a mostů.

Ve středu náměstí Piazza dei Signori stojí pomník Dante Alighieriho. V katedrále Duomo S. Maria Matricolare na severu města naleznete Tizianovo „Nanebevzetí“ z roku 1535 až 1540. Příjemný osud byl přisouzen scaligerskému gotickému hradu Castel Vecchio z 14. století, který byl ustupujícím wehrmachtem vyhozen do povětří a po válce znovu postaven z části vyzdvižených z řeky.

Počasí

Počasí ve Veroně je dáno její polohou na severu Itálie, která se nachází v mírném pásu s dostatkem srážek a relativně nízkými teplotami. Ty se v průběhu roku pohybují mezi 5 a 20 stupni. Nejteplejším měsícem v roce je zde přirozeně červenec, nejméně teplým pak leden. V severní části Itálie se musíte smířit s všudypřítomnými dešťovými srážkami, které se ale málokdy mění v prudký liják. Pro návštěvu Verony je vhodný snad každý měsíc, nejlépe se v jejích ulicích ale budete cítit na jaře.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Egyptské úřady zadržují loď, která téměř týden blokovala Suezský průplav. Požadují po jejím majiteli odškodné 916 milionů dolarů, píše Reuters

Zdroj: ČTK
Další zprávy