William Shakespeare

15. 4. 2015 11:29
Největší anglický i světový dramatik všech dob.
William Shakespeare
William Shakespeare | Foto: Profimedia.cz

Životopis

Přesné datum Shakespearova narození není známo, ale dochovaly se záznamy v kostelní matrice ve Stratfordu nad Avonou, kde je uvedeno, že zde byl 26. dubna 1564 pokřtěn "Gulielmus filius Johannes Shakspere". Ve stejné matrice je také zapsáno, že 25. dubna 1616 byl týž "Will. Shakspere gent. " pohřben. Shakespearův otec byl rukavičkář, působil v městské radě. V rodině se narodilo osm dětí.  William studoval gymnázium, učil se latinsky a řecky.

Základní údaje

Narození: duben 1564, Stratford nad Avonou
Úmrtí: 23. dubna. 1616, Stratford nad Avonou
Rodina: manželka Anna Hathawayová, 3 děti

Již v 18 letech se oženil a brzy měl 3 děti.  Po roce 1585 přišel do Londýna, kde brzy vynikl jako herec a dramatik. Stal se spolumajitelem jedné z nejvýraznějších hereckých společností  - divadelní společnosti Služebníci lorda komořího, která působila v právnických kolejích i na královském dvoře a od roku 1599 v nové aréně The Globe. Poté, co divadlo The Globe v roce 1613 vyhořelo, byla Shakespearova dramatická kariéra u konce. Vrátil se do svého rodného města, kde po bujaré oslavě svých narozenin 23. dubna 1616 zemřel.

Dílo

Přehled nejdůležitějších děl

Sen noci svatojánské, Jak se vám líbí, Veselé paničky windsorské, Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Král Lear, Macbeth, sbírka básní Sonety.

Dramatické dílo Williama Shakespeara tvoří 39 her. První souborné vydání Komedií, tragédií a historií pochází z roku 1623.

V prvním období (do roku 1600)psal hlavně komedie a „historie“: Komedie plná omylů (1593), Zkrocení zlé ženy (1594), Marná lásky snaha (1594), Dva šlechtici veronští (1595), následují vrcholná díla v komediálním žánru: Sen noci svatojánské (1595), Mnoho povyku pro nic (1598), Veselé paničky windsorské (1600), Jak se vám líbí (1600) a Večer tříkrálový (1600). Ve většině komedií s neuvěřitelným dějem nakonec vždy zvítězí spravedlnost a láska. Velmi akční jsou v Shakespearových hrách ženské hrdinky, což nebylo obvyklé.

Historické hry z prvního období tvoří dvě tetralogie „královských her“, jejichž hlavními hrdiny jsou angličtí králové: Jindřich VI. (tři díly z let 1591-1592), Richard III. (1593), Richard II. (1596), dva díly Jindřicha IV. (1598) s oblíbenou postavou Falstaffa a Jindřich V. (1599). Dále se k těmto historickým hrám tematicky řadí Král Jan (1595). V prvním období napsal Shakespeare také tři tragédie: Titus Andronikus (1595), Romeo a Julie (1595) a Julius Caesar (1599). Mezi komedií a tragédií se pohybuje ještě jedna hra z prvního období, a tou je Kupec benátský (1596).

V druhém období, po roce 1600, vytvořil Shakespeare svá vrcholná díla. Prvním byl Hamlet (1601), další pak Othello (1604), Král Lear (1605), Macbeth (1605) a Coriolanus, což byly tragédie. Kromě toho psal Shakespeare ještě „temné komedie“ Konec vše napraví (1602), Veta za vetu (1604), Troilus a Kressida (1602) a antické příběhy Antonius a Kleopatra (1606) a Perikles (1608).

V třetím, posledním, období napsal Shakespeare „romantické hry“ Cymbelín (1609), Zimní pohádka (1610) a Bouře (1611).  Historická hra Jindřich VIII. (1613) zůstala nedokončená.  Ve stejné době vyšla také sbírka Sonety (1609).

Romeo a Julie

„Teď mladá láska spěchá uchvátit dědictví staré, která pomíjí, ta krása, pro niž se chtěl utrápit, je přemožena něžnou Julií. Tentokrát Romeo je vyslyšen, oči těch dvou jsou stejně okouzleny, dům nepřátel však vězní jeho sen a její láska kvete mezi trny.“ Romeo a Julie, William Shakespeare

Milostná tragédie Romeo a Julie je poetické drama, v němž se klade kromě jevištní složky důraz také na kvalitu básnického jazyka. Celá hra je vystavěna na působivém kontrastním kompozičním principu, což autor zdůrazňuje střídáním verše a prózy, vznešeného milostného citu vyjadřovaného v sonetech a nízkých domáckých promluv v hovorovém jazyce. Hra Romeo a Julie byla oblíbená hned po svém prvním uvedení a byla mnohokrát zpracována dalšími umělci: např. jako barokní divadlo (dnes hrají   Geisslers Hofcomoedianten Romeo a Julie dle Romia und Juliety), jako balet S. Prokofjeva, několikrát zfilmována (Zefirelli 1968, Luhrmann 1996, Carlei 2013).

Hamlet

Alžbětinská tragédie vyjadřující krizi jednotlivce a společenských hodnot na přelomu epoch je vrcholným dílem světové dramatiky. Kromě světonázorové a politické krize, narážek na „válku divadel“ odráží Hamlet také přelom v Shakespearově tvorbě. Délka textu a jeho propracovanost je mimořádná. Hamlet byl hned od počátku nejvlivnější a nejoblíbenější Shakespearovou hrou a zůstává jí dodnes.

Sen noci svatojánské

„Oko lidské neslyšelo, ucho lidské nevidělo, ruka lidská neokusí, jazyk lidský nepochopí, srdce lidské nevypoví, co to bylo za sen.“ Sen noci svatojánské, William Shakespeare

Renesanční poetická komedie je druhou nejoblíbenější hrou v českých divadlech. Mísí se v ní různé kulturní tradice, umělecké postupy a formy. Dramatický konflikt se rozvíjí ve dvou kontrastujících plánech. Obraz chaosu přírody jako sváru elfských vladařů v protikladu s navenek uspořádanou athénskou obcí. Divadelní formou je „hra ve hře“, představení vrcholí vystoupením athénských řemeslníků ve frašce, kterou připravovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy